1 Aylık Bebek Günde Kaç Kez Kaka Yapar?

Bebeklerin Kaka Renklerinin Farklı Olmasının Nedenleri

Bebeklerin kakalarındaki renk farklıkları beslenme şekilleri ile ilgilidir. Anne sütü ile beslenen bebeklerin kakaları; kaka renkleri sarıdır ve kakaları akışkan ve kokusuzdur. Mama ile beslenen bebeklerin kakaları ise bebeklerin kaka renkleri genellikle kahverengi veya yeşil renklidir.

1 Aylık Bebek Günde Kaç Kez Kaka Yapar?

Bebekler ilk doğduğu andan itibaren bağırsak hareketleri fazladır. Bu nedenle anne sütünden hemen sonra bebekler kaka yapar. 1 aylık bebeklerde bağırsak emilimi tam olarak gelişmemiştir, bu yüzden bebeklerin kakaları sıvıdır. 1 aylık bebekler günde yaklaşık 5 ila 6 kez kaka yapar.

Ancak bazı 1 aylık bebekler günde 8 ila 9 kez de kaka yapabilir. Bu durumu etkileyen ana faktör ise mama ve ya anne sütü yeme sıklığına göre değişir. 1 aylık bebeklerin kakaları genellikle akışkan bir kıvama sahiptir ve rengi sarıdır. Ayrıca anne sütü ile beslenen bebeklerin kakaları kötü kokulu değildir. 1 aylık bebekler günde ortalama 3 ila 4 kez kaka yapmıyor ise bağırsak sorunu olabileceğinden muhakkak bir hekime başvurmanız gerekiyor. Bu durumu ihmal etmemeniz son derece önemli bir konudur.

Bebeklerin Kaka Renklerinin Farklı Olmasının Nedenleri

Bebeklerin kakalarındaki renk farklıkları beslenme şekilleri ile ilgilidir. 1 aylık bebeklerin kakalarındaki renk farklılığının nedenleri şu şekildedir;

Anne sütü ile beslenen bebeklerin kakaları; kaka renkleri sarıdır ve kakaları akışkan ve kokusuzdur.

Mama ile beslenen bebeklerin kakaları; bebeklerin kaka renkleri genellikle kahverengi ve ya yeşil renklidir. Anne sütüne göre nispeten kötü bir kokuya sahiptir.

Demir oranı fazla mama ile beslenen bebeklerin kakaları; kakalarının rengi genellikle koyu kahve, siyah ve yeşil renge sahip olabilir.

Bu gibi durumlar son derece normaldir. Ancak kırmızı renkli bir dışkılama varsa bu durumu hekiminize bildirmenizde fayda vardır.

1 Aylık Anne Sütü İle Beslenen Bebekler Günde Kaç Kez Kaka Yapar?

1 aylık bebeklerde bağırsaklarda anne sütü emilimi yavaştır. Bu nedenle günde 3 ila 4 kez kaka yaparlar. 1 aylık anne sütü ile beslenen bebeklerin kaklarının renkleri sarıdır. Akışkan kıvamlı ve güzel kokuludur. Henüz yeni doğmuş bebeğin anne sütü ile beslenmesi oldukça önemlidir.

Bağırsaklarda bulunan zararlı mikroorganizmaları temizlemede oldukça etkilidir. Bebeklerin bu sayede bağırsak emilim düzeyi normal seviyelerine ulaşır. 1 aylık bebeklerin günlük ortalama 4 ila 5 kez kak yaparlar. Ancak anne sütü ile beslenme miktarından dolayı günlük kaka yapma oranları 8 ila 9 kez de olabilir. Bu durum son derece normaldir. Bebeklerin kaka yapması bağırsaklarının çalıştığı anlamına gelir. Buda bebeğin sağlıklı olduğu anlamını taşır.

1 Aylık Mama İle Beslenen Bebekler Günde Kaç Kez Kaka Yapar?

1 aylık bebeklerin beslenme şekilleri günlük kaka miktarını etkileyen bir faktördür. Mama ile beslenen bebeklerin günlük kaka miktarı ortalama 3 ila 4 kez gerçekleşir. Renkleri koyu kahverengi ve ya siyaha yakındır. Anne sütüne nispeten kötü bir kokuya sahiptir. Kıvam olarak da anne sütüne nispeten daha kıvamlıdır ve bazen pütürlü olabilir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.