8 Soruda İkiz Gebelik

İkiz Gebelikler, keyif veren gebelikler olsa da riskleri de beraberinde getirmektedir.

İkiz gebeliklerin oluşmasında genetik faktörlerin ve tüp bebek gibi yardımcı tedavi yöntemlerinin oldukça büyük etkisi vardır. İkiz gebelikler, riskleri de beraberinde getirdiğinden gebelik dönemine beslenme, stres ve gebe izlemlere daha fazla özen gösterilmesi gerekmektedir. Gebelik döneminde anne adayının besinlere olan ihtiyacı ortalama iki kat daha fazla artacağından bu dönemde egzersizlere de özen gösterilmesi gerekir.

8 Soruda İkiz Gebelik

İkiz gebelik bebek sahibi olmayı isteyen çoğu çiftin hayal ettiği gebeliklerdir. Hatta bu nedenle ikiz bebek sahibi olmanın yollarını araştırırlar. Fakat böyle ikiz gebelik oluşması diyetle, beslenmeyle, mevsimlerle, kullanılan bitkisel ürünlerle sağlanamaz. İkiz gebelik eşlerin ailesinden gelen genetikle alakalıdır. Çiftlerin ailesinde, daha önceki kuşaklarda eğer ikiz gebelik ya da çoğul gebelik varsa, ikiz gebelik olasılığı yükselir. Bunun dışında çiftler tüp bebek yöntemiyle gebelik oluşturulursa, ikiz gebelik elde edilebilir.

İkiz gebelik elde etmek için faydası olmayan yöntemler nelerdir?
Çiftlerin belirli bir dönemde gebe kalmaya çalışması ikiz gebelik oluşmasını sağlamaz. Bu aile geçmişinde kuşakla arası geçen genlerin etkisiyle oluşur. Bazen diyetle ikiz gebelik elde etmeye çalışan çiftlerde olur. Bunlarında çabası boşadır. Dışarıdan uygulanan tıbbı yöntemlerle ikiz gebelik olmaz.

İkiz gebelik oluşmasında faydalı olan etkenler nelerdir?
İkiz gebelik olması için faydası olabilecek en önemli etken genetik yatkınlıktır. Ayrıca gebe kalamayan çiftler için uygulanan kısırlık tedavisi sırasında kullanılan ilaçlarda ikiz gebelik oluşmasına neden olabilir. İkiz gebelikte yaşı ilerlemiş olan kadınların şansı, genç olanlardan daha fazladır. Ayrıca tüp bebek ve aşılama tedavilerinde de, ikiz gebelik elde etme oranı yüksek olur. Toplumsal olarak ta ikiz gebelik oranı farklılık gösterebilir. Her 100 gebelikte bir tanesinin ikiz olma olasılığı normal görülürken, bazı toplumlardaki oran az olabilir.

Tüp bebek yönteminde ikiz gebelik olur mu?
Tüp bebek yöntemiyle gebe kalan çiftlerde ikiz gebelik oranı yüksektir. Bu yöntemde yumurta laboratuvar koşullarında döllendirildiğinden, kullanılan sperm sayısının fazla olması yüzünden ikiz gebelik şansı artar. Çünkü yumurtayı birden fazla sperm dölleyebilir. Tüp bebek yönteminde ikiz gebelik oranı % 13,5 kadardır.

İleri yaştaki kadınların ikiz gebelik şansı yüksek midir?
İleri yaştaki kadınlarda yumurtlama sayısı fazla olur. Bu yüzden kadınlar ilerleyen yaşlarda ikiz gebelikle daha fazla karşılaşabilir. Bu konuda yapılmış araştırmalarda; yirmili yaşlardayken her 1000 doğumun 21 tanesi ikiz gebelik olurken, 45 yaşını geçen kadınlarda bu oran 51 tanedir.

Stres ikiz gebeliğe neden olur mu?
Böyle bir değerlendirme savaş döneminde ve ülkede ekonomik kriz olduğu zaman ikiz gebeliğin artış göstermesi nedeniyle yapılmıştır. Bunun nedeni olarak ta stres gösterilmiştir. Ancak bu veriler tamamen istatistiksel olarak çıkarılmıştır. Her stresli kadın ikiz gebelik yaşayacak diye bir durum söz konusu değildir.

İkiz gebelik kimleri etkiler?
Yapılan araştırmalar bazı ırklarda ve ülkelerde ikiz gebeliğin daha fazla görüldüğünü belirlemiştir. Kadının ileri yaşta olması, havanın sıcak olması, ailede anne, kız kardeş gibi ilk derece yakınlarda ikiz gebelik olması, yaz ayları ikiz gebeliğin daha fazla görüldüğü vakalardır. Özellikle kadının kendi ailesinde ikiz gebelik olursa, çiftlerde ikiz gebelik olma olasılığı daha fazla olur. Bu etki daha çok çift yumurta ikizlerinde görülür. Uzun boylu kadınlar ve kilolu kadınlarda da ikiz gebelik olasılığı yüksektir. Tüp bebek tedavisi sırasında yumurtlamayı arttırıcı gonadotropin gibi bazı ilaçların kullanılması, aşılama tedavisi yapılması ikiz gebelik riskini yükseltir.

İkiz gebelik riskli midir?
Gebelik süreci kadınların her konuda özenli olması gereken bir dönemdir. İkiz gebelikler ise, daha fazla özenin gösterilmesi gereken bir gebeliktir. Özellikle erken doğum riskinin fazla olması nedeniyle, anne adayları kendilerine ve bebeklerine dikkat etmelidir. Önlemler alınarak bu riskin azaltılması gerekir. Kadının metabolizmasına birden fazla bebeğin getirdiği yükün dengelenmesi gerekir. Anne karnında bebeklerin düzenli gelişimi sağlanmalı ve doğum sağlıklı bir süreçte gerçekleşmelidir.

İkiz gebelikte beslenme önemli midir?
Her gebelikte beslenmenin yeri ayrıdır. Ancak ikiz gebelikte kadının vücudu bazı besinlere ihtiyaç duymaktadır. Ancak bunu gebe kadınlar yediğinin iki katını yemesi şeklinde algılamamalıdır. Kalori hesabi yine yapılarak, besinlerin besleyiciliğine dikkat edilmelidir. Anne karnında bebeklerin düzgün gelişmesi için protein alınmalı, enerji için karbonhidrat tüketilmeli, kansızlık çekmemek için demir alınmalı, kemiklerin desteklenmesi için kalsiyum alınmalı, nöral tüp defekti denilen anomalinin önüne geçmek içinde folik asit alımı desteklenmelidir. Bu hem bebeklerin sağlığı açısından, hem de anne adayının sağlığını koruması, doğuma iyi hazırlanması, doğumdan sonra bebekleriyle ilgilenecek kadar sağlıklı olması için gereklidir. Sorunsuz bir gebelik döneminin geçirilmesi için bunlara dikkat edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.