Abdominal Gebelik Nedir?

Abdominal Gebelik Neden Oluşur?

Gebelik, rahimde gerçekleşmesi beklenen bir durumdur. Gebeliğin tüplerde, yumurtalıklarda veya rahim ağzında gerçekleşmesi durumu dış gebelik olarak tanımlanmaktadır. Abdominal gebelik ise gebeliğin karın bölgesinde gerçekleşmesi durumu olarak bilinmektedir.

Abdominal Gebelik Nedir?

Tıbbi literatürde ektopik gebelik olarak geçmekte olan dış gebelik durumu, gebeliğin rahim dışındaki bölgelerde gelişmiş olması durumudur. Uterusun içerisine yerleşip oluşması gereken gebelik karın boşluğunda oluştuğu takdirde abdominal gebelik görülür. Karın bölgesinde oluşan abdominal gebelik durumu görülmekte olan tüm dış gebelik durumlarının yüzde 1’ini oluşturmaktadır. Bu durum her on bin ile otuz bin arasında gerçekleşen gebelikte bir kez görülmektedir. Abdominal gebelik dış gebeliklerden en sık görülenidir. Buna karşın en geç teşhis edilen dış gebelik durumu abdominal gebeliktir. Erken tanı konulabildiği takdirde önlenmesi mümkündür. Erken teşhis edilmesi durumunda cerrahi operasyonla çözümlenebilmektedir.  Bu gebelik türünün görülmesinin sebepleri arasında yaş, psikolojik nedenler, yoğun ve stresli yaşam faktörleri yer almaktadır.

Abdominal gebelik iki türde incelenmektedir. Bunlardan ilki;

 1. Primer abdominal gebelik: Sperm ile yumurtanın rahimde değil de karında döllenmesi sonucunda primer abdominal gebelik meydana gelmektedir. Dış gebeliklerin primer abdominal gebelik olabilmesi için tuba ve overler normal yapıda olmalı ve uteroplasental fistül olmamalıdır.   
 2. Sekonder abdominal gebelik: Sekonder abdominal gebelik, döllenmenin tubada meydana gelmesi sebebiyle karın içerisinde gerçekleşen dış gebelik türüdür.

Dalak, bağırsak, uterus bağlarında implante olabilmekte abdominal gebelik oluşumu cerrahi veya cerrahi olmayan yöntemlerle tedavi edilebilmektedir.

Abdominal Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Gebeliğin karın içine yerleşmesi durumu olan abdominal gebelik durumunun rahimde gerçekleşen bir gebeliğin belirtilerini taşıması sebebiyle kişinin durumu fark etmesi oldukça zordur. Bu gebelik türünün görüldüğü her kadında belirtiler aynı şekilde görülmemektedir. Bazı hastalarda hiçbir belirti görülmemesi durumuyla da karşılaşılmaktadır. En yaygın belirti literatürde inatçı abdominal ağrı olarak geçmekte olan karın bölgesinde şiddetli bir şekilde görülmekte olan ağrı şeklidir.

Gebelik belirtilerinin yanı sıra aşırı ağrı durumunun görülmesi de bu gebelik durumunun belirtisi olabilmektedir. Fetüs hareketleri ile ilgili bir ağrı görülmesi sonucunda yapılan muayenede fetüsün vücutta olması gereken yerde görülmemesi durumu belirtiler arasında yer almaktadır. Bu durumda uzman bir doktor tarafından muayene sonucu abdominal gebelik görülüp görülmediği tespit edilmelidir.

Koryonik Gonadotropin (hCG) seviyelerini ölçmekte olan birtakım testler bulunmaktadır. Bu testlerle birlikte gebeliğin ileriki aşamalarında hormon seviyesinin anormal şekilde artması durumu da gebelikte ilgili bir problem olduğuna dair belirti olabilmektedir. Bu durum görüldüğü takdirde ultrason aracılığıyla abdominal gebelik durumunun oluşup oluşmadığı tespit edilebilmektedir. Ses dalgalarını görüntüleri elde etmek için kullanmakta olan ultrasonla birlikte laparoskopi yöntemi de teşhis için kullanılabilmektedir. Bu yöntem vücutta karın bölgesine görüntüleme aletinin yerleştirilmesi şeklinde uygulanmaktadır.

Abdominal Gebelik Risk Taşır Mı?

Abdominal gebelik nedeniyle karın boşluğunda yer alan organlarda iç kanama ve bazı organlarda hasar görülmesi durumları riskler arasında yer almaktadır.

Abdominal gebelik sonucunda canlı doğum gerçekleştiği de bilinmektedir. Fakat abdominal gebelik sonucunda dünyaya gelen bebekte konjenital anomaliler olağandan fazla görülmektedir. Çok nadiren görülebilen bir durum olan fetüsün abdominal gebelikte ölmesi ve taşlaşması durumu da ihtimaller arasında yer almaktadır.

Riskler arasında karın içerisinde kanama görülmesi ile karında yer alan organlarda yer alması durumu yer almaktadır. Bebekte anomali durumu görülmesi de mümkün olmaktadır. Bunların yanı sıra doğumun gerçekleşmesi sonucu bebekte uzuv kaybı görülebilmektedir.

Abdominal Gebelik Tedavi Edilmeli Midir?

Abdominal gebelik tedavisi sırasında hamilelik açısından bir tehlike arz etmemesi sebebiyle düşük dozda lokal anestezi yapılması gerekmektedir. Düşük dozda lokal anestezi yeterli olmadığı takdirde gebeliğe son verilmesi gerekebilmektedir.

Abdominal gebelik görülmesi durumunda öncelikli olarak cerrahi müdahale uygulanmaktadır. Bunun yanı sıra gerektiği kadar başarılı olamamasına karşın nadiren metotreksat tedavisi de uygulanabilmektedir. Ameliyatta plesantanın çıkarılması gerekmektedir. Bu esnada çok fazla kanamanın oluşması durumu beklenebilmektedir. Bu kanama durumundan ötürü laparotomi tercih edilmektedir. Aynı zamanda laparoskopi de tercih edilebilmektedir. Kanama riskinden ötürü bazı ameliyatlarda doktor tarafından plesantanın çıkarılmaması tercih edilebilir. Bu gibi durumlarda yalnızca fetüs çıkarılır ve plesanta kalır.

Laparoskopik cerrahi özellikle gebeliğin ilk haftalarında görüldüğü takdirde oldukça başarılı geçmektedir. Cerrahi tedavinin uygulanmadığı durumlarda sistemik veya lokal metotreksat tedavisi de oldukça başarılı olmaktadır. Lokal tedavinin uygulanamadığı durumlarda ise sistemik metotreksat ile cerrahi yöntemler uygulanabilmektedir. Laparatomi, hamileliğin ileri haftalarında teşhis edilen abdominal gebelik durumlarında uygulanmaktadır. Hamilelik haftası ilerlediği takdirde daha fazla kanamaların görülmesi ve enfeksiyon kapma riski artmaktadır. Bu durumda abdominal gebelik durumu teşhis edildiği andan itibaren vakit kaybetmeden tedaviye başlanılmalıdır.

3 yorum

 • alina dedi ki:

  ben 30 yıldır abdominal gebelik yaşıyorum ve canlı ama türkiyede gitmediğim dokdor kalmadı asla teşhis edilemedi cok buyudu kalp sesi duyuluyor ama ultrasonda görünmüyor ve artık yoruldum bıraktım.ölümü bekliyorum.konyada asamakdayım kadın dogum doktoruma anlattım inanmak önemsemedi ve doblor aldım hamileykken bebek kalp dinleme cihazı onda duuyluyor sesi ama görüntülenemiyor.nolur yardımcı olacak kimse yokmu resmen ölümü bekliyorum cokda büyüdü 9 aylık hamileden fazla karın büyümesi

 • Gülperi dedi ki:

  Nasıl yani şimdi siz hamilesiniz hemde dokuz aylık ve doktorlar bunun farkında değil mi bu nasıl olur sizin halinizden ankayan başka bir doktor bulamadınız mı şimdi durumunuz nasıl

 • Gülperi dedi ki:

  Elbette anlayan birileri vardır iyi bir doktor vardır elazığa gelme imkanınız varsa burada iyi doktorlar var şimdi durumunuz nasıl

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.