Adet Döneminde Cinsel İlişkiye Girilir Mi?

Kadınlar açısından önemli bir süreç olan adet döneminde cinsel ilişki istendiği takdirde yaşanabilir ve bunun için net bir sakınca yoktur.

Pek çok kadının adet döneminde cinsel isteğinin artması olağan olsa da kanamadan dolayı ilişkiye girmek çok hijyenik olmayabilir, bunun için prezervatif kullanımı önerilir.

Kadınlar açısından önemli süreçlere işaret eden adet dönemleri, cinsel ilişki açısından tıbbi anlamda bir engel oluşturmamaktadır. Pek çok kişi kanamadan dolayı hijyenik şartları sorgulasa da, belli önlemler alınarak bu süreç içinde ilişkiye girmek olağan şekle dönüştürülebilir. Kişilerin bu konuda hurafelere aldırış etmemesi de önemlidir. Çünkü halk arasında adet döneminde cinsel ilişkiye girmenin kısırlığa kadar gidebilecek sorunlara yol açtığı konuşulurken, bu iddiaların hiçbirinin aslı yoktur.

Adet Dönemi Sırasında Cinsel İlişkiye Nasıl Girilir?

Kini kadınların dini inanış olarak, kimilerinin ise hijyen ve temizlik anlamında sorguladığı adet dönemindeki cinsel ilişki hayatı, tıbbi olarak değerlendirildiğinde herhangi bir sakıncaya sebebiyet vermemektedir. Sadece temiz ve düzgün bir ilişki yaşanması için bir takım tedbirlerin alınması şarttır. Bu tedbirler ise tamamen kanamanın olması ve hem sağlık, hem de psikolojik anlamda çiftin kendini kötü hissetmemesi amacı ile alınır.

Adet döneminde ilişkiye girecek olan çiftler muhakkak prezervatif kullanmalıdır. Çünkü kanama olduğu için prezervatif kullanmadan girilen ilişkide sıkıntılar ve zorluklar yaşanabilir. Bunun yanı sıra prezervatif kullanımı psikolojik açıdan da çiftleri rahatlatabilir. Çünkü adet kanamasını gören kişiler bir sıkıntı yaşanabileceği şüphesi ile ilişkide rahat hareket edemeyebilirler.

Adet Döneminde Yapılan Cinsel Birleşim Gebeliğe Neden Olur Mu?
Her ne kadar tıbbi açıdan imkânsız görülmese de, adet döneminde cinsel ilişki yaşanmasının ardından kadınların hamile kalması çok zor bir ihtimaldir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken bir başka önemli nokta vardır. Görülen her kanama adet kanaması olmayabilir. Yani kadınlar, farklı bir sebepten ötürü bu kanamaları görebilirler. Bu noktada da adet kanaması olmayan dönemlerde yapılan cinsel birleşimlerde gebe kalma ihtimali daha yüksektir. Oluşan kanamayı ayırt etmek ve ne için oluştuğunu anlamak kritik önem taşır.

Adet Kanaması Ve Cinsellik İle İlgili Yanlış Bilinen Noktalar
Çok yaygın bir yanlış olan “adet döneminde yaşanan cinselliğin kısırlığa neden olması” konusu kafalardan silinmelidir. Hiçbir şart altında böyle bir durum mümkün değildir.

Öte yandan adet kanının pis olduğu gibi bir çıkarım da vardır. Söz konusu kan akışı rahim içindeki dokunun dökülmesi ile meydana gelir. Bahsedilen doku pis olmadığı için kanamanın da pis olduğu söylenemez. Bundan dolayı da adet sırasında ilişkiye girmek bu açılardan herhangi bir tehlike yaratmaz.

Kısacası çiftler, kadının adet gördüğü zamanlarda bile cinsel anlamda birleşebilirler. Bu tip zamanlarda arzular da artacağı için cinsel ilişkinin herhangi bir zararı olmayacaktır.

2 yorum

  • Arkadaş edep yahu dedi ki:

    Yahu Allahtan korkun Kuranı kerimde ayet var adetliyken cinsel birliktelik kadın açısından sağlıklı değil diye insanları böyle harama itmeyin Allahu teala yasaklamış günahtır .Tevbe yarabbi

  • Arkadaş edep yahu dedi ki:

    Biz o günleri kadına dinlenme verdik diyor Allah bu cinsel açıdan da kadının kendisini günlük hayatta yormaması açısındanda .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.