Adet Döneminin Bittiği Nasıl Anlaşılır?

Düzenli Adet Kaç Günde Olur?

İlk adet dönemi ergenlik başladığı andan ortaya çıkar. Ortalama olarak adet başlama yaşı 12-16 yaşları arasındadır. Düzenli adet olan kişilerin süresi genç kızlarda 22-44 gün yetişkin kişilerde 22-30 gün arası olmaktadır.

Adet Döneminin Bittiği Nasıl Anlaşılır?

Adet her kadının ergenliğe girdiği ve rahim içinden kanın dışarıya atılması ile gerçekleşmektedir. Kadınlarda üreme organlarının ve yumurtanın düzenli çalışması için her kadın ayda bir adet olmaktadır. Doğurganlık için oldukça önem taşımaktadır. Ergenliğe girişten ve menopoz dönemine kadar devam etmektedir. Kişinin doğurganlığının devam ettiğini gösteren bir olaydır.

Adet Dönemi Belirtileri Nelerdir?

Her ay adet gören kadınlarda bazı semptomlar oluşmaktadır. Kimilerinde hiçbir etki göstermeden başlayan adet kanaması kimisinde oldukça sıkıntılar gösterebilmektedir. Yaygın olarak yaşanan sıkıntılar şunlardır:

 • Meme şişkinliği
 • Yorgunluk
 • Sinir bozukluğu
 • Karın Şişliği
 • Baş ağrısı
 • Göğüs ağrısı

Gibi rahatsızlıklar yaşayabilmektedirler. Bunların yanı sıra kişilerde ruh hali bozuklukları da oldukça fazla görülmektedir. Adet dönemi yaklaştıkça kadınlarda görünen bu sıkıntılar çok fazladır.

Adet Düzensizliği Neden Oluşur?

Adet düzensizliği birçok sebeplerden dolayı oluşabilir. Adet dönemi dışında ara kanamalar görünüyorsa yumurtlama dönemindeki hormonlardan kaynaklanabilmektedir. Adet düzensizliğini oluşturabilecek sebepler şunlardır:

 • Yumurtlama eksikliği
 • Dokunun kalınlaşması
 • Hormon ilaçları
 • Rahimde olan kitleler
 • Miyom ve polipler
 • Hormon bozuklukları

Bunlar gibi sıkıntılarınız varsa adet düzensizliği kaynaklanabilir. Hastalarda görünen ara kanamalar çoğalır veya rahatsızlık vermeye başlarsa hemen bir doktora görünmeleri tavsiye edilmektedir.

Düzenli Adet Kaç Günde Olur?

İlk adet dönemi ergenlik başladığı andan ortaya çıkar. Ortalama olarak adet başlama yaşı 12-16 yaşları arasındadır. Düzenli adet olan kişilerin süresi genç kızlarda 22-44 gün yetişkin kişilerde 22-30 gün arası olmaktadır. Adet döneminin düzenli olması kadının üremesinin de sağlıklı olması demektir. Adet dönemleriniz çok uzun veya çok kısa oluyorsa mutlaka doktor yardımı almalısınız.

Adet Normalde Kaç Gün Sürer?

Adet kanaması gören kişilerin süresi herkeste değişiklik gösterebilir. Çoğunlukla adet kanaması 4-8 gün arası değişmektedir. Normal adet gören kişiler bu gün aralıklarında adet kanaması görmektedirler.

Eğer bu günlerden daha az adet kanaması görüyorsanız doktora başvurarak altında yatan sebepleri araştırıp tedavi olmalısınız. Ergenliğe yeni giren kişilerde 2-3 gün arası normal olarak görülmektedir. Fakat yetişkinlerde 8 gün üzerine kadar uzayan adet kanamaları normal karşılanmamaktadır. Adet dönemi haricinde kanamalar görüyorsa kişi mutlaka doktoruna başvurmalıdır.

İki Adet Arası Kaç Gün Olur?

Kadınlarda iki adet dönemi arası farklılık gösterebilir. Ergenliğe yeni girmiş ve ilk defa adet olan genç kızlar 22 gün aralığında adet görmeleri normal olarak görülmüştür. Eğer bu süreden daha kısa zamanlarda adet kanaması görüyorlarsa doktordan yardım almaları gerekebilir. Genç kızlarda adet döneminin arasının maksimum 36 gün olacağı bilinmektedir.

Kadınlarda ise iki adet döneminin arası 25-35 gün aralığı olması gerekmektedir. Kişi adet dönemini hesaplarken bir önceki adetinin ilk gününden sonraki adetinin ilk gününü hesaplayarak doğru süreyi bulmuş olur. Adet dönemleri dışında oluşan kanamaları kesinlikle hesaba katmamalı. Kısaca bu aralarda olan kanamaları hesaplamak yanlış olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.