Adet Kanamasından Hemen Sonra Hamile Kalınır mı?

Adet kanamasından sonra cinsel ilişkiye girmede gebe kalma ihtimali var mıdır?

Adet kanaması sonrasında hemen cinsel ilişkide bulunmanın hamileliğe neden olup olmadığı merak konusudur. Aslında gebelik için kadının yumurtlama döneminde olması gerekmektedir. Çünkü gebelik ancak kadın üreme hücresi olan yumurtanın erkek üreme hücresi olan spermle birleşmesi sonucunda gerçekleşmektedir. Fakat yumurta hücresi 12 ila 24 saat arasında kadın vücudunda canlı olarak bulunabilir. Sperm hücresi ise 3 ila 5 gün arasında kadın vücudunda yaşayabilir. Bu durumda spermler yumurtlama karşılaştığında döllenme olursa gebelik oluşur. Adet döneminden hemen sonra ilişkide bulunmanın gebeliğe neden olup olmaması yumurta ve sperm hücrelerinin durumuna bağlıdır.

Bayanların hamile kalma oranının farklı dönemlere göre daha yüksek olduğu zaman dilimleri arasında, yumurtlama gününün ayrı bir önemi vardır. Adet dönemleri arasında sadece bir kez gerçekleşen yumurtlama gününde, kadın yumurtalıklarında bulunan yumurtaların etrafında bulunan foliküller çatlayarak yumurtaları serbest halde bırakmaktadır. Yumurtlama gününde korunmasız bir şekilde cinsel ilişkiye girilirse, aynı gün içerisinde yumurtanın sperm ile beraber döllenmesi ve embriyo halini alması yüksek ihtimalli bir durumdur. Erkeğin spermleri, kadının rahim bölgesi içerisinde yaklaşık olarak 4 günlük bir sürede canlı kalabileceği bilinmektedir. Yumurtlama gününde ise 3 ya da 3 gün öncesinde yaşanan korunmasız cinsel ilişkilerde hamile kalma durumu göz önünde bulundurulmalıdır.

Adet Dönemleri

Yumurtaların, yumurtalık bölgesinden çıkması sonucunda rahim içerisinde bulunan spermler ile beraber döllenme ihtimali oldukça yüksektir. Bu sebepten dolayı çocuk sahibi olmak isteyenler, yumurtlama dönemlerini kesinlikle hesaplamalıdır. Kadınların yumurtlama günleri bazen adet kanaması görülen günlere göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu yüzden yumurtlama gününüzü hesaba katarak ilişkiye girmeniz önerilmektedir. Düzensiz adet dönemi geçiren kadınlarda bir sonraki adet günü tam olarak tespit edilememektedir. Bu yüzden net olarak iki adet arasında geçen süre biliniyorsa ve kanamalar düzenli bir şekilde devam ediyorsa, bir sonraki adet gününden tam 14 gün önce yumurtlama gününüz olarak hesaplanabilmektedir.

Kadının gebe kalması için yumurtlama döneminde olması gerekecektir. Bunun dışında kalan günlerde hamile kalma dönemi bulunmamaktadır. Genel olarak çiftler yumurtlama dönemlerinin adet dönemlerinden daha önce ya da sonra gerçekleşmeyeceğini düşünmektedir. Bu yüzden adet dönemlerinde korunmasız olarak ilişkiye girmektedirler. Buna bağlı olarak gelişen istenmeyen gebelik durumlarıyla da karşılaşılabilmektedir. Kadının yumurtlama dönemi genel olarak iki adet arasındaki döneme denk geliyor olsa da, bazen farklı bir şekilde o ay içerisinde iki kez yumurtlama dönemi de görülebilmektedir.

Tüm bu sebeplerle beraber, adet kanamasından hemen sonra hamile kalınır mı şeklindeki sorulara, bu durumun tam kesin olmamasıyla beraber imkânsız olmadığını da söylememizde fayda var. Bu sebeple çocuk sahibi olmak istemeyen çiftlerin korunmalı bir şekilde ya da doğum hapı kullanarak cinsel ilişkiye girmeleri gerekmektedir. İhtimal az olsa bile bir kadının adet kanamasından hemen sonra hamile kalma riski bulunmaktadır.

Düzenli adet gören kadınların, düzenli bir yumurtalık sistemi olduğu belirtilmektedir. Fakat bir kadının sürekli düzensiz adet görmesi, kıllanma ve kilo alması gibi problemlerinin olması yumurtlamada bozukluk olabileceğine işarettir. İlk adet görüldüğü yıllarda (12-13 yaşları) ve daha sonraki 1 ya da 2 yıl içerisinde görülebilecek adetler düzensiz olabilir fakat daha sonra düzene girmektedir. Düzenli adet denilen olay, iki adet adet kanaması döneminin yaklaşık olarak 20 ile 40 gün arasında olması durumudur. Adet düzeni farklı olan kadınlar ve 1 ya da 2 ay içerisinde adet göremeyen kadınlar doktor kontrolüne başvurabilir. Düzensiz olarak görülen adetlerin devam etmesi halinde, kilo alma durumu, yüz bölgesinde yağlanma ve kullanma gibi rahatsızlıklar görülebilmektedir. Genetik problemlerden dolayı ailede böyle bir durum yaşanmış ise, o kişide de düzensiz adet görme riski fazla olacaktır. Yaşanılacak bu gibi durumlarda doktor tavsiyeleriyle hareket etmek ya da muayene olmak uzmanların kadınlara önerdiği uygulamalardan biridir. Bu süreçte, bir süre sonra adet kanamaları düzelecek ve sosyal hayatınız da normale dönecektir. Dikkat etmeniz gereken durum, adet takviminizi kontrol etmek ve cinsel ilişkiye girmeden önce anlattığımız tüm bu durumlara karşı tedbir almaktır.

Adetten Hemen Sonra Hamile Kalınır Mı?

Adet dönemi sonralarında hamile kalınıp kalınmayacağına dair pek çok detay mevcut. Adet kanamasının bitmesiyle birlikte korunmasız bir şekilde birliktelik yaşanması hamilelik sorularını beraberinde getirir. Sperm hücreleri üç gün aktif kalırlar.

Elbette, bu durum erken yumurtlayan kadınlarda hamile kalınmasına neden olabilir. Hamilelik, sperm ile yumurtanın buluşmasıdır. Bunun için sperm ile buluşacak yumurtanın ideal olgunluğa erişmesi de gereklidir. İdeal olgunluğa erişmemiş bir yumurta çatlamaz. Buna bağlı olarak da sperm hücresinin yumurtayı döllemesi imkansızlaşır.

Adet kanamasının başlaması yumurtlama döneminin bitmesi ve bir sonraki yumurtlama dönemi için bir süre beklenmesi anlamına gelir. Ancak; bu teorik bilgiler kişileri gebelikten tamamen korumaz. Buna dair bilimsel bir kanıt da yoktur. Dolayısıyla bu dönemlerde de hamile kalınabilir.

Adetten Hemen Sonra Yumurtlama Olur Mu?

Bilindiği gibi kadınların regl dönemleri belli bir düzende gerçekleşir. Kadınlar,28 günde bir regl dönemine girerler. Bu durum düzenli bir şekilde adet gören kadınlar için geçerlidir. Regli döneminin başladığı gün itibari ile 16 gün sonrası yumurtlama günü olarak belirlenir. Cinsel birliktelik sonrasında hamile kalınma ihtimali yumurtlamanın bu evresine denk gelir. Yumurtlama gününe dek rahimde yumurta olmaması bebek oluşumunu engeller. Yumurtlama sonrasında birliktelik yaşanması yumurtaların bozulmasına neden olur.

Adet dönemleri düzensiz ola kadınların yumurtlama dönemlerinin hesaplanması çok daha zor olur. Regl dönemi düzensiz olan kadınların bu hesaplamaları yapabilmeleri için bir uzmandan yardım almaları gerekir. Doktor kontrolü altında bu durum çözülebilir. Düzensiz adet dönemine ilişkin olarak gerekirse uzman bir tedavi de uygulayabilir. Bu nedenle; düzensiz adet yaşayanların mutlaka uzman yardımı almaları gerekir.

Adetten 2 Gün Sonra Hamile Kalınır Mı?

Adet dönemi bitiminden 2 gün sonra hamile kalınıp kalınmayacağı kişiden kişiye değişebilir. Bu yüzden, buna net olarak olumlu ya da olumsuz yanıt vermek zordur. Bu süreçte iki gün arayla olmak üzere bir hafta boyunca düzenli bir şekilde ilişkiye girilmesi hamile kalınma şansını yüksek seviyelere taşır. Bu ihtimal göz önüne alınarak hareket edilebilir.

Adetten Sonra Ne Zaman Hamile Kalınır?

Adetten ne kadar sonra hamile kalınacağı sıklıkla merak edilir. Adetten iki hafta sonra hamile kalınabilir. Yani, adet sonrasında 14 ile 16.gün arası sürede hamile kalınma ihtimali oldukça yüksektir. Erkek spermleri, rahim içinde dördüncü güne kadar canlı kalabilir.

Bunun için adet sonrası 10.günden itibaren ilişkiye girilirse ve bu ilişki sürdürülürse hamile kalma ihtimali oldukça yüksek seviyelere çıkar. Bu durum bir sonraki adet dönemine dek devam eder.

Bu noktada önemli olan yumurtanın yeni ve aynı zamanda taze olmasıdır. Adet olunduktan iki hafta sonrası hamile kalmanın hedeflenmesi doğru olacaktır. Konuya ilişkin uzman hekimden de destek alınabilir. Bir planlama yapılması mümkündür.

59 yorum

 • Serpil Ç. dedi ki:

  Eşimle beraber ilk ilişkimizde çok fazla kanama yaşadım bi kaç saat sonra geçti fakat tedirgin oldum açıkcası.Daha sonraki adet dönemlerine yakın ilişkilerimde de kanama olayıyla karşı karşıya kaldık.Bunun sebebi hamilelik olabilir mi yoksa yumurtalardan kaynaklanan birşey mi?

 • sibel sanlı dedi ki:

  Bizde eşimle çocuk istiyoruz ve genelde adet döneminden hemen sonra hamile kalma oranının yüksek olduğu bilgisiyle bu dönemde uğraşıyoruz. Herhangi bir düzensizliğim ya da fiziksel sorunumda yok ama henüz hamilelik gelişmedi. Adet döneminden hemen sonrası hamile kalma oranı yüksek bilgisi ne kadar doğru bilemiyorum. Buradaki bilgileri okuyunca günümden 14 gün kadar önce olduğunu anladım.

 • filiz kanan dedi ki:

  Yeni evliyim, bizde eşimle çocuk sahibi olmayı istiyoruz, ve okuduğumuz ya da öğrendiğimiz her bilgiyi uygulamaya çalışıyoruz. Hurafelerle de hareket istemiyoruz. Tesadüfen bu siteye girdim ve oldukça aydınlatıcı ve yardımcı olacak bilgiler öğrendim. Sadece hamilelik değil sitede yer alan diğer konularda da gayet açıklayıcı ve yol gösterici bilgiler var. Elinize ve emeğinize sağlık.

 • Nese dedi ki:

  Mayısın 13 adet gördüm adetim 22 eşimle ilişki oldu ama kahverengi lekem geldi acaba nasıl yapmalıyım yaklaık 10 aydır hamile kalamıyorum bgugun doktora gittim çatlamamış yumurtan var dedi acaba ne demek istedi anlamadım

 • Nese dedi ki:

  Adetim ayın 13 de olursa acaba ne zaman yumurtlama donemım ilişki günü ne zaman olmalı

 • Dragon Force dedi ki:

  Adet kanamas ayin 18 inde baslayan ve 22sinde biten, 24 unde de tam cinsel iliski olmadan sadece klitoris bolgesine zevk suyu temasi ile hamile kalinir mi? Ilk cinsel iliski ve daha zar yirtilmamis.

 • Dilan ak dedi ki:

  Benim eşim asker askere gitmeden bı ay önce adetim bittikten 2 gün sonra birlikte olduk 1 ay sonra adet gününden bugün sonra adet oldum 10 gün falan geçti ve adet sancısı gibi bı sancı yaşıyorum göuslerim de de ağrı var hamile olabilir miyim bilgisi olanlar cevap yazabilir mi lütfen

 • Masal dedi ki:

  22 aralıkta regli oldum ne zman yapsam hamile kalırım bi yardımcı olurmusunuz 7 aylık ewliyim be çocuk istiyoruz esimle

 • Elif dedi ki:

  Merhaba yaklaşık 2 yıllık evliyim ilk 11 ay d.kontrol hapı kullandım bıraktım ve neredeyse 1 yıl olacak korunmuyoruz çocuk istiyoruz ama henüz birşey yok. D. Kontrol hapları kullanıldığı süre kadar koruyabiliyo mu acaba hala etkisi devam ediyo mu yoksa doktora görünmeli miyim yardımcı olabilir misiniz ?

  • Yeliz dedi ki:

   Hapları bir gün içmeyip hamile kalanda var. Etkisi yok sizde şuan korkmayın. Bir dr a görünün . Benimde 1.5 yıl olmadı hiçbir problem de yoktu. Sonra kendiliğinden oldu.

 • Ayşe dedi ki:

  Mrb ben ayn 4adet gördüm acaba nzmn yumurtlama olur

 • Mizgin dedi ki:

  Her ayın 4 de adet görüyorsan ortalama 14 veya 15 gün sornası yumurtalma dönemindir rabbim cumlemize nasip etsin inşallah _…… bende 2 aylık evliyim eşimle çocuk istiyor adetime 5 gün var gecen ayın 22 sinde adet gördüm ve ay gorurmuym bilmiyrm kurban olduğum rabbim hakımızda hayırlısını nasip etsin inşallah

 • Semra dedi ki:

  5aylık evliyim adetim bittikten 2gün sonra ilişkiye girdik eşimle çocuk istiyoruz ilişkiye gireli 9gün oldu.ne zaman kan testi yaptırmalıyım. Yardımcı olurmusunuz?

  • Semra dedi ki:

   Acil cevap verin lütfen çok merak ediyorum.? Gebelik belirtileri de var hemen test yaptırmalımıyım?

 • Birsen dedi ki:

  11rinde adet gördüm 14ünde bitti 15inde yakınlasdık lütfen yardımcı olabilirmissiniz hamille ne zaman kalmam daha yüksek

 • Birsen dedi ki:

  1gün arayla yakınlasırsam eşimle hamille kalma olanağim ne kadar yuksek. 11rinde aadetim basladı 15inde bitti yakınlasdık

 • asya dedi ki:

  3 gundur korunuyorum dogum kontrol hapi alarak etkisini kac gunden sonra gosteriyo 3..gunde bosalma.oldu 4 ay once dogum yaptim hamilelik riski nédir.cok acil.cvp lutfen

 • dUygu dedi ki:

  10 Nisa’n adet günüm ne zaman ilişkiye girmeliyim 2 kez kimyasal gebelik yaşadım 1 yıl olacak evliyim

 • dUygu dedi ki:

  Yumurtlama ne znm denk yani

 • nursel dedi ki:

  merhaba ben gecen hafta sali gunu adet oldum ve 3 gun surdu cumartesi gunu azcik kahverengi leke geldi sonra esimle pazar gunu birlikte olduk ilkinde dölu disariya cikti ikincisi cikmadi sizde hamile kalir miyim lutfen cevap verin acil

 • Melek dedi ki:

  Ben bişey sorucaktım

 • Aysegul dedi ki:

  Iyi gunler ben normalde 29 gunde adet goruyorum son iki aydir biz korunmayi biraktik ve nisan ayinda 10 gun adet gecikmesi yasadim 37 gun sonra adet oldum 6 gun suruyor normalde adet bittikten sonraa 5 gundur falan iliskimiz oldu yurmurtlama gunlerine takip ediyorum telefonumda ama ne kadar dogru bilemem su an 11 nci gunumdeyim hamile kalma sansi ne zamana yuksek olabilir cevap lutfen

 • Gonca dedi ki:

  Polikistik over hastasiyim ve kendi halimde adet gormem cok nadir oluyor. Mutlaka doktor kontrolu de adet olabiliyorum. Yumurtlama donemim ne zaman hic bir fikrim olmuyor. Bu konuda bilgisi olan var mi acaba ?

 • Elmas dedi ki:

  Merhabalar ben ayın 2sinde adet oldum ayin altısında bitti normalde ayin onunda adet görüyordum ikisinde oldum adetim ayin altısında bitti sabahasi birlikte olduk hamile kalabilme olasılığım nedir nerden anlamaliyim

 • Elmas dedi ki:

  Bu konuyla alakalı ne yapmam gerektiğini solermisiniz

 • Ysmin dedi ki:

  Merhabalar 8 aydir evliyim esimle cocuk istiyoruz ama bir türlü tutmadı herhangi bi sorunum da yok sadce hayatimda ilk defa gecen ay gec adet oldum adetimin üstün de 38 gün geçti gebelik yaptim negatif cikti simdi adet oldum neden gebe kalmiyorum ne yapmalıyım doktorum ne kadar evlisin dedi senemin dolmasi gerekiyormus ne alak yardimci olur muusnuz

 • Funda dedi ki:

  Arkadaşlar adetimin bitiminden iki gün sonra sevgilimle bir şeyler yaşadık. 5-10 dakika süren bir şeydi ve kendisi içime boşalmadığını söyledi ve bundan da emin. Düzenli adet gören birisiyim ve 28 haziran da adet oldum. Adet düzenim 30 gün. Sizce bir ertesi hapı kullanmalı mıyım?

 • Şerife dedi ki:

  Arkadaşlar Temmuz’un 18 adet oldum 22 sinde bitti medreseyse 9 ve 10 aydır korunmuyoruz ve hamilelik YÖK acaba yumurtlama günü mü hesaplıyamıyorum ne yapmalıyım

 • Sena dedi ki:

  Merhabalar yaklasık bi senedir evliyim ve 9 ay once düşük yaptım ve tekrardan çocuk istiyoruz adetim bittiği gün eşimle ilişkiye girdik ve yaklaşık 1 hafta düzenli olarak devam ettik hamile kalma şansım var mı acaba ?

 • Can dedi ki:

  Sevgilimin adeti bitti 2 gün sonra ilişkiye girdik ve bi kan geldi kan gelince sevgilim bosaldigim pecetenin arka tarafını vajinasina sürdü hamile kalabilir mi

 • Ayşegül dedi ki:

  Temmuzun 3unde adet gördüm normalde 26gun suruyodu ama temmuzun 25inde adet oldum eşimin isteğiyle 27ve 28 inde korunmasız ilişki oldu hamilelik durumu söz konusu olabilir mi

 • Fatma dedi ki:

  16 İsinda adetin bitti 18 de ilişki yaşadım 11 gün sonra az az lekeler geldi sizce bu üstüne gormemidir mide bulantısı ve halsizlik var

 • Candan dedi ki:

  Adetten hemen bir gün sonra sıvının yanlışlıkla çok az miktarda vajinaya sürülmesi ile hamile kalınır mı?

 • Başak aydın dedi ki:

  Merhabaalr 19 yasindaim adetimin 4. Gunu iliskim oldu tam bi iliski degildi ama bir iki dk sürdü icime boşalma olmadı ben yinede 24 25 sonra ella ertesi gün hapı kjllandim adetim hep düzenlidir ama yinede endişelerim var nolur yardım edin

 • Eda dedi ki:

  Arkadaşlar meraba regl dönemim biteli 2 gün oluyor. Birliktelik yaşadım ve içime boşaldı hamile kalır mıyım?
  Bu arada reglim düzensin hesaplama yapamıyorum?

 • Yeliz kara dedi ki:

  Kasımın 14 dünde adet oldum yumurtlama günüm ne zamana denk geliyo acaba cvp verirseniz çok sevinirim

 • Melek dedi ki:

  14.kasımda 6haftalık gebe olduğumu söyledi doktorum fakat ben ne zaman hamile kaldığımı. Yani son adet tarihini hatırlamıyorum

 • Habib yarar dedi ki:

  Merhaba ben 5 yıllık evliyim 2 çocuğum var 3uncuyude istiyoruz ama olmuyor 2 yıldır korunmasız ilişkiye giriyoruz ama bebek olmuyor sizce nedendir beni bilgilendirirmisiniz

 • berivan dedi ki:

  şimdi bende bişiy merak ediyorum hocam net bir cvp sizden ben eşimle ilişkiye girdim ve dışarı boşaldı cok pardon ve genişleyip tekrar içine koydu penisini yani ve sonra adet ayim geldi adetim düzenli zaten adet oldum ve ileşitim kendisi koru.uyordu sozde ve ayim geldi adet gördüm sonra görmedim günüm geçti hamile misim 2 aylik yan ne olduysa son gördüm adetten sonramı hamile kaldım ve diyer bir şüphede ertesi gün hapı almıştım adet oldum kacgun sonrasi

 • Ecem dedi ki:

  Merhaba benim adetetim 3 gun suruyo nezaman iliskiye girsem hamile kalirim

 • Anonymus dedi ki:

  Kız arkadaşmla regl ı bittikten 2 gün sonra birlikte olduk ikimizde öyle bişey olmadığına eminiz ama yine de kafamız rahat olmuyor diyelim oldu daha adeti biteli iki gün olmuş hamile kalır mı kalmaz mı buna bir acil cvp verin

 • Derya dedi ki:

  Merhaba eşimle adetim biitigi gün birlikte oldum Acaba hamile kalır mıyım çok merak ediyorum lütfen cevap versin billen

 • Kalbim dedi ki:

  Merhaba 1 aylık evliyim ayın 23nde evlendim 25nde adet oldum eşimle hemen hemen hergün iliskiye giriyoruz her iliskidede 2 3 defa içime bosaliyor sonrasında ayağa hemen kalkmiyorum 15 dakika uzaniyorum çocuk çok istiyoruz fakat dün ayin 26snda adet oldum çok üzüldüm nasıl hamile kalabilirim

 • Kalbim733 dedi ki:

  Merhaba 1 aylık evliyim ayın 23nde evlendim 25nde adet oldum eşimle hemen hemen hergün iliskiye giriyoruz her iliskidede 2 3 defa içime bosaliyor sonrasında ayağa hemen kalkmiyorum 15 dakika uzaniyorum çocuk çok istiyoruz fakat dün ayin 26snda adet oldum çok üzüldüm nasıl hamile kalabilirim adetin 2 nci gunundeyim belim fazla ağrıyor göbek bağı çevresi çok acıyor yumurtlama donemim ne zamn hesaplamalı bilmiyorum

 • Canan dedi ki:

  Daha demin adetim bitti duşa girdim kapıdan çıkar çıkmaz eşimle ilişkiye girdik. Kaç gündür bu anı bekliyomuş kendini kaptırdı ve içine boşaldı. Acaba hamile kalır mıyım. Yürüdükçe ordan bişeyler akıyor. Spermleri tek tek dışarıya çıkarmam mümkün mü.

 • Adref dedi ki:

  Merhaba ben nisanın 21 inde erkek arkadaşımla ilişkiye girdim.Adetim ise 15 inde başlayıp, 19 unda bitti.Hamile kalma ihtimalim nedir?

 • Kübra dedi ki:

  Merhabalar ben ayın 21 adet gördüm 27 adet bitti yikandim ve 27 adetim bittigi gun ilişkiye girdim korunmasiz ilişkiye sizce hamile çıkabilir miyim

 • ÖZLEM dedi ki:

  merhaba, 11 mayısa da adet oldum 3 gün sürdü ve 22-23-24 mayısa da tekrar kanamam geldi doktor yumurtlama dönemindesin ara kanama olabilir dedi.ve 2 cm kist olduğunu söyledi.Sorum şu 30 mayıs da korunmasız ilişki yaşadım hamile kalma şansım var mıdır ?

 • Aylar dedi ki:

  Meraba ben yeni evliyim ay başim 27 de başladi 5 gun devam etdi bitdikden iki gun sonra ilişgiyi girdim ama sonra hiç ilişki yaşamadik acaba bu dönemde hamile kalabilirmiyim Allahin cok istiyorum

 • Ayşegül dedi ki:

  Adetimin bittiği gibi iliskiye girdik eşimle hamile kalma ihtimalim var mi kalmamak için ne yapmam lazım hemen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.