Adet Kanamasının Uzun Ve Fazla Sürmesi Neden Olur?

Kadınların adet kanamalarının bazen uzun süreli ve gereğinden fazla sürmesi durumunun çeşitli nedenleri vardır.

Bir takım hastalıklar, hamilelik komplikasyonları, hormon bozuklukları ve yumurtalık işlevsizlikleri gibi nedenlerden dolayı kadınların adet kanamaları gereğinden daha uzun ve daha fazla sürebilir.

Adet Kanamasının Uzun Ve Fazla Sürmesi Neden Olur?

Adet kanamalarında kimi zaman normalden daha fazla miktarda kanama görülebilir. Üstelik bu kanamalar yine olması gerekenden daha uzun süreli de yaşanabilir. Bu tip zamanlarda söz konusu durum mutlaka en ince ayrıntısına kadar araştırılmalıdır. Çünkü bu durumun nedenleri önemli bazı sıkıntıların habercisi olabilir.

Uzun Adet Dönemi Nasıl Tarif Edilir?

Eğer kadın 1 haftadan daha uzun bir süre adet görüyor ise ve bunun yanı sıra gün içinde 4 ya da 5 pedden daha fazla ped değişimi yaşanıyor ise, adet döneminin uzun ve adet kanamasının fazla olduğu sonucu ortaya çıkabilir. Eğer adet kanaması sık ve fazla değilse, 6-7 günlük süreler uzun olarak kabul edilmez. Tam tersi durumlarda ise kansızlık (anemi) rahatsızlığına kadar uzanan tehlikeler görülebilir.

Pek çok kadın adet düzensizlikleri yaşayabilir. Beklenen değerlerde değil de daha uzun şekilde yaşanan adet kanamaları normal değerlerden daha uzun süreli ve daha fazla miktarlı olarak gerçekleşiyor ise ortaya iki önemli kavram çıkar;

 1. Menoraji; Eğer adet kanamaları çok fazla ise, ya da uzun süre boyunca bu durum görülüyor ise menoraji söz konusudur.
 2. Hipermenore; Eğer hem adet kanama miktarı fazla, hem de adet görülen zaman aralığı uzun ise hipermenore durumu görülür.

Uzun Ve Fazla Adet Kanaması Noktasında Belirtiler Nelerdir?

 • Eğer kanamalar 7 günden daha fazla sürerse
 • Adet kanamasının yanı sıra büyük parça halini almış pıhtıların gelmesi
 • Adet periyodu boyunca karın alt bölgesinde çok şiddetli ağrıların yaşanması
 • Nefes darlığı çekmek ve halsizlik

Uzun Ve Fazla Adet Kanaması Neden Olur?

Gebelik Komplikasyonları; Eğer kanama ilk defa gecikiyor ise ve çok fazla miktarda kan geliyor ise düşük söz konusu olabilir.

Rahim İçi Araç Yerleşimi; Rahmin iç kısmına zaman zaman yerleştirilen araçlar da hem fazla, hem de uzun süreli kanamalara neden olurlar.

Yumurtalıkların İşlevini Yerine Getirmemesi; Eğer yumurtlama meydana gelmez ise, hormonlar da düzensiz şekilde salgılanır. Adet kanamasının fazla olması ve uzun süreli gerçekleşmesi böyle bir neden de bağlıdır.

Miyomlar; Bir tür iyi huylu tümör olan ve rahimde de sıklıkla karşılaşılan miyomlar, fazla miktarda ve uzun süre devam eden kanamaları oluşturabilir.

Polip; Rahmin iç kısımlarında bulunur ve hiçbir zararı olmayan bir çıkıntı olarak ifade edilebilir. Üreme dönemi içindeki kadınlarda, hormonlardaki seviye artışı nedeni ile oluşur. Bu polip de hem fazla, hem de uzun süreli kanamalara neden olabilir.

Adenomiyosis; Eğer kadın yaşı ilerlemiş şekilde doğum yapmış ise rahmin iç tabakası kas hücreleri içine gömülür. Bu durum da uzun süreli kanamaları oluşturur.

Kanser; Rahmi ilgilendiren kanser hastalıkları, kanamaları miktar ve süre olarak artırır.

Hormonal Bozuklukların Olması; Eğer hormon dengesizliği ya da bozukluğu olursa, rahim içi tabaka kalınlaşır. Hormon salgılanması normale döndüğünde ise söz konusu tabaka da normalleşecektir ve kanama normal seyrine gelecektir.

Ne Zaman Doktora Gitmek Gerekir?

Eğer vücudun herhangi bir sıkıntısı yok ise, genel sağlık durumu iyi olan kadınlar yılda 1 kez jinekolojik muayene olabilirler. Adet düzensizliği ve kanamaların yoğunlaşması gibi sorunlar yaşandığında ise vakit kaybedilmeden doktora gidilmelidir.

15 Gündür Adet Oluyorum Neden?

Kadınlar da normal sağlık şartlarına göre adet düzeni 21-35 günlük ara ile 4-7 gün süren kanama türüdür. Normal şartlar içinde düzensizleşme ile 15 gün sürdüğünde bu duruma dikkat edilmesi gerekiyor.

Adet süresinin 15 gün sürmesinin bazı sebepleri görülmektedir.

Bunlar ise şunlardır:

 • Psikolojik yönden sinirli ani çıkışlar
 • Mevsimsel iklim değişiklikleri
 • Aşırı kilo almak
 • Dengesi ve yetersiz beslenmek
 • Stres
 • İlaç kullanımı ile düzensiz olabiliyor.

Bazen kadınların korkulu rüyası şekline gelebilecek bu durumun birçok sebebi vardır. Bu sebepler ise bazı hastalıklardır. Kadın rahminde ve yumurtalıklarında olan miyop, polip ve kist gibi sorunlar da bu düzensizliğin bazı nedenleri arasında görülebiliyor. Bunlar bazen hastalık olabiliyor ve ileri bir boyuta kadar ulaşabiliyor. Bu nedenle kadınlar adet gecikmelerinde mutlaka uzman bir hekime görünmelidir.

15 Gün Süren Adet Kanaması Normal Mi?

Adet kanaması; sağlık durumu yerinde olan ve ergenlik dönemine adım atan her kadının yaşadığı olağan bir döngüdür. Bu döngünün yaşanmasının olağan olması gibi, döngünün de kendi içerisinde olağan olmasını kılan durumlar vardır. Normal olarak adet kanaması; ayda bir olmak üzere, bir ile on gün arasında yaşanır.

Bu süreden daha fazla olarak yaşanan (15 gün) adet kanamaları, kadınlarda bazı sorunların olduğunun habercisi olabilir. Özellikle yumurtalık kistlerinin olması ve bu kistlerin normalden daha büyük olması sonucunda adet kanaması daha fazla olacağı için, on beş gün olan kanamaları yaşayan kadınların; kadın doğum uzmanı veya jinekolog tarafından muayene edilmesinde fayda vardır.

17 yorum

 • Melek dedi ki:

  Selam ben adetim den 10 gün önce adet oldum ve hiç görmediğim kadar adet görüyorum suanda
  Gebelik resti yaptım negatif çıktı.eczaneden aldığım şeyle yaptım.daha sonra iki gün kahverengi leke oldu ve ardından adet gibi kanamam oldu.korkuyorum sebebi nedir acaba

 • Nil dedi ki:

  Benimde 15 gündür devam ediyor Doktora gidiyorum Boş

 • 1347dilae dedi ki:

  Selam ben 17 yaşındayım 12 yaşından beri adet görüyorum ama çok düzensiz mesela 2 ayda bir falan oluyorum sonra 10 gün sürüyor bir de ilk günler çok olup sonradan azalması gerekir ya bende gittikçe artıyor normal olduğu da oluyor ama çok nadiren normal oluyor genelde böyle neden oluyor hiç cinsel ilişkiye girmedim okuduğum sebeplerin hiçbiri benimle uyuşmuyor stresli biri hiç değilim aşırı bir üzüntü yada hayatımda şaşırtıcı bir durum da hiç olmadı ama neden böyle oluyor ve nasıl geçer bu doktora gitmem mi gerekir?

 • 1347dilae dedi ki:

  Bir de adet olmadan önce her zaman grip oluyorum bu normal midir?

 • Canan dedi ki:

  Merhabalar ben 45 yasinda iki çocuk annesiyim altı ay dir adet düzensizlikleri yaşıyorum son bir buçuk aydan beride lekeli kanamam var ben menapoz olabilir diye düşündüğüm için doktora gitmedim normal midir acaba

 • Unzile dedi ki:

  20 gündür az az adet goruyorum nedendir acaba

 • Unzile dedi ki:

  yaşım 38 kiloluyum

 • Gülcan dedi ki:

  25 yaşındayım bekarım adetim her zaman 4 gün sürerdi ilk defa bu ay 14 gün sürdü doktora gittim ultrason sonucu iki tarafta kist olduğunu söyledi ve doğum kontrol hapı verdi ilerde bebek olmasına engel olduğunu söyleyenler oldu bende kullanmak istemiyorum bu konuda beni aydınlatırmısınız

 • Aslı dedi ki:

  Ben 28 yaşındayım 2 çocuk annesiyim. 1 yıl önce sprail taktırdım. 2. Ayın 12sinde normal adetimi oldum ve ayın 18 inde bitti. Ve 9 gün sonra yanı ayın 27 sinde tekrar oldum ve çok aşırı derecede çok yoğun bi kanamam oluyor . İlk defa böyle oldum ve çok huzursuz oldum bundan dolayı

 • Guler dedi ki:

  20 gündür adet görüyorum gün geçtikçe çoğalıyor ve pıhtılaşma var et parçası gibi geliyor normalde 2yildir adet kanaması 10 sürüyordu ama bu ay çok fazla oluyor ne yapmam gerekiyor nedeni ne olabilir

 • Guler dedi ki:

  41 yaşındayım 20 gündür adet kanaması oluyorum nedeni ne olabilir et parçası halinde geliyor

 • Soru dedi ki:

  On gün önce adet oldum on günün sonunda damla damla adet oluyorum bekarım

 • Sena dedi ki:

  Merhabalar 10 gündür adetim ama hergün az az gıdım gıdım geliyor sadece tuvalte çıktığım da geliyor bunun nedeni ne olablir sizce lütfen yardım hiç böle olmazdım adetime yakın 2 gün lekelenmem olurdu sonrasında olurdum hemen şimdi 10 gün oldu hala bekliyorum gelicek diye 🙁

 • Aleyna dedi ki:

  İyi günler ben 16 yasındayım normal gunumden gec adet oldum ve 7 gundur oluyorum hâla devam ediyor aceba neden cevap verirmisiniz.

 • SA dedi ki:

  18 yaşındayım normalde en fazla 6 gün regl olurdum şuan 10. Günüm hala oluyorum ve normal de regl olduktan sonra 8-10 gün sonra yeniden regl oldum ve durum böyle korkuyorum bir şey mi vardır acaba?

 • Yaprak dedi ki:

  Merhaba.21 yaşındayım normalde 6 gün süren adetim ilk kez 15 gün sürdü ve hala devam ediyor ilk beş güne göre daha az oluyor ağrım yok fakat pandemiden dolayı randevular dolu 10 gün sonraya aldım ama korkuyorum ne yapabilirim cevap verirseniz sevinirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.