Adet Nedir?

Adet kadınlarda 28 günde bir hormonların etkisiyle tekrarlayan bir döngüdür

Ergenlikten menopoz döneminde kadar sadece gebelikte ve emzirme döneminde duraksayan adet kanaması, beyinden yönetilen bir döngüdür. Adet kanaması rahim iç dokusunu her ay tazeleyerek, olası bir gebeliğin sağlıklı bir şekilde olmasına yardımcı olur. Adet kanaması başladığında yeni bir adet döngüsü de başlamış olur.

Adet Nedir?

Üreme çağındaki kadınlarda yaklaşık 28 günde bir tekrarlayan adet döngüsü vardır. Adet kanaması halk arasında aybaşı olmak, regl olmak, adet görmek, renkli olmak, hastalanmak, mens olmak gibi tabirlerle ifade edilir. Adet döngüsü ya da siklus kadının son adet tarihinin ilk gününden başlayarak, bir sonraki âdetin ilk gününe kadar geçen süreyi ve bu süreçte kadının vücudunda gerçekleşen olayları kapsar. Normal adet döngüsü 28 gün olarak kabul edilse de, 21-35 gün arası süreç te normal sayılır. Ortalama adet kanaması 4 gün sürmekte, 1-7 gün arası normal kabul edilmektedir. Kadın adet kanaması sırsında 20-80 ml kan kaybeder. Adet döngüsü kadının ergenlik döneminden itibaren, yumurtalıklarda olgunlaşan yumurta hücresi tükeninceye kadar yani menopoza kadar devam eder. Sadece gebelik döneminde ve emzirme sürecinde geçici olarak duraklar.

Adet kanaması ilk defa ne zaman görülür?
Kadının çocukluktan ergenliğe geçiş sürecinde yaklaşık 12,5 yaşına geldiğinde ilk adet kanaması görülür. İlk kanama daha yumurtlama sürecine girilmediğinden, gerçek ve düzenli şekilde oluşan adetten uzaktır. Kızlarda hormon salgı mekanizması ve genital organlar olgunlaştığı zaman yumurtlama süreci başlar. Bu süreçten sonra oluşan adet kanaması adet döngüsünün parçası haline gelerek, düzenli şekilde görülür.

Adet kanamasının işlevi
Adet döngüsünde beyinde, yumurtalıklar ve rahim iç tabakasında değişik olaylar olur. Beynin salgıladığı hormonlar yumurtalıkları uyardığında, adet döngüsü de başlatılır. Uyarılan yumurtalık bundan sonra döllenmeye hazır olgunlaşmış yumurta hücresini serbest hale getirir. Bu esnada rahim iç tabakası da gebeliğe hazırlanır. Eğer döllenme olmazsa, serbest kalan yumurta hücresi yaşamını tamamlar ve rahim içi dokusu adet kanamasıyla birlikte dışarı atılır. Bu aşamada yeni bir adet döngüsü başlatılmış olur. Adet kanaması her adet döngüsünde olabilecek gebeliğin yerleşmesi ve uygun koşullarda gelişmesi için rahim içi dokusunun tazelenmesi amacını taşır.

Adet döngüsünde beyinde gerçekleşen olaylar
Her adet kanamasının ilk günü yeni adet döngüsünü başlatır. Bu süreçte beyinde hipotalamus bölgesinden salgılanan GnRH adlı hormon, hipofiz salgı bezinden FSH denilen folikül uyarıcı hormonun salgılanmasını başlatır. Bunun etkisiyle yumurtalıklardan birinde yumurta hücresi folikül denilen kesecikte olgunlaşmaya başlar. Bu süreç tamamlandığı zaman, folikül içinde üretilen östrojen hormonunun etkisiyle rahim içi tabakası gelişmeye başlar. Bu arada hipofiz LH denilen başka bir hormonu salgılar. Bu hormon folikülü çatlatır ve bu sayede yumurta hücresi serbestleşir. Buna ovulasyon denir. Yumurtlamadan sonra gebelik oluşursa, yine hormonların etkisiyle beyindeki hormonların işlevi durur. Bu sayede gebelikte ve lohusalık döneminde kadında yumurtlama ve adet duraksar. Gebelik oluşmazsa bir süre sonra olan adet kanamasından sonra beyinden salgılanan hormonlar yeni bir adet döngüsünü başlatırlar. Yani yumurtlama ve adet kanaması beyin tarafından yönetilir.

Adet döneminde cinsel ilişki güvenli midir?
Adet kanaması sırasında rahmin içindeki dokular kanar, dökülerek dışarıya atılır. Dışarıya atılan doku rahmin gebelik için hazırladığı, embriyonun rahme tutunmasını sağlayacak dokudur. Gebelik gerçekleşmediğinde bu şekilde dışarı atılır. Yeni bir adet dönemi için rahim hazırlığa başlar.

Adet döneminde kandaki östrojen seviyesi düşer. Doğal olarak vajinadaki faydalı bakteri popülasyonu ve laktik asit üretiminde azalma olur. Adet kanı vajinal asiditeyi bozar. Bu şekilde koruyucu asidite azaldığından, döl yolu enfeksiyonlara karşı dirençsiz kalır. Kanda zararlı mikroorganizmalar için uygun bir ortam oluşması, enfeksiyon riskinin yükselmesine neden olur. Ayrıca rahim ağzı da adet kanının çıkması için genişler. Bu durumda enfeksiyonların üst üreme organlarına kadar yayılma riski ortaya çıkar. Yani adet döneminde kadınlar enfeksiyonlara karşı savunmasız hale gelirler. Ancak tıbbi açıdan ele alındığında, adet döneminde cinsel ilişkiye girmek zararlı olmaz. Buna rağmen kadının enfeksiyonlara karşı savunmasız olması, mikrop kapma riskini artırır. Cinsel ilişkide bu süreçte kanama yüzünden zorlanma olacağından, prezervatif kullanımı önemli hale gelir. Kadınların adet döneminde libidosu artar. Fakat adet oldukları içinde cinsel ilişkiden uzak durma eğilimi gösterirler.

Adet döneminde gebe kalınır mı?
Adet döneminde kadının gebe kalma olasılığı oldukça düşüktür. Kesinlikle gebe kalınamaz demek mümkün değildir. Bu risk kadında her zaman vardır. Özellikle yumurtlama düzensizliği olan kadınlarda bu risk daha fazladır. Ayrıca halk arasında adet döneminde ilişkiye girmenin kısırlık etkisi yapacağı inanışı da vardır. Ancak bu doğru değildir.

Adet kanı pis midir?
Adet kanı temiz bir dokudur. Vücuttan atılan pis kan değildir. Rahim içinde gebelik için hazırlanan dokunun parçalanarak dışarıya atılması şeklinde kanama olur. Bu nedenle zehirli, pis kan gibi ifadeler adet kanı için doğru değildir.

Benzer Konular:

Adet Düzensizliği Neden Olur?

Adet Kanamasının Uzun Ve Fazla Sürmesi Neden Olur?

Sık adet görmenin sebepleri nelerdir?

Adet Gecikmesinin Nedenleri Nelerdir?

Adet Geciktirici Bitkiler

Adet Söktürücü İlaçlar Nelerdir?

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.