Ağrılı Cinsel İlişki (Disparoni)

Cinsel İlişki Sırasında Neden Ağrı Görülür?

Tıbbi literatürde disparoni olarak geçmekte olan ağrılı cinsel ilişki durumu oldukça sık bir şekilde görülebilmektedir. Bu durumun vajinal kuruluk, sentetik iç çamaşırı kullanımı, endometriozis gibi farklı nedenleri bulunabilmektedir. Ağrılı cinsel ilişki ciddi problemlere yol açabileceği için mutlaka tedavi edilmelidir.

Ağrılı Cinsel İlişki (Disparoni)

Cinsel ilişki sırasında tedavinin uygulanmaması veya geciktirilmesi durumu çiftler arasında ciddi problemlere neden olabilmektedir. Aynı zamanda bu durumun yaşanması özellikle gebelik planlayan kadınlar için de büyük problemleri doğurabilmektedir.

Cinsel ilişki sırasında ağrı hissinin meydana gelmesinin nedenleri başlıca şu şekilde sıralanabilmektedir;

 1. Vajinal kuruluk: Cinsel ilişki sırasında görülen ağrının en sık nedeni kişide vajinal kuruluğun görülmesidir.
 2. Vajinal mantar hastalığı geçirmek
 3. Cinsel yolla geçen hastalık sahibi olmak
 4. Endometriozis
 5. Vajina bölgesinde etkiye neden olabilen cilt hastalıklarının bulunması
 6. Yumurtalıkta kist bulunması
 7. Psikolojik travma geçirmiş olmak (cinsel taciz ve istismar benzeri travma geçirmiş olmak)
 8. Üriner sistem hastalıkları
 9. Gebeliği önleyici maddeler (spermisit)
 10. Sentetik iç çamaşırı kullanmak
 11. Vajinal mukozanın incelmesi (atrofik vajinit)
 12. Vulvar Vestibulit Sendrom (VVS) 
 13. Genital siğiller
 14. Vajinada yabancı cisimlere karşı oluşan alerjiler
 15. Genital bölgede meydana gelen kitle ve tümörler
 16. Rahim ağzı enfeksiyonları, servisitler
 17. Rahim içi yapışıklıkların meydana gelmesi
 18. Rahimde sarkmanın ve bağlarda gevşemenin meydana gelmesi
 19. Doğumsal vajina hasarları
 20. Kızlık zarıyla ilişkili olan rahatsızlıklar
 21. Kanser tedavisi görmüş olmak

Ağrılı Cinsel İlişki (Disparoni) Türleri Nelerdir?

Ağrılı cinsel ilişki durumu iki türde ele alınabilmektedir. Bunlardan ilki olan yüzeysel disparoni cinsel birleşmenin ilk aşamasında gerçekleşir. Yüzeysel disparoni penisin vajinaya girişi sırasında meydana gelir. Bu durum vajina veya vajina dudaklarından ötürü meydana gelebilmektedir.

Derin disparoni ise cinsel ilişkinin başlangıcında değil ileri aşamalarında meydana gelir. Cinsel ilişki sırasında gerçekleşen derin disparoni meydana geldiği takdirde rahim ve rahim ağzı ile yumurtalıklar incelenmelidir. Aynı zamanda doktor tarafından karar verildiği takdirde karın içi organların detaylı bir şekilde incelenmesi de gerekebilmektedir.

Cinsel İlişki Sonrasında Vajinada Ağrı Görülmesi

Cinsel ilişki sonrasında vajinada ağrının meydana gelmesi cinsel ilişki sırasında vajinadaki ağrının sebeplerinden oldukça farklıdır. Cinsel ilişki sonrasında vajinada ağrı görülmesinin başlıca nedenleri şu şekilde sıralanabilmektedir;

 1. Cinsel ilişkinin geç boşalma gibi nedenlerle olması gerekenden fazla uzun sürmesi
 2. Vajinit gibi nedenlerle vajina içerisinde tahriş olması
 3. İlişki sonrasında vajina içerisini yıkama ve temizleme sonucunda vajianın florasını bozmak ve böylelikle vajinal enfeksiyona yol açmak
 4. Kayganlaşmama

İlişki sonrasında vajinanın iç bölgesi kesinlikle yıkanmamalıdır. Vajinanın dış bölgesinin yıkanmasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Vajina içini yıkamak iltihaplanmaya neden olacaktır.

İlişki Sırasında Ağrı ve Kanama Olması

Cinsel ilişki sırasında kanama problemi yaşayan kadınların rahim ve rahim ağzı ile alakalı bir problem yaşıyor olmaları olasıdır. Bunun yanı sıra ilişki sırasında kanama, vajinada görülen polipler nedeniyle de meydana gelebilmektedir. Adet döngüsü sırasında, adet döngüsünden bir gün önce veya sonrası dönem haricinde kanamanın görülmesi normal değildir. Bu nedenle cinsel ilişki sırasında kanamanın görülmesi sonucunda mutlaka bir kadın doğum uzmanına danışmak gerekmektedir.

Orgazm Olmamak Ağrıya Neden Olur Mu?

Orgazm olamama durumu cinsel ilişki sırasında veya sonrasında herhangi bir ağrıya neden olmamaktadır. Orgazm, cinsel ilişki sırasında kadının cinsel ilişkiden zevk alması olarak tanımlanmaktadır. Cinsel ilişki sırasında orgazm olmama durumu yalnızca kadının ilişkiden zevk alamamasına neden olur, herhangi bir acıya neden olmaz.

Doğumdan Sonra Cinsel İlişkide Neden Ağrı Olur?

Normal doğum gerçekleştirildikten sonra kesilen bölgede bulunan dikişler nedeniyle cinsel ilişki sırasında ağrılar meydana gelebilmektedir. Bu durum gerçekleştiği takdirde kişilere estetik operasyonlar aracılığıyla bu dokuların çıkartılması tavsiye edilir.

Ağrılı Cinsel İlişki (Disparoni) Tedavisi Nasıl Gerçekleşir?

Ağrılı cinsel ilişki (disparoni) görülmesi durumunda kişinin öncelikle bir kadın doğum uzmanı tarafından muayene edilmesi gerekmektedir. Bu muayene sonrasında cinsel ilişkide ağrıya neden olan faktörler tespit edilir. Ağrılı cinsel ilişki durumunun tedavi şekli duruma sebebiyet veren faktöre yönelik olarak gerçekleştirilir. Ağrılı cinsel ilişkinin en sık görülen nedeni vajinada kuruluk olmasıdır. Vajinada meydana gelen kuruluk ise kayganlaştırıcı ile ilaç tedavisi önlenebilmektedir. Bunun yanı sıra vajinanın enfeksiyon kapması sonucunda da ağrılı cinsel ilişki görülebilir ve bu durum da kayganlaştırıcı ile ilaç tedavisi uygulanarak önlenebilir. Kayganlaştırıcı jeller kuruluğu önlemekle birlikte ilişki sırasında meydana gelme olasılığı olan ağrı ve yanmaları da önleyebilmektedirler.

Endometriozis ve endometrioma kisti sebebiyle cinsel ilişki sırasında ağrı görülen kişilere yönelik olarak ilaç tedavisi uygulanabilmektedir. Hastanın durumuna göre doktor tarafından bu rahatsızlıkları yaşayan kişilere yönelik olarak cerrahi müdahale gerçekleştirilebilmektedir.  

Ağrılı Cinsel İlişkiyi Önlemek İçin Tavsiyeler

Ağrılı cinsel ilişkiler çok ciddi problemlere neden olabilmektedir. Bu durumu engellemek için birtakım önlemler alınabilmektedir. Ağrılı cinsel ilişkiyi önlemek için uygulanabilecek tavsiyeler şu şekilde sıralanabilmektedir;

 1. Sentetik değil pamuklu iç çamaşırı kullanımı
 2. Dar değil bol ve rahat giysiler tercih etme
 3. Vajina temizleme sırasında PH değeri uygun temizlik ürünleri kullanma
 4. Tuvalet sonrası temizliği gerçekleştirirken önden arkaya doğru silme
 5. Vajinayı ter ve nemden koruma
 6. Vajinal kuruluk durumunda kayganlaştırıcı kullanma
 7. Tek eşli cinsel yaşamı tercih etme
 8. Cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.