Akraba Evliliği Kısırlığa Yol Açar Mı?

Akraba Evliliklerinden Doğacak Çocuk Sağlıklı Olabilir Mi?

Normal evlilikler sonucunda doğan bebekler için pek çok sağlık sorunu ve sakatlık riskleri vardır. Çevresel faktörler, kalıtsal hastalıklar, kötü alışkanlıklar gibi pek çok sebepten dolayı bu risk meydana çıkar.

Akraba Evliliği Kısırlığa Yol Açar Mı?

Akraba evlilikleri üzerine birçok araştırma yapılmıştır. Günümüzde halen daha bu konuda araştırmalar sürmektedir. Bazı araştırmaların verilerine göre akraba evliliği yapan çiftlerin erkek çocuklarında kısırlık riski son derece yüksektir. Üstelik bu risk bu evlilikten soğan diğer çocuklar için de geçerlidir.

Akraba Evliliğinin Kısırlık Üzerindeki Etkileri

Akraba evliliğinin riskleri çoğu kişi tarafından bilinmektedir. İlk olarak akraba evliliğinin kısırlık üzerinde ciddi olumsuz etkileri söz konusudur. Yapılan araştırmaların sonuçlarına göre akraba evliliklerinin erkeklerde kısırlık sorununa yol açtığı tespit edilmiştir. Anne ve babanın bir hastalığa yol açmayan gen bozuklukları birleştiğinde doğacak çocukta pek çok hastalığa neden olabilmektedir. Bu hastalıklardan bir tanesi de erkek çocukta kısırlık sorunudur. Bu kısırlık problemi bazen menide hiç sperm bulunmamasıyla ortaya çıkabiliyor. Bazen de sperm azlığı nedeniyle kısırlık kaynaklanabiliyor. Bununla beraber, akraba evliliklerinden doğan tüm erkek çocuklarda kısırlık sorununun yaşanması da mümkündür.

Akraba Evliliklerinin Gebelik Üzerindeki Etkileri

Akraba evliliklerinde gebe kalınmasında da bazı riskler söz konusudur. Akraba evliliklerinde kadının gebe kalma ihtimali normal evliliklere göre çok daha düşüktür. Elbette, bu durumda gebe kalınmasına engel olan faktörün bir uzman tarafından incelenmesi ve tespit edilmesi gerekir. Uzmanın tespitlerine göre eğer bir sakınca söz konusu değilse tıbbi yöntemlerle hamile kalınması mümkün olabilir. Genel olarak böyle durumlarda uzmanlar tüp bebek tedavisi önermektedir. Elbette, bu uygulamanın yapılabilmesi doktor muayene ve tetkikleri sonrasında gerçekleşebilir.

Akraba Evliliklerinden Doğacak Çocuk Sağlıklı Olabilir Mi?

Normal evlilikler sonucunda doğan bebekler için pek çok sağlık sorunu ve sakatlık riskleri vardır. Çevresel faktörler, kalıtsal hastalıklar, kötü alışkanlıklar gibi pek çok sebepten dolayı bu risk meydana çıkar. Tüm koşullar uygun olduğunda sağlıklı bir bebeğin dünyaya gelmesi mümkün olur. Tüm bunlar akraba evlilikleri için de geçerlidir.

Ancak; akraba evliliklerinde çiftler genel olarak aynı genleri taşırlar. Genlerde çekinik olan bazı hastalıklar doğacak olan çocukta görülebilmektedir. Diğer bir deyişle, akraba evliliğinden doğacak çocukta hastalık ve sakatlık olma riski normal evliliklere oranlar iki kat daha fazladır. Elbette, bu oran sağlıklı bir çocuğun dünyaya gelemeyeceği anlamı taşımaz. Ancak; burada riskin oldukça büyük olduğunu belirtmek gerek.

Akraba Evliliklerinde Sıklıkla Rastlanılan Hastalıklar

Akraba evliliklerinden doğan çocuklarda bazı hastalıklar daha fazla görülmektedir;

  • Zeka geriliği
  • Göz, kulak, kalp ve şeker hastalıkları
  • Vücut yapısındaki bazı bozukluklar
  • Kan hastalıkları

Bu gibi hastalıklar en sık rastlanılan durumlardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.