Akupunktur ile Anne Sütü Arttırıyor Mu?

Anne Sütünün İçeriği

Anne sütü bebek dünyaya ilk geldiği andan itibaren üretilen ve bebek emmeyi bırakana kadar da vücut tarafında üretilen mucizevi etkilere sahip olan bir besin kaynağı olarak karşımıza çıkıyor. İçerdiği besinler sayesinde bebeğin ihtiyacı olan her türlü mineral vitamin ve protein kaynağını içinde bulunduruyor. Bu yüzden de özellikle ilk altı ay anne sütü almak, bebeğin gelişimi için oldukça değerlidir.

Akupunktur ile Anne Sütü Arttırıyor Mu?

Doğumdan sonra hormonların aniden değişmesine bağlı olarak anne vücudunda bazı problemler meydana gelebilir. Bu durumların ortaya çıkması da aslında oldukça doğaldır. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki sağlıklı anneler de dahil olmak üzere birçok kişide doğumdan sonra süt verimliliği ile alakalı olarak problemler meydana gelebiliyor. Bu durumların tedavi edilmesi ise oldukça kolay. Süt konusunda yaşanan problemlerin büyük bir bölümü yeni anne olmuş olan kişilerde psikolojik olarak ortaya çıkıyor. Bunun yanında ise psikolojik etkenlerin dışında kalan bazı hastalıklar yüzünden süt verimliliği düşebilir. Böyle durumlarda ise psikolojik tedavi yöntemleri yerine, tıp alanında uygulanmakta olan faaliyetleri kullanmanız sizin için çok daha doğru bir seçim olacaktır. Akupunktur tedavisi de tıp alanında kullanılan ve süt verimliliği ile alakalı sorunları olan anneler için kullanılan tedavi yöntemleri arasında yer alıyor. Siz de bu tarz problemlerle karşı karşıya kalmak istemiyor ve çok daha sağlıklı bir hamilelik süreci geçirmek istiyorsanız bu tedavi yöntemlerini araştırabilirsiniz. Tedavinin nasıl yapıldığı ve hangi işlem basamaklarından geçtiği hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak istiyorsanız da yazımızın içeriğinde bu konularla ilgili olarak hazırlamış olduğumuz açıklamaları okuyabilirsiniz.

Akupunktur Tedavisi Nasıl Yapılır?

Doğumdan sonra annede görülmekte olan süt azlığı ve buna bağlı olarak bebeğin yeterince besin alamamasından dolayı sorunlar ile karşılamak mümkün.  Böyle durumlarda ise tıp dünyasında uygulanmakta olan çeşitli tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Doğumdan sonra sütün annede az bulunması sonucunda akupunktur tedavisi uygulanarak verimlilik arttırılabilir. Bahsetmiş olduğumuz tedavi yöntemi çeşitli lazer uygulamaları ile yapılmaktadır. Tabi ki bahsetmiş olduğumuz bu lazer türü anneye veya bebeğe zarar verecek türden ışınlar değildir. Lazer tedavisi ile beraber aynı zamanda çok ince uçlu iğneler ile göğüs uçlarına verilen kimyasal maddeler, süt üretiminin artması için vücudu uyarıcı bazı etkiler ortaya çıkarır. Buna bağlı olarak da süt verimi arttırılmış olur. Eğer siz de süt üretimi ile alakalı olarak problemler yaşıyor ve bebeğinize yeteri kadar besin verip veremediğiniz konusunda şüpheler taşıyorsanız mutlaka doktor tavsiyeleri ile beraber tedavi yöntemlerini deneyebilirsiniz.

Tedaviden Önce veya Sonra Süt Gelmeme Sorunu

Bazı anne adayları doğumdan hemen sonra yaşamış olduğu ani duygu değişimine bağlı olarak süt üretmekte ilgili olarak sorunlar ile karşılaşabilir. Duygusal değişim sonucunda ortaya çıkan bu durumu düzeltmek için ne yazık ki tıp alanında yapılacak olan pek fazla çözüm yolu yoktur. Bunun yerine kısa süreli süt kesintisi ile beraber hazır bebek mamaları sizlere yardımcı olacaktır. Fakat bebek maması seçerken de dikkat etmeniz gereken bazı önemli unsurlar vardır. Bildiğiniz gibi bebeklerin kaç aylık olduğunu göre bebek maması türleri değişiklik göstermektedir. Bu şekilde bir ayrımın olmasının yemek sebebi ise aylara bağlı olarak bebeklerin sindirim sisteminin gelişmeye devam etmesidir. Sindirim sistemi tam olarak gelişmemiş olan bir bebeğe fazladan besin vermek veya yanlış mama takviyesi uygulamak sindirim sistemi sorunlarının ortaya çıkmasına sebep olacağı için bu konuda hassas davranmanız gerektiğini söylemek isteriz.

Hamilelik Sırasında Akupunktur Tedavisi

Sadece doğumdan sonra süt üretimi ile alakalı olan durumlarda değil bununla beraber hamilelik sırasında yaşanan hormon değişimleri için de akupunktur uygulamaları yazılmaktadır. Bu uygulamalar sayesinde anne adaylarının vücudunda yer alan hormon seviyesi düzenlenir ve bununla beraber çok daha sağlıklı bir şekilde gebelik dönemi geçirilmiş olur. Yapılan araştırmalara göre akupunktur tedavisinin herhangi bir yan etkisi bulunmuyor ayrıca migren hastalarına da iyi geliyor. Yan etkisi olmadığı için de bebeğe zarar vermiyor.

Akupunktur Tedavisinin Uygulanma Basamakları?

Öncelikle bu tedavi yöntemlerinin uygulamadan önce mutlaka gerekli şartları sağlayıp sağlamadığınız konusunda uzman bir doktordan fikir almanız gerektiğini söylemek istiyoruz. Eğer bu tedaviyi uygulamak için herhangi bir engeliniz yoksa çeşitli sebeplerden dolayı uygulanan bu tedaviyi siz de kendinize yaptırabilirsiniz. Çeşitli sebepler olarak bahsetmiş olduğumuz içeriklerin arasından bugünkü konumuz annede süt üretimini ve verimini arttıracak yönde yapılan tedavi yöntemleri olacak. Akupunktur tedavisi için kullanılmakta olan iğneler oldukça kılcal, yani ince bir yapıya sahiptir. Çelikten üretilmiş olan bu iğneler deri altına girerken neredeyse acı yapmaz ve böylelikle kolay bir şekilde uygulanabilir. Deri altına batırılarak uygulanmakta olan tedavi için gereken süre ise birçok farklı etkene göre değişiklik gösterebilir. Bu etkenler arasında deri kalınlığı ve uygulanan bölge gibi birçok farklılık vardır. Yapılan tedaviler için birkaç seans boyunca devam etmek gerekebilir. Doktorların uygulamış olduğu tedavi süreci boyunca seans başına yaklaşık olarak 30 ile 45 dakika gibi süreler uygun görülüyor. Fakat yine de bu süreler doktorun tedavi etmek tarzına göre değişiklik gösterebileceği için net bir süre söylemek doğru olmaz. Süt verimini arttırmak için uygulanmakta olan tedavi yöntemleri sırasında göğüs uçlarına iğneler batırılması gerekmektedir. Fakat az önce de bahsetmiş olduğumuz gibi bu iğneler oldukça ince olduğu için acı duymadan tedavi yöntemlerini uygulayabilirsiniz. Tedaviye başladıktan sonra ortalama olarak 3 gün içerisinde süt veriminin arttığını kendiniz de deneyimleyebilirsiniz. Tüm bu işlemleri yaparken de uzman kişiler ile görüşmeye dikkat ediniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.