Albümin Nedir?

Kabaca Albümin Nedir?

Kanda en yaygın şekilde bulunan Albumin proteini karaciğer tarafından üretilir. Üretilen albümin sayesinde vücut gelişimi gerçekleşir ve zarar gören dokular onarılır.

Albümin Nedir?

Albümin Nedenleri

Albümin maddesinin içerisinde azot, hidrojen, oksijen ve kükürt bulunmaktadır. Bu madde yapışkandır ve suda erime özelliği vardır. Albümin halk arasında bilinen bir diğer adı da serum albüminidir. Hastalık, böbrekteki idrar süzen kapsüllerin görevini yerine getirememesinden kaynaklanır. Albümin normalde karaciğerde sentezlenen bir proteindir. Albümin, taşıyıcı bir proteindir ve plazma proteinlerinin de %55’ini oluşturmaktadır. Ağır metalleri ve toksinleri bağlar. Vücuttaki kolloid osmotik basıncı korur. Ayrıca osmotik basınç sıvısının kan dolaşımında kalmasını sağlar ve bu zaten vücut için gerekli bir şeydir. Yetişkin bir bireyin sahip olduğu sağlıklı bir karaciğer bir günde 13 gram kadar albümin sentezi yapar. Herhangi sağlıklı bir bireyin albümin düzeyinin biraz yüksek ya da az olması hiçbir şeyi değiştirmez ya da bir risk taşımaz.

Albüminin en değişik özelliklerinden bir tanesi de taşıyabildiği maddelerin çeşitliliğinden dolayıdır. Albümin, kandaki başlıca taşıyıcılardan bir tanesidir ve suda çözünürlükleri düşük olan yağ asitlerini taşır. Ayrıca, oksijen serbest radikalleriyle de ilişkilidir ve bunları kontrol altına alır. Suda çözünmeyen bazı toksik metabolizma ürünlerine bağlanarak onları zararsız kılar. Örneğin bilirubin (hem molekülünün yıkımı sırasında ortaya çıkar) gibi. Albümin, bir kısmı yüksek konsantrasyonda zehirli olabilecek birçok metal iyonlarına da bağlanabilir. Albüminin yaptığı çok çeşitli şeyler vardır. Albümin, pek çok süreçte yer alan nitrik oksitin kandaki başlıca taşıyıcısıdır. Bu nedenle albümin bu tarz maddelerin ihtiyaç duyuldukları yerlere ulaşmalarında yardımcı olur.

Albümin Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Albümin hastalığının en büyük belirtilerinden bir tanesi idrar sırasında ağrı ve sancı çekmek, daha sonralarında ise kanlı idrar ve acılı idrar olarak ortaya çıkacaktır. Bu hastalığın asıl açılımı böbreklerde görülen iltihaplanmadır. Bu nedenle bu hastalıkta idrarın dışarı atılması sırasında bulanıklık görülür. Evrelerden birisi olan idrarlı kanın ilk başlarda görülmesi düşük bir olası olsa da hastalık tedavi edilmediği zaman daha da ilerleyen vakitlerde görülür ve bu olay devamlı hale gelebilir.

Ayrıca bu hastalığa sahip hastaların elleri, özellikle de ayaklarında çok fazla şişme görülür. Bunun nedeni ise vücutta oluşan yüksek oranda ödemden kaynaklanabilmektedir. Hatta bunun ilerlemesi sonucu hastalarda parmakların ayak içerisine çökmesi ve iz oluşturması olasıdır. Tabi ki birçok hastalıkta da olduğu gibi bu hastalığın da nedenlerinden bir tanesi aşırı stres veya uykusuzluktur. Ama eğer hastada hastalığın nedeni stresten veya uykusuz kalmaktan gerçekleşiyor ise kısa süreli olur ve bu nedenle de şişme gibi bazı belirtiler görülmez.

Albümin Hastalığı Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Neyse ki albümin hastalığının tedavi yöntemleri vardır ve tıbbi yöntemlerle tedavi edilebilecek bir hastalıktır. Kesinlikle bu hastalık sırasında kesinlikle ilk önce doktora gitmek gerekmektedir. İlaç tedavisi yanı sıra hastanın sütü ve haşlanmış patatesi daha sık tüketmesi gerekmektedir. Özellikle baharatlı yiyecekler ve biber tarzı besinler albümini daha da arttıran maddelerdendir. Turşu, tuz, kahve gibi besinler de bu hastalık boyunca kesinlikle tüketilmemeli ve uzak durulmalıdır. Tabi ki suyun insanlar için ne kadar faydalı olduğunu biliyoruz. Hastanın su tüketimini de arttırması tedavisi sırasında büyük bir etki gösterir. Tüm bu önlemler haricinde doktorun size vereceği tarihlerde albümin ölçümleri yapılmalıdır. Tedavinin işe yaradığını gösteren etkenlerden bir tanesi de idrarda dışarı atılan albüminin azalmasıdır. Bunun sonucu tedavinin başarılı olduğunu gösterir. Ama tabi ki de tedavileri yarım bırakmamalı, doktorun belirlediği süre boyunca devam edilmelidir. Albümin hastalığının tedavisinde bazı bitkisel çözümler de vardır. Bunlardan birkaçı susam ve sarımsak, lahana kürü, tereotu kürüdür. Bunlar düzenli bir şekilde kullanıldığı zaman hastalıkta ciddi bir gerileme de görülebilir.

Kanda Albümin Seviyesinin Düşmesindeki Nedenler Nelerdir?

Kanda bulunan albümin seviyesinin yüksek ölçüldüğü zamanlarda vücutta su kaybının olduğuna işarettir ve çok önemli değildir. Azalmasını sağlayan durumlar ise yaşlılık, karaciğer hastalığı ya da beslenme bozukluğudur.  Birçok hastada bağırsak ya da idrar yolları ile albümin kaybı yaşanır. Kanda albümin seviyesinin düşmesi kan onkotik basıncının düşmesine ve bu dokular arasındaki sıvı birikimine neden olarak ellerde, bacaklarda ve özellikle sırtta ödeme neden olarak şişkinlik sağlar. Kanda albümin seviyesinin düşmesindeki nedenler arasında ayrıca karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı, böbrek rahatsızlığı ve dolaşımda aniden gerçekleşen yüksek albümin kayıplarıdır. Karaciğer rahatsızlığında düşük miktarda albümin sentezi, böbrek rahatsızlığında ise yüksek miktarlarda albüminin atılması gerçekleşmektedir. Albümin konsantrasyonu azaldığı takdirde de sıvı damarlardan dokuya hareket eder. Bunun sonucu ise ödemdir ve bu sıvı ayrıca karında ve akciğerlerde de toplanır. Albüminin intravenöz (sıvı maddenin doğrudan damar yoluyla verildiği tedavi şeklidir) yolla verilmesi bu tür rahatsızlıkların giderilmesini ve düşük albümin seviyesinin düzeltilmesinde yardımcı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.