Anne Karnında Bebeğe Müzik Dinletmenin Etkileri

Anne adayları bebeklerine daha anne karnındayken çeşitli müzikler dinleterek onları iyi bir şekilde etkileyebilirler.

Anne karnında müzik dinletilen bebekler çoğunlukla stresten uzak ve rahat bir gelişim dönemi geçirirler. Aynı durum anne için de geçerlidir. Daha çok klasik müzik ve dinlendirici müziklerin önerildiği bu süreçlerde bebeğin kulak ve dil gelişimi de olumlu etkilenir.

Anne Karnında Bebeğe Müzik Dinletmenin Etkileri

Pek çok anne adayı, hamile iken bebeklerine müzik dinletmenin nasıl bir etki ile sonuçlanacağını merak eder. Bu anlamda çok sayıda pozitif etkisi bulunan bu eylemin özellikle de stresi uzak tutması önemle üzerinde durulması gereken konuların başında gelir.

Stres İçin Olumlu Etkiler
Anne adayının karnındaki bebeğine güzel ve dinlendirici müzikler dinletmesi, bebeğin ve annenin sakin kalmasına, stresten uzak durmasına neden olacaktır. Bu şekilde rahat bir ortam oluşacak ve bundan kaynaklı olarak da bebeğin gelişimi en iyi sonuçlarla ortaya çıkacaktır. Özellikle de uyku probleminin olmayacağı, depresyon hallerinin görülmeyeceği süreçlerin yaşandığı görülebilir.

Bebeğin Kulak Ve Dil Gelişimine Etki Eder
Anne karnında müzik dinletilen ve gelişimi sırasında bu tarz bir yönteme başvurulan bebeklerin kulak ve dil gelişimi konusunda başarılı bir grafik çizdikleri, bu konuda hızlı bir ilerlemenin görüldüğü ifade edilebilir. Annenin bebeğine karşı melodili ve belli bir temposu olan şarkılar söylemesi, çocuğun da dil gelişimine hız kazandıracaktır.

Fiziksel Gelişim De Etkilenir
Müzik ritmi, yetişkinlerde olduğu gibi bebeklerde de hareketlenmelere neden olur. Anne karnında müzik dinleyen bebeklerin müzik ritmine uyarak hareket etmesi, bir takım fiziksel gelişimlerin de önünü açacaktır. Bu hareketler süreç içinde el çırpmak, çeşitli küçük kasları çalıştırmak ve kaba motor becerilerini ilerletmek için önemli bir temel oluşturmaktadır.

Sosyal Gelişime Etkide Bulunur
Elbette ki müzik evrensel bir unsurdur ve dili, kökeni ne olursa olsun insan hayatı için farklılıkların bir araya gelmesinde en önemli noktalardan biridir. Bu noktada da müzik ile büyüyen ve gelişen bebeklerin sosyal anlamda da olumlu şekilde etkileneceği açıktır.

Zihinsel Gelişim Hızlanır
Pek çok araştırma göstermektedir ki müzik dinleyen bebeklerin beyin kıvrımları gelişir. Yetişkinlerde olduğu gibi, bebeklerde de böyle bir durum söz konusudur ve zihinsel gelişim anlamında bu konu çok kritik bir önem kazanır. Üstelik erkenden müzik ile tanışmak ve bu yönden vücut ile ruhu beslemek, okul yaşantısında hesaplamalar ile ilgili olan matematik, istatistik gibi konularda da bebeğin yetenekli olmasına olumlu katkı sunacaktır. Çünkü bebeklerin anne karnındayken müzik dinlemesi ve takip eden ilk yıllarda da bu tür alışkanlıklar kazanması, beyin kıvrımlarını geliştirmekle beraber bu tarz alanlarda da çocuğa ilerde başarı kazandıracaktır.

Duygusal Gelişime De Katkı Sağlar
Henüz daha anne karnında iken müzik dinlemeye başlayan bebekler, sert ve hırçın, hatta agresif hareketler yerine çok daha uysal, çok daha rahat ve çok daha uyumlu hareketler gösterir. Birçok araştırma kanıtlamıştır ki ağlayan ve daima huzursuzlanan bebeklerin anne karnında dinledikleri müzikleri tekrar dinlemeleri sağlandıktan sonra bu bebeklerin rahatlayarak uykuya daldıkları fark edilmiştir. Bu melodiler onlara tanıdık geldiği için ruhlarını sakinleştirmektedir.

Ne Tür Müzikler Dinletilmelidir?
İlk kural, müzik sakin ritimler içermelidir. Hafif tarzda, tercihen klasik müzik dinletileri arasından bir seçim yapılarak anne karnındaki bebeğe bu eseler dinletilebilir. Üstelik bilimsel olarak da sade, sakin ve rahat müziklerin bebeklere daha uygun olduğu görülür. Çünkü anne karnındaki bir bebek en yoğun şekilde bile dakikada 70 ila 100 defa attığı bilinen kalbin atış sesi olmaktadır. Söz konusu kalp atışlarının ritimlerine en uygun olarak ise klasik müzik eserleri görülebilir. Özellikle de Mozart’ın eserleri oldukça pozitif etkiler sağlar. Anne adaylarına da bu yönde tavsiyelerde bulunulur. Zaten salt bebek için değil, annenin sakin kalması için de bu durum büyük önem taşır ve annenin sevdiği yumuşak müzikler de tercih edilebilir.

Doğru Müzik Seçimi Çok Önemli
Gerek anne için, gerek ise bebek için tercih edilecek olan müziklerin mutlaka belirtilen esaslara dayanması ve buna göre dinletilmesi önemlidir. Çünkü sakin, dinlendirici, rahatlatıcı müzikler anne ve bebeğe pozitif enerji verirken, ritim olarak durgun olan müziklerin bebeği daha da uyumlu hale getireceği görülebilir. Aynı zamanda bebeğin gelecekte daha sakin karakterde ve daha soğuk kanlı olmasına etki etmek için bile bu yöntem uygulanabilir.

Sadece Mozart değil, Bach ya da diğer önemli klasik müzik sanatçılarının eserleri de bebeğe dinletilebilir. Ek olarak ney sesi gibi huzur veren müzikler de seçenek olarak değerlendirilebilir. Bebeğin hareketlerinde ekstra bir agresiflik ya da sertlik görülmemesi için ritmi bu şekilde düşük ve rahat olan parçalar dinletilmelidir.

Klasik Müzik En Doğru Seçim
Anne adayları, hamilelik dönemlerinin 24. haftasında başlamak kaydı ile bebeklerine çeşitli müzikler dinletebilirler. Çünkü bu zaman zarfından itibaren bebekler dışarıdaki sesleri duyabilirler. 24. hafta geçtikten sonra dış ortamı duyan bebeklerin müzik dinlemeye başlaması olumlu olacaktır. Klasik müzik de işte burada devreye girer.

Henüz 4. ayda sadece anne karnı içindeki sesleri duyan bebeğin dış ortamı duyma eşiğine ulaşması ile beraber klasik müzik seçenekleri değerlendirilebilir. Bebeğin ruh halinde gevşeme, biraz daha yatışma kazandırılması klasik müzik seçenekleri ile mümkündür. Aynı zamanda bebek kendini güvende de hissedecektir. Sadece psikolojik ya da ruhsal açıdan değil, yukarıda madde madde anlatılan fiziksel ve zihinsel gelişimlere de klasik müzik dinletmenin katkısı büyüktür.

Gözle Görülür Etkiler
Kimi bebeklerin gelişimlerinin hızlı olması, okulda daha başarılı çocukların yer alması, her açında sakin kalmayı beceren çocukların sosyal hayatta yer alması ve bunlara benzer sonuçlar elbette ki klasik müziğin henüz anne karnında iken bebeğe dinletilmesi ile mümkün olur. Elbette ki tek etken bu değildir, ancak temel etkileyici unsurlardan birisi anne karnında dinletilen müziktir.

28 ila 36. hamilelik haftaları arasında yer alan anne adaylarının üzerine yapılan bir deneyde, anne karnında müzik dinleyen bebeklerin seslere göre daha dikkatli oldukları, göz ile takip durumunun çok daha gelişmiş olduğu, motor kontrol ve hareket koordinasyonları gibi konularda da hızlı bir gelişme sağlandığı görülmüştür.

Mozart Etkisi
Anne adayının karnındaki bebeğe müzik dinletmesi, özellikle de klasik müzik dinletmesi ve hatta Mozart seçiminin yapılması pek çok çalışmaya da konu olmuştur. Bugün “Mozart Etkisi” olarak bilinen etkiler bütünü sağlık, sosyal davranış ve eğitim gibi alanlarda Mozart dinletilen bebeklerin ne ölçüde başarılı olduklarını ortaya koymaktadır.

Vals Dinletmek De İyi Bir Seçim
Her sağlıklı bebek, diğer tüm canlılar gibi ritim duygusu kazanmalıdır. Henüz daha anne adayının kalp ritimlerinden bu yönde bir eylemde bulunan anne karnındaki bebekler, mutluluğu da bu şekilde sağlayabilirler. Zaten bebeklerin ritimlere karşı mutlu olduklarını göstermeleri de aslında buradaki duydukları sevgiden ileri gelir.

Klasik müzik sıklıkla tavsiye edilirken, anne adayının karnında yer alan bebeklerin vals de dinlemesi önerilir.

3 yorum

  • Gizem M. dedi ki:

    Anne karnında ki bebek müzikten etkileniyorsa, ve doğduktan sonrada etkisi sürecekse eğer en güzeli sakin dingin müzikler dinletmek gerek.Müzik seçimini iyi yaparsak daha verimli sonuçlar alabileceğimizi düşünüyorum. Şimdi ki bebekler zaten büyümüşte küçülmüş gibi oluyo maşallah.

  • Seval T. dedi ki:

    Anne adaylari hamilelik doneminde bebekleriyle konusur muzik dinletir. Bu cocugu pozitif anlamda etkiler. Dogumdan sonra bebekler muzik sesine asina olduklari icin dunyaya geldiklerinde muzikle uyur muzikle oynar anne sesini duydugunda daha huzurlu olur.

  • pinar3455 dedi ki:

    Herşeyden çok annenin müzik dinletmek yerine kendisinin ona şarkı söylemesi bebeği daha da rahatlacaktır diye düşünüyorum hem Annesinin sesine de daha doğmadan alışmış olur :)))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.