Anne Sütünü Artıracak Yiyecekler

Anne sütü yetersiz olması durumunda; Ispanak, karalahana, ısırgan otu ve pancar gibi koyu yeşil yapraklara sahip besinler tüketilmelidir.

Anne sütü, içeriğindeki yüksek değerlerden dolayı yerini tutabilecek başka bir besin yoktur.  Fakat günde en az 3 litre su içmeli sağlıklı ve dengeli beslenmelidir. İçeriğinde çok sayıda mineral ve vitamin bulunan yeşillikler anne sütünü artırmakta ve bu koyu yeşil besinlerde süt salgılamak için ihtiyaç duyulan hormonları (fit östrojen hormonları) üretmesinde destek olmaktadır.

Anne Sütünü Artıracak Yiyecekler

Özellikle emziren anneler beslenmelerine dikkat etmelidir. Neleri yemeleri gerektiği, neleri yememeleri gerektiğini çok iyi bilmelidir.

 • Gazlı ve asitli içeceklerden kaçınmalı bunun bebeğe zarar vereceğini hesaplamalıdır
 • Doğum sonrası kilolardan kurtulmak için diyet yapmamalı, kendisi zayıflamak için bebeğini bazı vitamin ve minerallerden yoksun bırakmamalıdır.
 • Protein ihtiyacını karşılayacak besinler tüketmelidir.
 • Hem bitkisel, hem de hayvansal gıdalar tüketmelidir.
 • Süt, peynir, yoğurt gibi kalsiyum içeren besinler tüketmelidir.
 • Sebze ve meyveleri mevsiminde ve bol yemelidir.
 • Maydanoz, semizotu, ıspanak, karalahana nane, tere, roka tüketilmelidir.
 • Emzirme işlemini bir görevmiş gibi acele ile yapmayıp. Koltuğa uygun pozisyonda oturarak, bebeğinizi emzirmeye başlamalı ve bebeğiniz emmeyi bırakana kadar sabırla en az 20 dakika olacak şekilde emzirmeye devam etmelidir.
 • Kafeinli içecekler tüketmemeli, Kahve, sigara, alkol gibi zararlı tüketimlerden kesinlikle kaçınmalıdır.
 • Emzirirken elini ‘’C ‘’ şeklinde olacak şekilde memeyi kavrayarak emzirmeli, İki parmak ile meme ucunu sıkıştırarak emzirmek yanlış bilinen bir yöntemdir ve meme uçlarındaki süt kanallarını tıkadığı unutmamalıdır.
 • Doğum kontrol hapları süt üretimini azalttığından, emzirme döneminde doğum kontrol hapı kullanılmamalıdır.
 • Doktorlar altıncı aydan sonra bebeklerde ek gıdaya başlatırlar. Böyle bir durumda da bebeğinizi emzirmeye devam edilmeli, Ek gıdalarla beraber sütünüz kesilene kadar emzirmeye devam edilmelidir.
 • Düzenli uyku uyumak sütün artması için çok etkilidir. Bebeğiniz uyuduğu sürece sizlerde uyuyup dinlenmelisiniz.
 • Annenin stresli olması, yorgunluk ve gerginliği süte de yansıyacağından dikkat edilmeli, stresten uzak durulmalıdır.

Anne sütünü arttıran çaylar hangileridir?
Bitkisel çaylar çok faydalı içeceklerdir. Fakat bazen dozunda kullanılmadığında yan etkileri olabilir. Bu yüzden de emziren anneler doktorlarına danışarak kendilerine en uygun bitkisel çayı bulmalılardır.

Rezene çayı; Rezene tohumları kaynatılarak içilen rezene çayı süt arttırmada en etkili çaydır. Ayrıca taze rezene yaprakları da salatalara doğranarak tüketilmesinin çok faydası vardır.

Isırgan otu çayı; 2 bardak suda 1 yaprak ısırgan haşlanır ve demlenir. Günde 2 bardak içilir ise sütü artırır.

Çörek otu yağı; 1 fincan sıcak suya 3-4 damla çörek otu yağı damlatılarak içilir bu kolay çay da anne sütünün artmasına neden olur.

Dereotu çayı; Dereotu tohumu ezilerek toz haline getirilir. 1 bardak kaynar suya 2 tatlı kaşığı atılır ve 15 dakika kadar demlenmesi için bırakılır ve daha sonra içilir.

Funda yaprağı çayı; 1 litre suya bir çay bardağı funda yaprağı atılıp 10 dakika kadar kaynatılır. Daha sonra yapraklar süzülerek suyu içilir.

Tüm bu çay tarifleri anne sütünün artmasında olumlu etki yapsa da doktorunuza danışmalı, sakınca görülmediği durumlarda günde en fazla 2 çay bardağı tüketilmesine dikkat edilmelidir.

Anne Sütü Sarılığı Nedir, Nasıl Sonlanır?
Doğumdan sonra görülen anne sütü sarılığı sık görülen bir durumdur. Fakat her anne bu durumu yaşamaz.

Anne sütü sarılığı erken ve geç anne sütü sarılığı olarak iki farklı dönemde incelenir. Erken anne sütü sarılığı ilk birkaç gün içinde görülür, genelde yanlık emzirme tekniğinden kaynaklı olmaktadır. Geç anne sütü sarılığı ise, ilk haftadan sonra görülür, Bilirubin yüksekliği iki hafta kadar devam eder, sonra ise azalır ve yok olur. Gerçek oluş nedeni bilinmese de kan uyuşmazlığı olan durumlarda daha sık rastlandığından, kan uyuşmazlığının rolü olduğu da düşünülür.

Doğumdan Sonra Süt Ne Zaman Gelir?
Anne sütü göğüste daha anne doğum yapmadan süt bezlerine dolmuş vaziyettedir. Bu durum tamamen doğal bir şekilde hormonların salgıları ile gerçekleşmektedir. Doğum sancıları başladığı sırada bile göğsünden süt gelen anneler hatta hamileliğin son aylarında süte benzer sıvının geldiği sık rastlanan bir durumdur. Normalde bebek doğduktan sonra 24 saat içinde anne sütü gelmektedir. Normal doğumlar dışında erken sezaryen ile bebeğin alınması durumunda anne sütü daha gecikmeli olarak gelebilmektedir.

Anne sütü gecikmeli gelmesi durumunda bebek geçici olarak mama ile beslenmeli fakat biberona fazla alışmadan anne sütüne geçilmelidir.

Anne sütü sarılığında da anne sütü verilemediği durumlarda biberon ile geçici olarak bebek doyurulmaktadır.
Anne sütünün bir hafta kadar gecikerek geldiği durumlara rastlamak da mümkündür. Bu gibi durumların neden kaynaklandığı ise;

 • Doğumdan sonra annenin kanamalarının çok oluşu
 • Annede hormonal bozukluklar yaşanması
 • Annenin ayrı tutulmasını gerektiren durumlar olması
 • Annenin meme ucu olmaması
 • Bebeğin yoğun bakımda tutulması
 • Annenin şeker ya da tansiyon hastası olması

2 yorum

 • Billur G. dedi ki:

  Hepimiz anne sütünün ne kadar faydalı olduğunu biliyoruz.Tabi hamilelik döneminde çoğu bayan arkadaşımız sütün az gelmesinden yakınıyor keza bende öyleydim.Doktor tavsiyeleri ile beraber doğru beslenme düzeni oluşturduktan sonra farkedilebilen bir artış söz konusu oldu.Bitkisel çaylari bol bol tüketmek anne sütünün artmasında en büyük etken olacaktır.

 • leyla G. dedi ki:

  masamdan sütümü yorgudumu peynirimi eksik etmem balımı yerim eti ve et ürünlerini yerim yeşil sebzeleri de bol bol tüketirim hem kendi saglıgım için hemde cocougum için sonucta benim süt üm olmasa nasıl beslenecek benim yavbrum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.