Anneden Bebeğe Covid-19 Geçişi Olur Mu?

Anneden Bebeğe Bulaşması ve Çocuklar Üzerindeki Etkileri

Yapılan incelemeler sonucunda bebekler ve çocuklar üzerindeki etkisi sonucu ciddi bir belirtilere rastlanmamaktadır. Salgın bağışıklık üzerinde etkili olmasından dolayı çocuklardaki bağışıklığın kuvvetli olması ile hafif ya da tam olarak belirti olmaksızın gözlenmektedir.

Anneden Bebeğe Covid-19 Geçişi Olur Mu?

Son zamanlarda çıkan en yaygın hastalıklar arasında bulunan covid-19 salgın hastalık ile pek çok konu merak edilmektedir. Geçmiş zamanda da görülen bu salgın günümüzde başka türü ile ortaya çıkmaktadır. Günümüzdeki hastalığın yeni versiyon olduğu ve ani şekilde ortaya çıkması ve teşhis konulmasındaki gecikme gibi birçok durumlar ile karşılaşılmaktadır.

Covid-19 hastalığının anlaşılması süresince geçen vaka ile pek çok günlük yaşantısına devam ederek yayılma süreci gerçekleşmiştir. Geçilen süre zarfı boyunca temas edilen sayı artarak önüne geçilen zaman daralması yaşanmaktadır. Salgının yayılması sonucu birçok soru cevap aramaktadır. Salgın yaş grubunu etkiliyor mu ve bebekler üzerindeki etkisi yani anneden bebeğe covid-19 geçişi olur mu en merak edilen sorulardandır.

Covid-19 Nedir?

Covid-19 yeni tip koronavirüs hastalığı olarak bilinmektedir. Eski zamanlarda buna benzer salgın hastalıkların görünmesi ve olgularındaki benzerlikler ve farklılıkları ile yeni tip koronavirüs olgusu saptanmıştır. 2019 yılının son ayında Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkması ve teşhisin hemen konulamaması sebebi ile bir aylık zaman diliminde önce ülkeye yayılmaya sebep olarak daha sonra tüm dünyada etkisini göstermektedir.

Salgının hava yolu ile bulaşması sebebiyle çabuk yayılması görülmektedir. Hastalığın eski çağlarda görülen Sars hastalığına benzerliği ve farklılıkları ile yeni koronavirüs olgusuna saptanmaktadır. Hastalığın incelenmesi ve uygun ilaç tedavi konusunda hiçbir bilginin olmaması sebebi ile ona uygun olabilen ilaç tedavi yöntemi sayesinde tedavi sağlanmaktadır.

Covid-19 Belirtileri Nelerdir?

Covid-19 belirtileri kesin olmamakla birlikte kişiye göre değişiklikler göstermektedir. Hastalığın belirtileri olarak genellikle boğaz ağrısı, öksürük ve ateş gibi bulgular saptanmaktadır. Kış aylarında veya mevsimsel yaşanan soğuk algınlığı ve grip gibi durumlar bu hastalık ile karıştırılmamalıdır. Hastalığın belirtiler dışında başka belirtilerin olduğu ve farklılıklar görüldüğü unutulmamalıdır.

Hastalıktaki Risk Grupları

Salgın hastalıktaki belirtiler hangi grupları etkilemekte ve en çok etkilenenler kimlerdir? sorusu en merak edilenler arasındadır. Hastalığı pek çok kişi hafif olarak atlatırken, bir kısım hafif olarak geçirmektedir. Hastalığın belirtileri olarak solunum yollarını etkilemesi sonucu kronik rahatsızlığı bulunan grup en çok etkilenenler arasındadır.

En çok etkilenen grup olarak:

  • 60 yaş ve üzeri,
  • Hipertansiyon,
  • Kalp rahatsızlığı olan,
  • Diyabet,
  • Kanser hastalığı bulunan

Salgın hastalığın bulaşma durumda en çok rahatsızlık oluşabilecek grup arasında yer almaktadır. Belirtileri daha yoğun ve ağır geçirmesine sebep olmaktadır.

Anneden Bebeğe Bulaşması ve Çocuklar Üzerindeki Etkileri

Yapılan incelemeler sonucunda bebekler ve çocuklar üzerindeki etkisi sonucu ciddi bir belirtilere rastlanmamaktadır. Salgın bağışıklık üzerinde etkili olmasından dolayı çocuklardaki bağışıklığın kuvvetli olması ile hafif ya da tam olarak belirti olmaksızın gözlenmektedir. Annenin covıd-19 testinin pozitif olması ile bebeğe bulaşma durumu en çok merak edilen olgulardandır. Anneden bulaşma durumu söz konusu olabilmektedir. Anne hijyen kurallarına uyması ve anne sütü beslenme şekline devam edilmesi önerilmektedir. Yapılan testler sonucu anne sütünün incelenmesi ile anne sütünde hastalık belirtisi içermediği uzmanlar tarafından belirtilmektedir.

Temizlik ve Hijyen

Hastalıkta en önemli konu bu süreçte temizliğe önem verilmesidir. Anne bebeğini emzirme öncesinden ellerini yıkanması, maske kullanımı ve meme kısmının temizlenmesi ile bebeğe çok temas etmeden emzirilmesi önerilmektedir. Emziren anneler için ilaç kullanımı önerilmemektedir ancak ilaç kullanımı gerçekleşiyorsa bebeğe anne sütü verilmemelidir. İlaç kullanımı bitene kadar anne sütü sağmalı ve bunu dökmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.