Aşılama Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Aşılama, sonrasında da oldukça dikkat edilmesi gereken bir uygulamadır

Aşılama, bir yıl süre ile düzenli olarak ilişkiye girilmesine rağmen gebe kalamayan çiftler için uygulanan bir yardımcı üreme tekniğidir. Aşılama ile tüp bebeğe yönelme ve masrafları azaltma da oldukça büyük faydalar sağlanmaktadır. Aşılama işlemini takip eden 14- 18.günlerde gebelik testi uygulanabilmektedir.

Aşılama Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Aşılama doğal olarak gebe kalamayan çiftlere uygulanan yardımcı üreme yöntemlerinden biridir. Çiftlerde gebeliği sağlamak için şartlar uygun olursa, tüp bebek yönteminden önce aşılama tedavisi yapılması uygun görülür. Çünkü bu yöntem hem daha kolay, hem de maddi olarak ta daha az maliyetlidir.

Aşılama sonrasında ağrı olur mu?
Hem aşılama yapılırken, hem de sonrasında kadında hafif bir kasık ağrısı olması normal kabul edilir. Ancak hiç ağrı duymayan hastalarda olabilir. Oldukça rahat bir şekilde yapıldığından, hastalar bundan rahatsız olmaz. Aynı zamanda anestezi kullanılmasına da gerek kalmaz. Aşılamadan sonra şiddetli ağrı olursa, bu normal kabul edilmez. Bunun başka bir sebepten kaynaklanabileceği düşünülür. Bu durumda hemen doktora gidilmelidir.

Aşılama sonrasında kanama olur mu?
Aşılama yapılırken ve sonrasında genellikle kanama sorunu yaşanmaz. Fakat bazı hastalarda işlem yapılırken aletlerin etkisiyle rahim ağzından oldukça az miktarda ya da damlama şeklinde lekelenme olabilir. Bu durum gebe kalma olasılığına etkili olmaz. Genellikle bir günde kanamanın etkisi gider. Kanamanın devam etmesi halinde mutlaka doktora bilgi verilmelidir. Aşılamanın 15 gün sonrasında oluşan kanama ise, gebeliğin rahim içine yerleşmesi nedeniyle oluşan implantasyon kanaması olarak kabul edilebilir.

Aşılama sonrasında progesteron hormonu kullanımı olur mu?
Aşılama yapan her merkezde progesteron hormonu kullanılmaz. Bu hormon tedavisinin her hastada kullanılması şart değildir. Bu konuda doktorun ve aşılamanın yapıldığı merkezin önerilerine göre hareket edilmelidir.

Aşılamadan sonra cinsel ilişki ne zaman olur?
Aşılama işleminin yapıldığı gün ile ertesi gün hastalara cinsel ilişki için izin verilmez. Çünkü spermlerin dış ortamda yaşama süresi 3 gündür. Gebe kalmak için hemen cinsel ilişkiye girilmesi gereksizdir. Ancak aşılama yapan her merkezin önerisi farklı olabilir. Bu doğrultuda hareket edilmesi en doğrusudur.

Aşılamadan sonra gebelik testi ne zaman yapılmalıdır?
Aşılamadan sonra yapılacak gebelik testleri diğer gebeliklerde olduğu gibidir. Yapılan aşılama işleminden yaklaşık 14 gün sonra uygulanacak gebelik testinden sonuç alınabilir. Kan ve idrardan yapılan gebelik testleri bu zamanda yapılabilir. Bunun dışında yine adet kanaması gecikmesi olduğunda gebelik testi uygulanabilir.

Aşılamadan sonra gebelik belirtileri ne zaman başlar?
Gebelik belirtilerinin görülmeye başlaması aşılamadan 3 hafta sonra olabilir. Bu süreden önce gebelik belirtileri görülmez. Gebelik belirtileri normal yoldan elde edilen gebelikler gibidir. Hafif kramplar, kasık ağrısı, adet gecikmesi, bulantı, lekelenme tarzında kanama gibi erken gebelik belirtileri bu süreçte hissedilebilir.

Aşılamadan sonra adet kanaması ne zaman olur?
Eğer aşılamadan olumlu sonuç alınamazsa yani gebelik oluşmazsa adet kanaması genellikle 15-20 gün sonra olur. Bu sürede adet kanamasının başlamaması gebeliğin oluşmasına yorumlanabilir. Ancak en doğrusu doktora giderek kesin tanı yapılmasını sağlamaktır.

Aşılamadan sonra gebeliğin ultrasonda izlenmesi ne zaman olur?
Aşılamadan sonra gebelik oluşursa, bunun ultrason tetkikiyle görülmesi yaklaşık 5 hafta sonra gerçekleşir. Bu süre aşılamadan sonraki üçüncü haftadan sonraya denk gelmektedir. Aşılamadan sonra gebelik testi pozitif çıkarsa, aşılamanın yapıldığı günden 20 gün sonra rahimdeki gebelik kesesi ultrasonda görülebilir. Aşılama yapıldıktan 4-5 hafta sonra bebeğin kalp atışları da ultrasonda rahatlıkla izlenebilir.

Aşılamadan sonra akıntı olur mu?
Aşılamadan sonra akıntı olması bu işlemle alakalı değildir. Bunun gibi kaşıntı sorunu da aşılamaya bağlı gelişmez. Bunların sebebini öğrenmek için doktorunuza gitmelisiniz.

Aşılamadan sonra banyo yapmak ve beslenme nasıl olmalı?
Aşılama yapıldıktan sonra banyo yapmanın sakıncası bulunmamaktadır. Fakat doktorların genel görüşü ilk gün içinde banyo yapılmamasıdır. Bu konuda doktorunuz sizi bilgilendirecektir. Aşılama sonrasında uyulması gereken herhangi bir beslenme programı da yoktur.

3 yorum

  • Gamze C. dedi ki:

    Şimdilerde ülkemizde oldukça sık görülen ve yaygınlaşan bir sistem.Belirli rahatsızlıklarından dolayı cinsel ilişki içerisine girilsede gebe kalmayı başaramayan çiftler için ideal diyebilirim.Yapılan aşılamadan sonra sizinde anlattığınız gibi hemen bir ilişkiye girmek doğru olmayabilir fakat birşey merak ediyorum.Aşılama yönteminin masraf olarak nasıl bir yararı olabilir bize?

  • melike B. dedi ki:

    hem ülkemizde hem dünya da yaygınlaşan bir buluş ve gercekten de gebelik sorunu olan ciftle riçin co kgüzel bir sistem umarım herkesin cocugu olur

  • Godzilla dedi ki:

    Havuz ve denize girilebilir mi? Benim 5 gun oldu asilama sonrasi. Malum bayram geliyor. ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.