Bebeği Sağlıklı Uyutmanın Püf Noktaları

Bebek Nasıl Uyutulmalı?

Bebeği sağlıklı bir şekilde uyutmak için ebeveynler çok fazla çaba sarf etmektedir. Peki bebek nasıl uyutulmalı?

Bebeği Sağlıklı Uyutmanın Püf Noktaları

Anne ve babaların ortak sıkıntısıdır bebeği sağlıklı uyutmak. Bebeği sağlıklı bir şekilde uyutmak için ebeveynler çok fazla çaba sarf etmektedir. Bazı zamanlar, bebeği asla ama asla uykuya teslim edemezler. Bu sebepten dolayı anne ve babalar bebeği uyutmak için birçok uyku yöntemine başvururlar.

Doğru Bilinen Yanlışlar

Ebeveynlerin en çok yaptıkları hatadan bir tanesi, bebeği bazı uyku şekli ve pozisyonlara alıştırmış olmalarıdır. Sürekli olarak sallanan bebekler, uyku sırasında da sallanmak isterler. Yine anne ve babaların bebekleri, kucaklarında uykuya alıştırmaları da, bebekleri bu şeklinde uykuya itecektir. Bu aşamada anne ve babaların yapması gereken işlem, çocukları birçok uyku şekli ve pozisyonuna dahil etmeleridir. Annelerin ve babaların sürekli, bir şeylerden destek alması, çocukları bu desteğe alıştırabilir. Mesela, oyuncak, telefon gibi malzemeler ile çocuk uyutan kişilerin çocuğu, bir zaman sonra uyku problemi çekmeye başlar. Bu sebeplerin ortaya çıkmaması için bebeklerin, sade ve düzgün bir şekilde uykuya alıştırılması gerekmektedir.

Sağlıklı Uyutmak İçin

Ebeveynlerin, bebeklerini sağlıklı bir şekilde uyutmaları için, bazı şeylerden vazgeçmeleri gerekmektedir. Örneğin; sallayarak uyutmak, oyuncak yardımı ile uyutmak ve kucakta uyutmak gibi. Bu işlemler belli bir süre sonra çocukta, uyku sorununa ve ciddi sağlık sorunlarına sebebiyet vermektedir.

  • Bebeği sağlıklı uyutmanın püf noktaları şunlardır;
  • Belirli bir uyku saati ve aralığı belirleyin.
  • Rahat bir yerde uyumasını sağlayın.
  • Uyutmadan önce yıkayın.
  • Kundaklama yapmayın.
  • Sallamayın.
  • Cisimlerden yardım almayın.
  • Güzel kokular yayın.
  • Karnını doyurun.

Yapılan bu işlemler bebeklerin daha sağlıklı bir şekilde uyumasını sağlayacaktır. Diğer türlü çocuklarda uykusuzluk gibi, birçok sağlık sorunu oluşmaya başlayacaktır.

Asla Sallamayın

Eski yöntemlerden bir tanesi olan bebek sallamak, ilerleyen zamanlarda ciddi sorunlar doğurmaktadır. Bebeklerin sürekli olarak sallanması, bir süre sonra sonra bebeklerin bu şekilde uyumak isteyeceklerini beraberinde getirecektir. Sallanarak uyumaya alışmış olan bebekler, devamlı olarak sallanmak isteyecektir. Sallanmadan uyumaları imkansız bir hal alacaktır. Ayrıca devamlı sallanan çocukların, beyinlerinde çeşitli hastalıklar meydana gelmeye başlayacaktır. Bu sebepten dolayı bebeklerin, sallanmadan uyutulması gerekmektedir.

Asla Kundaklamayın, Sık Sarmayın

Kundaklanan ve sık sarılan bebekler, uyku esnasında hareket edemezler. İlerleyen zamanlarda bu durum, çeşitli eklem rahatsızlıklarını beraberinde getirir. Ayrıca sık bir şekilde sarılan bebekler, gelişimlerini geç göstermeye başlarlar. Gelişim çağında olan bu bebekler, sık sarıldıkları vakit, yanlış gelişmelerde gösterebilmektedir. Ayrıca rahat bir uyku yaşaması adına, rahat bırakılması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.