Bebeğin Biberondan Bardağa Geçiş Süreci

Bebeğiniz Biberondan Bardağa Doğru Zamanda Geçmelidir

Bebeğin beslenmesinde ilk aylarda önemli bir yeri olan biberonun ilerleyen aylarda yerini bardağa bırakması gerekir. Bebeğinizin sağlıklı beslenmesi açısından bardak kullanımı teşvik edilmelidir. Biberon alışkanlığından kolayca kurtulması için, bebeğinize yardımcı olmalısınız. Bebeğinizi desteklemeli, onu cesaretlendirmeli ve bu zorlu süreçte bebeğinize sevginizi hissettirmelisiniz.

Bebeğin Biberondan Bardağa Geçiş Süreci

Bebeklerin doğumdan itibaren biberonla beslenmesi bu alışkanlıktan kurtulmasını zorlaştırmaktadır. Biberonla beslenmek bebek açısından büyük bir rahatlıktır. Onun emme refleksine uygun olduğu için, bebeğe verilen besinlerin sıvı kıvamında olmasından dolayı bebeğin biberondan vazgeçmesi oldukça zor olur. Bu nedenle bebeğin biberondan bardağa geçiş süreci içinde çeşitli zorluklar yaşanabilir. Bebeğinizi bu alışkanlıktan vazgeçirmek için, görev annelere düşüyor. Bebeğin üzülmeden, sıkılmadan kendisi için sağlıklı olacak bardakla beslenmeye geçmesi sağlanmalıdır.

Bebeğin biberondan bardağa geçiş süreci nasıl olmalı?

Doğru zaman seçilmelidir: Bebeklerde biberondan bardağa geçiş için doğru zamanı gözlemleyerek anlayabilirsiniz. İlk aşamalarda bebeğiniz ağzına girecek bir şeyi kendi refleksiyle iter. Bunun dil itme refleksi olduğunu belirtelim. Bebeğinizin boğulma riskine karşı verdiği bir tepkidir. Bebeğinizin dudağına bile elinizle dokunsanız bu tepkiyi alabilirsiniz. Bebeğiniz büyüdükçe 4-6 aylık olduğu dönemde bu reflekste azalma olur. Giderek bunun kaybolduğunu bile görürsünüz. Bu aşamada bebeğiniz size ağzıma gelenleri rahatlıkla yutarım demek ister. Bu tepkiyi gördüğünüzde bebeğinizde biberondan bardağa geçmek için uygun zaman olduğunu anlayabilirsiniz. Anneler her zaman bebeklerini en yakından gözlemleyecek kişilerdir. Bu konuda da en önemli görev annelerindir.

Bardağa geçiş süreci aşamalı olmalı: Bebeklerde ilk bardak kullanımı 5-6 aylık olduğu dönemde başlanabilir. Fakat bebeğinizin bu aylarda daha bardağı tutması, onu kavraması pek mümkün olmaz. Burada ona yardım etmelisiniz. Bardağı tutmalı, içinde bulunan suyu onun ağzına değdirerek bebeğinize yardımcı olmalısınız. Daha sonra suyu biraz ağzına verip rahat yutup yutmadığını kontrol etmelisiniz. Bebeğiniz bunu beceremediğinde, denemelerinize devam etmelisiniz. Eğer bebeğiniz verileni yutarsa, hiç acele etmeden bardakla yudum yudum suyu verebilirsiniz. İlk başlarda bebeğiniz her defasında başarılı olamayabilir. Bu nedenle suyu dışarı da akıtabilir. Fakat biberondan bardağa geçiş sürecinde alışkanlığının değişmeye başlamasıyla bu sorunlar ortadan kalkacaktır.

Doğru bardak seçimi olmalı: Bebeğiniz bardağı benimsemelidir. Bu nedenle üzerinde renkli onun ilgisini çekecek figürler olmasına, yan kısımlarında sapların bulunmasına dikkat etmelisiniz. Böylece bardağa kendi hakim olacak, yaptığıyla sevinecektir. Renkli bir tasarım bebeğinizin ilgisini çekecektir. Özel üretilmiş ağzı kapalı bardaklarda, bardağın içindekini dökmesine engel olacaktır. Bu bardaklardan sızma da olmaz. Bebeklerde genellikle bir yaşa gelinceye kadar bardağı tutma, bardağı bir yere koyma becerisi olmaz. Bardakları fırlatırlar ya da atmaya çalışırlar. Bunların normal bir tepki olduğunu unutmayın. Bu yüzden bebeğiniz için CE standartlarına uygun olan, cam olmayan sağlıklı plastik bardaklar almalısınız.

Bardakla çeşitli besinler vermeye çalışın: Bebeğinizi biberondan bardağa alıştırmak için sadece bardakla su vermeyi tercih etmeyin. Bunun yanında bebeğinizin aldığı ek besinlere uygun şekilde süt, meyve suyu seçeneklerini de değerlendirin. 6 aylık olduklarında bebeklerinize rahatlıkla elma, armut, şeftali, üzüm gibi meyvelerin suyunu bardakla verebilirsiniz. Bu hem bebeğin biberondan bardağa geçiş sürecine yardımcı olur, hem de keyifli beslenmesini sağlar. Ancak başlangıçta bardakla bebeğinize en sevdiği yiyecekleri vermeyi tercih edin. Bu bardağı kolay benimsemesini sağlayacaktır. Hem de bebeğiniz sulu besinleri bardaktan içeceğini daha kolay öğrenir.

Bebeğinizi cesaretlendirin: Bebeğinizin yaşamında her yeni şeyde cesaretlendirilmesi oldukça önemlidir. Rahatça biberonla beslenirken, birden bardakla beslenmeye başladığında onun için önemli bir değişim zamanı başlayacaktır. Bu süreçte bebeğinizin başardığı her şey için onu öpmeli, sevmelisiniz. Yaptığının ne kadar güzel bir şey olduğunu ona hissettirmelisiniz. Yaptığının doğru olduğunu bebeğinizde kavramalıdır. Bu süreçte annelerin sabırlı olması da çok önemlidir.

Bebeğin biberondan bardağa geçiş süreci çok iyi organize edilmelidir. Biberonla uzun süre beslenen bebeklerde ağız ve diş sağlığı konusunda çeşitli sorunlar yaşanabilir. Bebeğinizin biberona bağımlı olmasına neden olabilirsiniz. Bebeğinizin uykusu bile biberonla birlikte olur. Anneler bu süreçte bebeklerine daha fazla ilgi göstermeli, sabırlı olmalıdır. Bebeklerinin sağlıklı gelişimine katkıda bulunmaları gerekir. Bardakla su içmeyi öğrenen bir bebeğin sevincine doyum olmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.