Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur?

Bebek bekleyen ailelerin en çok merak ettiği konuların başında bebeğin cinsiyetinin ne zaman belli olacağı sorunsalı vardır.

Hamilelik döneminde bebeğin cinsiyetinin ne olduğu çok merak edilir. Genel olarak 13. haftada cinsiyet görülebilse de en kesin sonuç 20. haftada ortaya çıkacaktır.

Anne ve baba adayları için bebeklerinin cinsiyeti oldukça önemli bir konudur. Kız ya da erkek olmasından ziyade, merak duygusunun bastırılması için önemli olan bu durum belli bir süreç sonrasında ortaya çıkar. Bebeğin cinsiyeti genetik olarak hesaplanabilse de, fiziksel anlamda sonuç almak için bebeğin belli bir büyüklüğe gelmesi gerekir. Ultrason muayenesi ile cinsiyet ortaya koyulur.

Hangi Zaman Diliminde Cinsiyet Belli Olur?
Ultrason kullanılarak bebeğin cinsiyeti belirlenebilirken, en erken olarak 13 hafta geçtiğinde, yani 3 ay bittikten sonra cinsiyet öğrenilebilir. Ancak unutulmamalıdır ki bu süre herkes için aynı değildir. Kimi anne adayları bebeklerinin cinsiyetini 14 ya da 15. haftalarda öğrenebilirken, kimileri ise daha geç öğrenir. Ancak kesin olarak cinsiyetin belli olduğu hafta 20. haftadır. Çok ufak tahmin sapmaları ve yanlışlıkları olabilse de söz konusu zaman içinde bebeğin cinsiyeti netlik kazanır.

Cinsiyet Belirlemede Penis İzlenebilirliği
Bebeğin cinsiyetinin belirlenmesi sırasında penis izleme durumu söz konusu olur. Ultrason aracılığı ile alınan görüntülerde, eğer penis görülebilmiş ise bebeğin erkek olduğu söylenebilir. Zaten penis izlenme durumlarında tahminler genel olarak yanılmaz, çünkü bu organın varlığı ile çocuğun erkek bebek olarak dünyaya geleceği söylenebilir. Fakat kimi durumlarda kordon bağının farklı bir izlenim vermesi ile tahminler yanılabilir ve kız bebekler erkek bebek olarak görülebilirler. O nedenle de iyi bir tahlili yapılmalıdır.

Ultrasondan Başka Bir Yöntemle Bebeğin Cinsiyeti Belirlenebilir Mi?
Ultrason dışında farklı yöntemler elbette ki kullanılır. Hamilelik sırasında anne karnından alınan amniyon suyunun incelenmesi (amnosentez) veya koryon villus biyopsi yöntemleri bebeğin cinsiyeti hakkında fikir verir. Kordosentez de bir çeşit kromozomal incelemedir ve bebeğin cinsiyetini ortaya koyabilir.

Öte yandan tüm bu yöntemlerde XX olarak belirtilen dişi ve XY olarak belirtilen erkek kromozomal yapıların gözlemlenmelerine dayanan işlemler uygulanır.

Son olarak da evde yapılabilen cinsiyet belirleme testleri uygulanabilir. Tam anlamı ile doğruyu vermese de %80 oranında bir doğruluk payı bulunan bu testler de kullanılabilir. Fakat bazı sakıncalı durumlara sebep olmasından ötürü bu testler çok da önerilmezler. Hatta kimi ülkelerde bu testler yasaklanmıştır.

Cinsiyet Belirlenmesinde Sosyolojik Durumlar:
Anne ve baba adayları için ilk olarak bebeğin sağlıklı şekilde dünyaya gelmesi önemlidir. Ancak kimi toplumlarda bebeklerin cinsiyeti fazla önemsenebilir. Ataerkil düzene sahip toplumlarda bu durum daha net gözlemlenebilir. Bu noktada da çeşitli baskılar nedeni ile söz konusu testlere çok önem verilir.

Ayrıca bebek cinsiyeti tahmin etme ile ilgili çin takvimi sayfamıza da göz atmanızı öneririz.

1 Yorum

  • Gokcenur L. dedi ki:

    Hamileliğin en heyecanlı bekleyişlerinden biri olsa gerek cinsiyet konusu 🙂 Cinsiyetini öğrenme zamanı gelene kadar geçen süreç anne adaylarını dahada heyecanlandırıyordur. Tabi erkek ya da kız bebek olmasının yanında sağlık açısından herhangi bir sorun olmamasıda güzel bir tesellidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.