Bebeğin Cinsiyetini Seçmek (Belirlemek) Mümkün Müdür?

Her ne kadar uzun yıllar boyunca bebeğin cinsiyetini seçebilme yöntemleri konuşulmuş olsa da böyle bir durumun gerçekliği kanıtlanmamıştır.

Anne ve baba adayları geçmişten günümüze kadar bebekleri ile ilgili cinsiyet seçme işlemi yapmak isterler. Bu nedenle de çeşitli toplumlarda farklı farklı işlemler yapılagelmiştir. Ancak bu tür işlemlerin ve yöntemlerin başarılı olması ile ilgili kanıtlanmış çalışmalar bulunmamaktadır.

Bebeğin Cinsiyetini Seçmek (Belirlemek) Mümkün Müdür?

Bebek sahibi olmak başlı başına harika bir duygudur. Bu anlamda bebeklerin sağlıklı olması, gelişimlerini tam ve doğru şekilde ilerletmeye çalışmalar önem arz ederken, aynı zamanda heyecanlı bir bekleyiş de bebeğin daha anne karnında iken hangi cinsiyete sahip olduğunu öğrenebilmek ile ilgilidir. Çok uzun yıllar boyunca erkek ya da kız olması ile ilgili olarak anne ve baba adaylarının bir takım yöntemler denediği de bilinir. Fakat tüm bu yöntemlerin başarı ile sonuç verdiğine dair herhangi bir veri ortada yoktur ve bebeğin cinsiyetine müdahale etmek gibi bir durum söz konusu değildir.

Kimi yöntemler ise gebelik sürecinde değil de gebelikten önce denenir. Gerek çocuk sahibi olmak için yapılan cinsel ilişkilerin günleri ile alakalı olarak, gerek anne ya da baba adayının yediği yemekler ile ilgili olarak çok çeşitli efsaneler halk arasında anlatılır ve uygulanır. Ancak tüm bunlar birer söylenti olmaktan ileri gidemez ve bebeklerin cinsiyetine müdahale etmek gebelikten önceki dönemlerde de mümkün olmamaktadır.

Öte yandan çok yaygın şekilde inanılan ve kullanılmaya çalışılan bazı yöntemler de vardır. Bu yöntemler aşağıda sırası ile anlatılmıştır. Fakat en baştan ve peşinen söylemek gerekir ki ne bu yöntemler kanıtlanmış ve başarıya ulaşmış yöntemlerdir, ne de bebeğin cinsiyetini seçme girişimleri etik ve doğru uygulamalardır… Her anlamda bu tür girişimlerin yanlış olduğu vurgulanmalıdır. Toplumumuzda da yaygın bir söz olan “cinsiyeti ne olursa olsun, önemli olan sağlıklı olması” sözü de anne ve babalara referans olmalıdır.

Ek olarak bir başka uyarı da tesadüfi sonuçlara aldanılmaması üzerinedir. Denenen yöntemlerin ardından bebeklerin istenilen cinsiyetlere sahip olarak doğmaları görülürse, bu duruma aldırış etmemek gerekir. Çünkü zaten toplamda 2 seçenek vardır ve bebek ya kız, ya da erkek olacaktır. Uygulanan yöntemlerin bu sonuçlar üzerinde herhangi bir geçerliliği yoktur. Yalnızca PGD ismi verilen bir genetik yöntem bebeğin cinsiyeti üzerinde etkilidir, ancak bu yöntem de keyfe keder bir uygulama için kullanılamaz. Özel koşulları ve durumları gerektirir.

Üreme Konusu Ve Kromozomlar
Erkek üreme hücresine verilen isim spermdir. Spermin kadın yumurtası ile birleşmesi, yani yumurtayı döllemesi durumu ise gebeliği oluşturur. Kadınların yumurta hücrelerinde yalnızca X kromozomu vardır. Erkekteki Y kromozomu kadınların yumurta hücrelerinde bulunmaz. Spermlerde hem X, hem de Y kromozomları bulunabilir ve döllenme sırasında eğer iki adet X kromozomu XX şeklinde yan yana gelirse doğacak olan bebek kız olacaktır. Ancak spermdeki Y kromozomu ile yumurtadaki X kromozomu yan yana gelerek XY kromozomunu oluşturursa bebek bu defa erkek olur. Kısacası üreme sırasında doğacak olan bebeğin cinsiyeti kadın kaynaklı değil, erkek kaynaklı olarak belirlenir. Çünkü ayırt edici özellik olarak tanımlanabilen Y kromozomu erkek üreme hücrelerindedir.

PGD Yöntemi
Bebeğin cinsiyetini belirlemeye yarayan en etkili ve en güvenilir yöntem PGD, yani prekonsepsiyonel genetik tanı (PGT) olarak ifade edilebilir. Özellikle de tüp bebek işlemleri açısından bu yöntem öne çıkar. Döllenmiş embriyodan alınan bir hücrenin incelenmesi ve ardından da cinsiyeti ile beraber kromozomal hastalıklarına da bakılması sağlanır. Söz konusu hücrenin cinsiyeti istenen cinsiyet ise ana rahmine bu hücre yerleştirilir. Fakat unutulmamalıdır ki bu yöntem sadece cinsiyet belirlemek için kullanılmaz. Yani anne ve baba adayları bu yöntemle istedikleri cinsiyette bebek sahibi olabileceklerini düşünemezler. Zaten sırf bu durumdan dolayı etik ve doğru olarak tanımlanmayan metodun ülkemizde de yalnızca genetik hastalıkları taramak için uygulandığı bilinir. Pek çok ülkede de bu durum aynıdır ve değişmez.

Anne ve Babanın Beslenmesine Dair Anlatılan Yöntemler
Hiçbir ispatlı ve kanıtlanmış yöntem içermeyen bu anlatımlar tamamen söylentilerden ve efsanelerden ibarettir. İşin daha hazin tarafı, konu ile ilgili neredeyse her ülkede ve toplumda yaygın inanışlar ve uygulamalar görülür.

Çin Takvimi Yöntemi
Çin Takvimi yöntemi, kadın ve tarih odaklıdır. Kadının belli yaşlara geldiğinde, belli aylar içinde cinsel ilişkiye girmesi, bebeğinin cinsiyetinin seçilmesini kolaylaştırmaktadır. Belirlenen tarihler Çin Takvimi baz alınarak ortaya konduğu için yöntemin adı da buradan gelir. Ancak bilimsel anlamda hiçbir geçerlilik söz konusu değildir.

Shettles Metodu
Asıl olarak doktor olan Landrum Shettles, Y kromozomunun X kromozomundan daha hızlı olması sonucundan yola çıkmıştır. Hem hızlı, hem de daha az yaşayan bu kromozom eğer kadının yumurtlama anına çok yakın bir sürede yumurtaya ulaşırsa doğacak olan bebeği erkek yapabilir. Yine bu metot çerçevesinde vücut ısısının ölçülerek yumurtlama anı öğrenilmeye çalışılabilir. Ancak kesinlikle ispat edilmiş ve başarısı kanıtlanmış bir yöntem değildir.

Whelan Yöntemi
Bu yöntem ise yukarıda anlatılan Shettles Metodu’nun tam tersini savunmaktadır. Erkek bebek sahibi olabilmek için yumurtlama anından 4 ila 6 gün kadar önce ilişkiye girmek gerektiğini savunan Elizabeth Whelan, yumurtlamaya 2 ila 3 gün kala yapılan ilişkiler sonucunda ise kız bebek doğacağını ifade eder. Bu yöntemin de ispat edilmiş herhangi bir yanı yoktur.

Ericsson Albumin Yöntemi
Erkeklerden alınan spermlerin X ve Y kromozomu içermelerine göre birbirlerinden ayrılmaları sağlanır. Elbette ki söz konusu ayırma işlemi çok zordur ve tam bir ayrışma mümkün değildir. Eğer erkek bebek olması istenirse Y kromozomlu spermler, kız bebek olması istenirse X kromozomlu spermler IUI aşılama yöntemi sayesinde gebelik için görev alabilirler. Etik olmayan, hatta çoğu ülke için yasal da olmayan bu yöntem büyük oranda başarıya ulaşsa da tam bir bilimsel yöntem olarak ifade edilemez. Yöntemi geliştiren kişi ise Dr. Ericsson’dur.

Microsoft Yöntemi
Mantık açısından bir üstteki Ericsson yöntemine benzer olan Microsoft Yöntemi, spermlerin içerdiği kromozomları ayırabilmek için bazı yöntemler dener. FISH ve flow sitometri yöntemleri bu ayırma işlemi için kullanılabilir. Yine aynı aşılama yöntemi ile gebelik gerçekleştirilir. Başarı oranı olarak %80’lere varana sonuçlar elde edilse de, kimi etkilerinden dolayı yöntem tartışılmalıdır.

Baby Choice Yöntemi
Aslında Selnas Yöntemi olarak da bilinen bu uygulama, kadın yumurta hücresinin yüzeyleri ile ilgilidir. Zaman zaman farklı kutuplaşmaların yaşanması ile X ve Y kromozomları kimi dönem çekilirken kimi dönem itilebilir. Kutuplaşmaların yaşandığı dönemleri belirleyen bir takvim ile istenen cinsiyete göre cinsel ilişki zamanları belirlenebilir. İsviçre’de bulunan özel laboratuvarlara çiftlerden alınan kan örnekleri vb. veriler gönderilir ve bu laboratuvarlar çiftler için uygun takvimleri gönderirler. Buna göre de cinsel ilişki zamanları düzenlenir. Bu yöntem oldukça başarılı bulunur.

Her ne kadar insanlar istedikleri cinsiyetlere göre bebek sahibi olmayı dileseler de ekstradan yapılan dış müdahaleler pek çok açıdan doğru ve etik bulunmamaktadır. Sonuçların doğal olması, bazı süreçlerin akışına bırakılması, hangi spermin yaşayacağı ya da nasıl bir cinsiyet ile dünyaya geleceği gibi durumlar kendi kendine gelişmelidir. Özellikle de efsane olarak algılanması gereken söylentilere asla kulak asılmamalı, sağlık ve psikoloji yönünden kişiler kendilerini riske atmamalıdır.

Benzer Konular:

Hamilelikte Ultrason Kontrolleri

Cinsiyet Belirleme Testi İçin 7 Önemli Nokta

Tüp Bebek İle Cinsiyet Belirleme

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.