Bebeğiniz İçin Organik Gıdaların Önemi

Bebekler İçin Organik Gıdalar

Organik gıdalar, doğal yollar ile üretilmesinden dolayı bebeklerin gelişimleri üzerinde oldukça etkilidir. Fakat son dönem içinde her şeyin içinde katkı maddesi olması bebeklerin hem gelişimlerini engellerken, sağlıklarının da olumsuz yönlerde ilerlemesine neden olur. Bu yüzden bebeklerin gelişim süreçlerinde organik gıdaların kullanımlarına bir hayli dikkat edilmesi gerekir.

Bebeğiniz İçin Organik Gıdaların Önemi

Organik Tarım

Organik tarım, ekolojik sistemlerin temelinde olmaktadır. Bu üretim şeklinde bilinmesi gerekenler;

 • Ekolojik sistem sırasında hatalı uygulamaların olması sonucunda doğal dengenin yitirilmesi ve bunları tekrar düzene sokulması işlemleri
 • İnsanların sağlıkları ve çevre için dost üretim olması
 • Sentetik kimyasal yapıda olan tarım ilaçları
 • Hormonlardan mineral yapıda olan gübrelerin yasaklanması
 • Toprakların muhafaza edilmesi
 • Bitkilerin tam olarak dirençlerini arttırmak
 • Doğal yaşam içinde olan düşmanlardan korunma yolları
 • Tüm imkanların kullanılarak kapalı sistemler içerisinde ortaya gelmesini sağlamak
 • Üretim sırasında sadece bir tane değil tüm ürünlerin artışı
 • Sadece ürünleri değil bir yandan kalitesini de arttırıyor olmak gibi durumların hedeflenmesini de sağlamaktadır.

Organik Tarımın Bebeklerde Önemi

Organik tarım, bebekler için oldukça önemli yapıda olmaktadır. Bu açıdan farklı yapıda birçok araştırmalar yapılmaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda kimyasal madde üretiminin ortalama olarak 400 milyonun da üzerinde olduğu belirlenmiştir. Tabi ki yapılan araştırmalarda insan bedenleri incelenecek olduğu zaman her insanda ortalama olarak üç yüzden fazla da kimyasal madde bedenlerde olduğu belirlenmiştir. Bu kadar farklı yapıda olan kimyasal maddelerin bir kısmı bedenlerde depolanırken bazıları da hormon sistemi içinde depolanarak bedenler üzerinde bir hayli zararlı olmaktadır.

Hormon sistemleri üzerinde  böylesine bozulmaların olması, üreme sayesinde beden gelişimlerini de etkilemektedir. Kimyasal doğum anormallikleri şeklinde meydana gelen durumlar davranışlarda, sakatlıklarda, bazı kanser hücrelerinde, çocuklarda oluşan bağışıklık sistemi gibi problemler dikkatleri çekmektedir.

Bebekler anne karnında cenin hallerindeyken annenin beslenmesinden dolayı dahi kimyasal maddelere maruz kalabilir. İnsanların bedenlerine bazı zararlı yapıda olan mikroorganizmalar, ağır metaller gibi durumlar ile mücadele eden ilaçlar, yiyecekler ve içecekler, gıdaya bulaşmış olan zararlı kimyasal maddeler emzirme sırasında ya da anne karnında olan bebeklere de bulaşma gösterebilir. Böyle nedenlerden dolayı anne adayları hamile olduklarını öğrendikleri andan itibaren annenin yedikleri ya da içtikleri yiyecekler, anne ve bebeklerin sağlıklarını olumsuz yönde etkilemektedir. Annelerin hem hamile oldukları dönemlerde hem de bebeklerini emzirdikleri dönemlerde yemelerine ya da içmelerine dikkat etmiyor oluşları bebeklerin zaman geçtikleri anlarda dahi sağlık sorunları ile karşılaşmalarına neden olur. Sağlık sorunlarının olumsuz yönde etkilenmesinin zeminlerini oluşturacak anlar olmasından dolayı bir hayli dikkat edilmesi gerekir.

Bebeklerin beden yapıları büyüklere oran ile daha savunmasız ve bu durumlara daha açık haldedir. Bundan dolayı da annelerin hamile olduklarında ya da bebeklerini emzirmeye başladıkları anda dahi her an her iki tarafın sağlıklarının düzgün tutulması için organik besinlerin tercih edilmesi gerekir. Bir yandan da yapılan araştırmalara bakılacak olunursa organik yapıda olan tüm sebze ve meyveler diğerlerine oranla daha uzun süre muhafaza edilmesi de sağlanacaktır. Lezzetler ve tazelikler bu şekilde daha iyi korunması da yapılacaktır. Organik olarak üretilen yiyeceklerin ve içeceklerin dolaylı yollardan yararı da yerini almaktadır. Bu yöntemlerden bir tanesi de doğaya zararı olan kimyasalların doğadan uzak kalmasını sağlamaktır.

Organik Beslenmenin Avantajları

Organik beslenme hem bebekler için hem anneler için hem de doğa için bir hayli önemli olmaktadır. Organik beslenmenin avantajlarının neler olduğuna bakılacak olunursa;

 • Organik beslenme sadece bir alanda değil bir yandan da doğal hammaddeler açısından önemli olmaktadır.
 • Organik üretim sayesinde toprakların içinde gerçekleşen canlı üretimlerinin devam edebilmesi ön planda olur. Bunun için gerekli olan nöbetleşe ekim ve organik gübreleme yolları da yapılır. Tüm işlemler sırasında sağlık açısından önemli olan yeşil gübreleme kullanılır.
 • Organik üretimler sırasında gerekli olan zararlı canlıları yok etme sırasında verilen mücadele içinde biyolojik dengeyi korumak adına biyolojik yöntemler kullanılır.
 • Hayvansal üretim konusunda dikkat edilen noktaların başında beslenme ihtiyaçları mümkün olduğu kadar işletmelerin tarafından karşılanması sağlanır. Buna ek olarak yemlerin içlerine kimyasal yapıda olan maddeler, kilolarını artmasını sağlayan maddeler, antibiyotikler gibi ürünlerin katılması söz konusu dahi olmaz.
 • Maksimum verim her ne kadar önemli yapıda olsa bile bundan daha önemli tutulan noktalar da bulunmaktadır. Bu noktalar tüm ürünlerin yeteri kadar miktarda üretilmesi ve hepsinin son kalite ile üretilmesini sağlamak olmaktadır.
 • Üretim sırasında enerji kaynağı olarak asla yapay kaynaklar kullanılmaz. Bunların yerine daha çok güneş ve rüzgar enerjisi gibi doğal yapıda olan kaynakların kullanılması tercih edilir.
 • Doğal dengeyi korumak oldukça önemli olmaktadır. Bunun için üretim sırasında kimyasal yapıda olan ilaç ya da sentetik yapıda olan gübre kullanılmaz. Fakat mecburi olduğu anlarda oldukça az da olsa kullanılması söz konusu olabilir. Bunların kullanılması ile yapılması sağlanılan organik tarım, ekolojik sistemde bazı anlarda yapılan hatalı uygulamalar sonucu kaybolan doğal dengenin de tekrar kurulmasına yardımcı olmakta.
 • Üretim şekli olarak; tüm işlemlerin üretimleri sırasında tek miktar artışlarının olmasını hedeflemez. Buna ek olarak ürünlerin kalitelerinin de yüksek tutulması konusunda hedeflerin gerçekleşmesi sağlanmaktadır.

Bebeklerde Organik Ürün Kullanımı Zamanları

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve UNICEF tarafından bebeklerin ve annelerin organik ürün kullanım sürelerinin oldukça önemli olması dile gelmiştir. Her şeye dikkat edilerek yapılması hem anne hem de bebeklerin sağlıkları için oldukça önemli olmakta. Sadece bir alanda değil her alanda etkilerinin olmasından dolayı inorganik ya da zararlı yapıda olan ürünleri tüketmek yerine doğal olan ürünleri tüketmek konusunda fayda olmaktadır. Yapılan araştırmalara ve bu örgütler tarafından verilen zamanlara göre örgütler bebekler doğdukları andan itibaren direk anne sütü ile beslenmesi gerektiğini dile getirmektedir. Ve bundan dolayı bebekler ne kadar çok annelerini emerse o kadar da hızlı gelişimlerini sağlayacaktır. Anneler nasıl beslenirlerse bebeklerine onlar geçecek olmasından dolayı anneler bebeklerine hamile oldukları an ve onları  emzirmeye devam ettikleri sürece organik olarak beslenmelerine dikkat etmeleri gerekir. Anneler ilk altı ay boyunca sadece bebeklere de anne sütü vermesi gerekir. Bebeklere emzirmenin altıncı ayının sonunda artık ek olarak besin takviyeleri de yapabilirler. Bu yapılan besin takviyelerinin hepsinin organik yapıda olmasına da dikkat edilmesi gerekir. Her ne kadar anneler bebeklerinin altıncı ayından itibaren ek takviye yiyecekler vermeye başlamış olsalar bile emzirmelerini çocukların iki yaşlarına kadar da devam ettirmeleri gerekir. Anne kendi sağlığı için normalde bir ömür boyu organik gıdalar ile beslenmesi gerekirken bebekleri için de iki yaşlarının sonuna kadar emzirip çocuklarını sütten kesene kadar organik gıdalara dikkat edilmesi gerekir. Altıncı aydan itibaren çocuklar organik gıdalar ile beslenme şekillerine başlayarak emmeyi kestikleri an dahil olmak üzere istedikleri an takviyelere de devam etmeleri önerilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.