Bebek Maması Nasıl Yapılır

Bebek Maması

Evlerde yapılan bebek mamaları çocukların sağlıkları ve düzenli beslenmeleri konusunda bir hayli önemli olan noktalardan bir tanesidir. Gelişim aşamaları için değerli yapıda olan mamaların da dikkat edilmesi gereken noktaları vardır.

Bebek Maması Nasıl Yapılır

Bebeklere yedirmek adına artık doğal olan yiyecekleri bulmak pek de kolay değildir. Buna rağmen anne adayları ellerinden geldiği kadar bebeklerine organik gıdalar yedirmek için çabalamaktadır. Bu yüzden daha çok evlerde hazırlanan mamalar ile beslemeyi tercih ederler. Evde yapılan mamalar için birçok farklı mama bulunmaktadır. Bu tarifler;

 • Kabak ve havuç püresi. Bebeklerin hem sağlıklı beslenmesi hem de tüm besin değerlerinden yararlanması için en çok tercih edilen mamalardan bir tanesi olmaktadır. İç kısmında sadece kabak ve havuç kalmamakla birlikte irmikten soğana ve zeytinyağına kadar farklı besinlerin bulunması ile karınları oldukça iyi bir şekilde doymaktadır. Yiyecekleri tam pişirmeden besin değerlerini öldürmeden ocaktan alındığı için sadece çatallarla ezilerek yapılması besin değerlerinden daha iyi yararlanılmasını sağlamaktadır.
 • Semizotu ve pirinç püresi bebeklerin severek yediği mamalardan bir tanesi olmaktadır. Bebekler altı aylarına girdikten sonra rahat bir şekilde kullanılabilir. İçerisine ek olarak katılan yağ ve kabağın besin değeri de bebeklerin gelişimleri üzerine etkili olan yiyeceklerden olmaktadır.
 • İrmikli muz püresi altı ayına yeni giren bebeklerden üç yaşına kadar kullanılması normal olan besinlerden bir tanesi olmaktadır. Mamanın içine eklenen devam sütü ve irmiğin yanı sıra pekmez olması da bebeklerin ilgisini çekmektedir. Tüm besinlerin değerlerinden alan bebekler daha hızlı bir şekilde büyüme işlemlerini sağlamaktadır.
 • Bebek muhallebisi her ay grubuna sahip olan bebeklerin rahat bir şekilde tükettikleri ürünlerden bir tanesi olmaktadır. Hafif akışkan kıvamı ile vazgeçilmez olan ürünlerden bir tanesi olur. İçinde bulunan pirinç unundan yulaf ununa kadar besinlerin yanı sıra pekmez ve hem anne hem de devam sütünün içine katılması bir hayli faydalı olmaktadır. Bu ürünler bir araya gelerek bebeklerin gelişimde adeta en önemli rolü oynamak için bulunacaktır.
 • Ev yapımı değerinde olan bebek bisküvileri dişleri çıkan bebeklerden tutun daha çıkmamış olan bebeklere kadar hepsine rahatlık ile yedirebilirsiniz. Elmadan tutun tarçın ve yulaf ununa kadar birçok besin değeri yüksek olan ürünü içerisinde barındırır. Bu da bebeklerin gelişimleri üzerinde adeta bir numara etki eden ürünlerden olmaktadır.
 • En doğal yöntemlerle yapılan mamalardan bir tanesi de yulaflı unla yapılan muz ve avokado püresi olmaktadır. İçerisine ek besin olarak eklenen devam sütü de bebeklerin daha hızlı bir şekilde büyümesi için orantılı olmaktadır.
 • Bebeklerin damak tatlarına uygun olan besinlerden bir tanesi de irmikli tavuk göğsü püresi olmaktadır. Hafif akışkan kıvamı olmasından dolayı her bebek severek tüketmektedir. İçerisinde irmik, zeytinyağı, kuru soğan, havuçtan kabağa ve tavuk göğsüne kadar birçok besin değeri yüksek olan ürün bulunmaktadır. Bu sayede her kesimden anneler bebekleri için bu yemeği tercih edebilirler. Hafif ılık tüketilen mama ile bebekler kısa süre içinde hızlı bir şekilde büyüyeceklerdir.
 • Ev yapımı olarak tüketilen bal kabağı püresi kemiklerin gelişimi üzerinde en etkili yiyeceklerden bir tanesi olmaktadır. Altı aylık olan bebeklerin rahatlık ile tüketecekleri ürün tatları ile de bebeklerin damak zevklerine iyi bir şekilde hitap etmektedir.
 • Somon balıkları ile de mama yaparak bebeklerinize farklı bir ziyafet verebilirsiniz. İçerisinde bulunan pişmiş somon, haşlanmış avokado, haşlanmış havuç, haşlanmış buğdaylar ve bebeklerin alerjisi olmadığı zaman eklenen domates ile farklı bir lezzet elde edeceksiniz. Bir yandan bebeklerin beyin gelişimlerine etki ederken, bir yandan da kemik gelişimlerine etki etmektedir. Bebeklerin bir hayli severek yedikleri mamaların da ilk sıralarında gelmektedir.
 • Buğday ile yapılan hem doyurucu hem de oldukça farklı lezzetler de bir arada olmaktadır. Tabi ki bebeklerin damak zevkine uyum sağlaması için içinde farklı besin değerlerinde ürünler de yerini alır. Bunlar dereotu, domates, kabak, havuç, bezelye ve zeytin yağının da bulunması bir yemekten alınması gereken kadar besin vitaminlerinin alınması da sağlanmış olacaktır.
 • Bebeklerin daha çok tatlı olarak kullandıkları besinlerden bir tanesi de yumuşacık lezzetli yapısı ile bisküvili meyve şölenleri olmaktadır. Muzdan elmaya elmadan mevsim meyvelerine kadar besin konulurken tatlandırıcı olarak pekmez ve ceviz de bulunmaktadır. Bir bebeğin hem kemiklerinin gelişmesi sağlanmış olurken hem de beyinlerinin gelişmesi noktasında önemli olan besindir. Adeta anne sütü kadar besin değerini içerisinde barındıran mama anneler tarafından en çok kullanılan mama yöntemlerinden biri olmaktadır.
 • Pazılı, buğdaylı olarak yapılan doyurucu bir bebek için mama lezzeti de bunlar arasında gelmektedir. Pazıdan alınan vitaminlerin yanı sıra mama içinde bulunan haşlanmış buğday, soğan, peynir ve zeytinyağından da alınacak farklı besin değerleri vardır. Bebeklerin iç organlarından tutun hazım konusuna kadar birçok nokta da etki etmesi gözlemlenecektir.
 • En önemli yemek öğünü olarak kahvaltı gelmektedir. Bu yüzden annelerin bebekleri için hazırladıkları kahvaltı da bir hayli önemli olmakta. Bundan dolayı anne yapımı olarak yerini alan kahvaltı kompleksi adeta tüm besin değerlerini bir tabak içerisinde barınmasını sağlamaktadır. İçerisinde bulunan vitamin değeri yüksek olan bebe bisküvilerinden pekmez, anne ya da devam sütü ve beyaz peynire kadar birçok farklı besin vardır. Bunların orantılı olarak karışması bebeklerin kan değerlerinin düzgün bir şekilde ilerlemesini sağlarken gelişimleri üzerinde de önemli etkileri olmasını sağlar.

Bu kadar farklı yapıda olan mamaların tercih edilmeleri annelerin bebekleri için onların damak zevklerine uygun yapıda birçok ürünü oluşturmasını sağlar. Adeta tüm besin değerlerini aynı anda bebeklerinize verebilmek için organik yapıda olan mamaları tercih etmeniz yeterli olacaktır. Hazır alınanlardan ziyade evde yapılanların daha çok etki etmesi gözler önünde olmasından dolayı her anne kendi bebeğinin sağlığı için uygun olan besinleri onlara sunabilir.

Ev Mamalarının Önemi

Bebeklerin mamaları ne kadar doğal yollarla yapılırsa o kadar sağlıklı ve bebeklerin büyümesine etki eden yöntemlerden olacaktır. Bu yüzden bebek mamalarının birçok farklı önemi bulunmaktadır. Bunlar;

 • Ticari olarak satışa sunulan birçok farklı markada bebek mamaları bulunmaktadır. Evde yapılan mamalar ile kıyaslanılacak olduğu zaman ticari mamalardan daha uygun olmaktadır.
 • Bebeklerin daha ilgi çekici şeylere sahip olması ve rahatlık ile yemesi için onların damak zevklerine uygun tatlar ve dokuları ekleyerek daha uygun mamaların oluşumlarını sağlayabilirsiniz.
 • Bebeklerin hem daha sağlıklı hem de daha lezzetli ve çok çeşidi olan taze gıdalar ile beslenmelerini sağlayabilirsiniz. Aklınıza gelecek kadar etleri, balıkları, sebze ve meyveleri bebek mamalarına dönüştürme hakkına sahip olabilirsiniz.
 • Bebeklerin mamasını yapmak oldukça kolaydır. Bir kere tam anlamı ile öğrendikten sonra bundan sonraki işlemleri oldukça zevk alarak yapabileceksiniz.
 • Hiç şüpheniz olmasın ki hazır alınan mamalar ile evde yapılan mamalar kıyaslanacak olduğu zaman besin değeri açısından daha zengin olacaktır. Bu sayede bebeklerinizin daha hızlı büyüyerek serpilmesini sağlamış olacaksınız.

Mamaların Hazırlık Ve Pişirme İşlemleri

Bebekler için mama hazırlamak ve pişirmek oldukça kolay ve bir o kadar da zevkli olmaktadır. Eğer gerekli işlemleri takip ederseniz ona göre daha iyi mamaların hazırlanmasını da sağlamış olacaksınız.

 • Bebeklere taze ve tam anlamı ile kaliteli olan malzemeler ile mamaları hazırlayın. Sebzelerden etlere kadar her şeyin kaliteli olması bebeklerin sağlıkları açısından da önemli olmaktadır.
 • Yiyeceklerin sağlıklı ve taze kalması için uygun sıcaklıklar içinde saklayın.
 • Çiğ ya da pişmiş fark etmeden yiyeceklere ellerinizi sürmeden önce hem sıcak su hem de sabunlar ile tertemiz yıkayın. Bu bebeklerinizin sağlıkları için oldukça önemli olmaktadır.
 • Yiyecekleri pişirecek olsanız dahi yine de tertemiz bir şekilde yıkayın. Bebeklerin sağlıkları için bu oldukça önemli bir durum olmaktadır.
 • Etlerle sebzeleri kestiğiniz tahtaların aynı olmamasına özen gösterin. Çiğ etleri kestiğiniz tahtalarda bakteriler oluşacağı için sebzelere bulaşabilir ve bebeklerinizin sağlıklarının bozulmasına neden olabilir.
 • Mamaları pişirmek ve pişirme sırasında gerekli olan malzemelerin temizliklerine oldukça dikkat edin. Mikrop bulaşma gibi durumlara izin vermemek için temizlik malzemelerinin bile temiz olmasına dikkat edin.
 • Püreye dönüştürecek olduğunuz malzemelere tüm işlemleri dikkatli bir şekilde uygulayın. Eğer o meyvelerin haşlaması ya da pişmesi olmayacaksa onların besin değerlerinin ölmemesi için dikkatli olmak da fayda var.
 • Haşlama sırasında elde ettiğiniz suları atmayın. Bunlar çorba ya da bebek maması kıvamına getirmek için uygun olacaktır.
 • Yiyeceklerin püre kıvamına gelmesi konusunda dikkatli olun ve üzerine kafanıza göre ek olarak baharat ya da farklı malzemeler ekleyerek yapısını bozmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.