EMZİRME POZİSYONU NEDEN ÖNEMLİ?

Bebek Nasıl Emzirilmeli?

Anne sütü bebekler için büyük önem taşımaktadır. Peki bebek emzirmede en doğru pozisyon ne? Bebek nasıl emzirilmeli?

EMZİRME POZİSYONU NEDEN ÖNEMLİ?

Anne sütünün faydalarını saymakla bitiremeyiz bu nedenle her yeni doğan bebek için anne sütü çok önemlidir. Öyle ki anne sütü, ek gıdaya geçme zamanı gelene kadar bebeğinizin tüm ihtiyacını karşılayacak özelliğe sahiptir. Bu nedenle, bu mucizeyi bebeğinize verebilmek için çeşitli şekillere girmeniz ve bu durum için her şeyi göze almanız kaçınılmaz olacaktır.

Bebeğinizi kucağınızda mı, yoksa yan yatarak veya dik tutarak emzirmek mi en doğru tekniği yine siz bulabilirsiniz. Hem sizin rahat etmeniz hem de bebeğinizin rahat etmesi çok önemli. Doğru pozisyonda emzirmek bebeğiniz içinde çok önem arz eder. Emzirme sonrasında gaz, kusma gibi sindirim sistemi sorunları yaşamaması için emzirme pozisyonununuz oldukça büyük önem taşımaktadır.

  • Doğru emzirme pozisyonunu bulduktan sonra, bebek emme eylemine geçmesi için meme ucunu iyi ve tam kavraması gerekir. Bu sayede, meme ucu çatlakları ve yaraları oluşmaz.
  • Bebek emme eylemi ile birlikte ağız hareketi ile sütü daha iyi vakumlayabildiği için süt üretimini destekleyen hormonları da uyarmış olur ve süt salınımı artar.
bebek emzirme

Bebek memeyi daha rahat boşaltabilir. Bu da süt birikimi sonucu göğüslerin şişmesini, ağrımasını veya enfeksiyon oluşmasını engeller.

  • Doğru tutuş şekli ile annenin kol ve sırt ağrılarında azalma olur ve anne daha az yorulur.
  • İdeal emzirme pozisyonu ile anne daha uzun süre emzirebilir ve böylece bebeğin beslenmesi.
  • Doğru emzirmeyi keşfeden annenin kendine olan güveni artar ve bebeği ile daha iyi iletişim kurar.       

Doğru emzirme tekniklerinde;

-Kucaklama Pozisyonu (Beşik pozisyonu)

-Ters kucaklama Pozisyonu (Çapraz beşik Poziyonu)

-Yan yatış

-Koltuk altı pozisyonu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.