EMZİRMEYİ NE ZAMAN BIRAKMAK GEREKİR?

Bebek Ne Zamana Kadar Emzirilmeli?

Anne sütünün bebek gelişimine etkisi şüphesiz ki tartışılmaz bir gerçek. Peki bebekler kaç yaşına kadar emzirilmeli?

EMZİRMEYİ NE ZAMAN BIRAKMAK GEREKİR?

Bebek için en sağlıklı olan ve her şey yolunda gidiyorsa bebeklerin 2 yaşına kadar emzirilmesidir. Artık 2 yaşını geçtikten sonra artık memeden kesme zamanı gelmiş demektir. Çünkü bazı anneler vicdanen bebeklerine süt vermeye devam etmek isterler. Oysa bu süreci geciktirmenin psikolojik veya fiziksel yan etkileri olabileceği unutulmamalıdır.

Tabi bununla beraber, özellikle tuvalet eğitimi gibi önemli bir aşamaya geçmeden önce memeden kesme sürecini atlatmakta yarar var. Bu dönemde zaten zor başlayacak olan yeni davranış kazanımları için bu süreci bitirmiş olmanız gerekir.

Emzirmenin bitirilmesi için en uygun zaman, bebek ve annenin birlikte hazır olduğu zamandır. Etrafınızdaki kişilerin, bebeğinizin büyüdüğü, artık emzirmeye ihtiyacı olmadığını, anne sütünün 6. aydan sonra besleyici bir değerinin kalmadığını söylemesi sizi yanıltmamalıdır. Araştırmalar 1-2 yaş aralığındaki bebeklerin günlük kalori, protein gereksinimlerinin yüzde 30 kadarının anne sütü ile karşılanabileceğini gösterir.

Tüm dünya literatürleri, bebeklerin ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmesini, 6. aydan sonra tamamlayıcı ek gıdalara başlanmalı ve bununla birlikte emzirmenin 2 yaşına kadar devam etmesini gerekir. Bazı bebekler 1 yaşlarını tamamladıktan sonra meme emmekten kendiliğinden vazgeçip bırakabilir. Ancak genellikle kendi haline bırakıldığında bebeklerin memeyi bırakması 2 yıl veya daha uzun sürebilir.

Sütün aniden kesmek bebeğinizde duygusal olarak zorlanmasına ve sizin içinde memede süt birikimine bağlı sorunlara yol açabilir bu nedenle zamana yayarak kesmek gerekir. Memeye kötü görünen maddelerin sürülerek bebeğin tiksindirilmeye çalışılması da yine duygusal travmaya yol açabilir ve asla önerilmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.