Bebekler Kaç Aylıkken Oturur, Kaç Aylıkken Emeklemeye ve Yürümeye Başlar?

Bebeğin Yürüme Evreleri

Bebeklerin yürümeden önce bazı aşamalardan geçmeleri gerekir: Oturmak, emeklemek, ayağa kalkmak ve yürümek.

Bebekler Kaç Aylıkken Oturur, Kaç Aylıkken Emeklemeye ve Yürümeye Başlar?

Gelişim evreleri bakımından bebeklerin kas ve kemik gelişimi belli zaman aralıkları ile olgunlaşır ve gelişir. Bu süre de anne ve babalar bebeklerinin ne zaman yürüyebileceklerini, emekleyeceklerini araştırmaya çalışıyorlar. Bebeklerin hareketleri belli bir şemada oluşur. Bebekler önce emekler, oturur ve en son yürümeyi öğretirler.

Bebekler Kaç Aylıkken Emeklemeye Başlar?

Bebeğimiz kaç aylık olunca emekler sorusu tüm anne ve babanın merak içinde cevabını aradığı bir sorudur. Genellikle 4 aylık olunca bebek destek ile oturmaya başlar. 6. aya yaklaşan bebek desteksiz oturmaya geçer. Bebek artık emeklemeye hazırdır. Bebeğin gelişen kas ve kemik sistemi emeklemek için uygun bir zemin oluşturur. Bebek 8 aylık olduğu taktir de emeklemeye çalışır ve genellikle başarılı olur. Eğer bebeğiniz 8. ay da emeklemiyorsa endişe etmenize gerek yok çünkü her bebek gelişim açısından farklılık gösterir. Genel itibari ile bebek 6-10 ay arasın da emekler. Ancak bazı bebekler hiç emeklemeden yürümeye başlayabilirler.

Bebekler Kaç Aylıkken Oturmaya Başlar?

Bebekler gelişim açısından farklılık gösterir. Oturma, yürüme emekleme hep bir süre içerisin de gelişir. Bebekler genellikle 4. ay da destek ile oturmaya başlarlar. Bebeğin gelişim evrelerinden dolayı 4. aydan önce oturmalarını beklemek yanlış olur. Çünkü bebeklerin sırt ve başını dik tutabilmeleri 4. ay ile gerçekleşir. Bebek 5. aya geldiğinde destek yastıkları ile oturur. 6 ve 7. aylar arasın da 15-20 dakika arası desteksiz oturabilir. Bebek 8. aya yaklaştığın da tamamen desteksiz oturmayı başarabilirler.

Bebekler Kaç Aylıkken Yürümeye Başlar?

Bebeklerin yürüyebilmeleri için belli bir süre bulunur. Yaşam gibi bir süreçtir bu. Bebekler il adımlarını genellikle 12 ila 18 ayları arasında atmaya başlar. Bu genelleme her bebekte farklılık gösterir çünkü bazı bebekler 9. ay da bile yürüyebilmektedir. Ancak bazı bebekler bazen daha geç yürüyebilirler. Fakat Bebeğiniz 18. aya geldiği taktir de hala yürümüyorsa uzman bir hekime götürmeniz gerekebilir.

Bebeğin Yürüme Evreleri

Bebeklerin yürümeden önce bazı aşamalardan geçmeleri gerekir.

Bu aşamalar:

  • Oturmak; Genellik ile bebekler 6. aya geldiklerinde oturmaya geçerler. Aşama olarak önce destekli sonra desteksiz otururlar.
  • Emeklemek: Bebekler 8. aya yaklaştığında emeklemeye hazır hale gelirler.
  • Ayağa kalkmak: Bebekler 10. ayda kendilerini yukarı doğru çekmeye ve bir eşyaya tutunarak ayağa kalkmaya çalışırlar. Bu da yürümeye geçmenin önemli bir adımıdır.
  • Yürümek: Artık son evre olan yürüme aşamasına bebekler 12-18 ay itibari ile yürümeye adım atarlar.

Ancak unutulmamalıdır ki her bebeğin gelişim süreçleri genetik olarak farklılık gösterir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.