Bebeklerde Hangi Vitamin Eksikliği Odaklanma Sorununa Neden Olur?

Hangi Vitamin Eksikliği Odaklanma Sorununa Yol Açar?

Araştırmalar doğrultusunda odaklanma sorunu yaşayan çocuklarda B12, b16 vitamini, çinko, magnezyum, demir başta olmak üzere birçok vitamin ve mineralin eksik olduğu gözlemlenmektedir. Ancak bu eksikliğin odaklanma sorunu konusunda bir neden mi olduğu yoksa sonuç mu olduğu tam olarak bilinmemektedir.

Bebeklerde Hangi Vitamin Eksikliği Odaklanma Sorununa Neden Olur?

Odaklanma sorunu genellikle 7 yaş altındaki çocuklarda başlamakta ve okul öncesi ya da okul çağı çocuklarda görülmektedir. Çocukların başta sosyal gelişimi olmak üzere okul hayatını da olumsuz yönde etkileyen odaklanma sorunu, ülkemizde 30 çocuktan 2’sinde görülmektedir.

Odaklanma sorunu aynı zamanda hiper aktivite olarak tanımlanabilir. Odaklanma sorunu ve dikkat eksikliği yaşayan çocukların bebeklik döneminden itibaren çeşitli vitaminlerin eksikliği ile birlikte ortaya çıktığı ve dikkat eksikliği ile devam ettiği görülmektedir.

Nasıl Tanı Konulur?

Bebeklerde odaklanma sorunu ile ilgili herhangi bir laboratuvar testi, görüntüleme yöntemi ya da psikolojik bir testin yapıldığı söylenemez. Ancak konu ile ilgili uzman hekim tarafından çocuğun davranışları incelenmekte ve bu doğrultuda dikkat ve hiper aktive düzeyi değerlendirilerek tanı konulmaktadır.

Odaklanma Sorunu Tedavisi

Odaklanma sorunu yaşayan bebekler ve çocuklar için tedavi sürecinde genellikle davranışlar ile ilgili değişimler sağlanmaya çalışılır. Bu konuda ilaç tedavisi, özel eğitim yaklaşımları uygulanmaktadır. Tedavi süresi ve bu sıradaki doktorun gözlemleri çocuğun hem sosyal yaşamı hem de okul başarısı konusunda önemli bir rol oynamaktadır.

Bebeklik döneminde yeterli beslenememiş çocuklarda genellikle odaklanma sorununa rastlanmaktadır. Bu nedenle bebeklik döneminden itibaren gelişim için gerekli olan tüm vitamin ve minerallerin dengeli bir şekilde vücuda alınması oldukça önemlidir.

Hangi Vitamin Eksikliği Odaklanma Sorununa Yol Açar?

Araştırmalar doğrultusunda odaklanma sorunu yaşayan çocuklarda B12, b16 vitamini, çinko, magnezyum, demir başta olmak üzere birçok vitamin ve mineralin eksik olduğu gözlemlenmektedir. Ancak bu eksikliğin odaklanma sorunu konusunda bir neden mi olduğu yoksa sonuç mu olduğu tam olarak bilinmemektedir.

Bebeklik döneminden itibaren çocukların yeterli vitamin minerali alması, dengeli beslenmesi başta odaklanma sorunu olmak üzere birçok hastalığın önüne geçmektedir. Anne ve babaların genellikle vitamin ve mineral çoğunlukta olan bir beslenmeyi tercih etmesi sağlıksız gıdalardan uzak tutması gerekmektedir.

B12 Vitamini Neden Önemlidir?

Bebeklik dönemini itibarıyla dikkat edilmeyen ve sonrasında ciddi boyutlara ulaşan B12 vitamini eksikliği çocukluk döneminde depresyon, hafıza kaybı, tat ve koku kaybı, odaklanma sorunu gibi birçok rahatsızlığa neden olabilmektedir.

Bebeklerde Odaklanma Sorunu Tedavisi İçin Neler Yapılır?

Bebeklik döneminde anneler gözlemleri doğrultusunda odaklanma sorunu yaşandığını kanaat getirebilir. Uzman Bir doktorun görüşü sonrasında ilerleyen dönemlerde büyük sorunlar ile karşılaşmamak için beslenme konusunda önemli bir tedaviye geçilmesi ve çocuğun davranışları ile ilgili yardımda bulunmak gerekmektedir.

Annelerin bu tedavi sırasında izleyecekleri adımlar şöyle sıralanabilir;

  • Bebeğin dikkatini çekecek ve uzun süre oynamasını sağlayacak bir oyuncak edinmek
  • Oyuncakların farklı alanlara bırakılarak her alanda dikkatini çekecek nesnelere yer vermek
  • Bebek ile sık sık iletişime geçerek uzun süre dinlemesini sağlamak
  • Bebeğin beslenmesine daha çok vitamin ve mineral ağırlıklı devam etmek

Anne ve babaların bebeklik döneminde başlayan odaklanma sorunu ile ilgili oyunlar sırasında daha dikkatli olması ve bebeklerinin hareketlerini gözlemlemesi gerekecektir. Bunun yanı sıra beslenme konusunda dikkat etmeleri B12, B16 vitaminlerini yeterince sağlamaları aynı zamanda gerekli beslenme düzenini oluşturmaları oldukça önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.