Bebeklerde Hıçkırık Neden Olur?

Bebekler Ne Zaman Hıçkırmaya Başlar?

Anne karnında olmasının 4. ayında hıçkırığa başlayan bebekler doğduktan sonraki ilk aylarda çok sık hıçkırabilmektedirler.

Bebeklerde Hıçkırık Neden Olur?

Hıçkırığın oluşma sebebi diyaframın kasılmasıdır. Yeni doğmuş olan ya da biraz daha büyük olan bebekler çok sık olarak hıçkırmaktadırlar. Bebeklerin hıçkırması gayet doğal bir durumdur. Hatta bu durum bebeklerin sindirim sisteminin geliştiğinin göstergesidir. Bebeklerin gazının olması ya da çok fazla doyması hıçkırığın sebeplerindendir. Ayrıca bebekler beslenme eylemini gerçekleştirirken çok fazla hava yutmaktadırlar bu durum da hıçkırığın oluşmasının bir başka sebebidir.

Bunların yanında bebeklerin heyecanlanması da hıçkırığı meydana getirmektedir. Bu eylemler sırasında bebeklerin midelerinin hızla büyümesi sonucunda hıçkırığı oluşturan sinirler uyarılmaktadır bu nedenle hıçkırık oluşmaktadır. Özellikle yeni doğmuş olan bebeklerin en çok hıçkırdıkları zamanlar beslendikten sonraki zamanlardır. Bir araştırmaya göre bebekler ortalama 4,5 dk. civarında hıçkırabilmektedirler.

Bebekler Ne Zaman Hıçkırmaya Başlar?

Bebekler anne karnında hıçkırmaya başlamaktadırlar. Bebeklerin anne karnında amnion sıvısını yutmasıyla beraber diyaframında istemsiz kasılmalar meydana gelir böylelikle hıçkırık oluşumu başlar. Anne karnında olmasının 4. ayında hıçkırığa başlayan bebekler doğduktan sonraki ilk aylarda çok sık hıçkırabilmektedirler. Bebeklerde ilk aylarda çok sık görülen hıçkırık bebek 1 yaşına gelince daha seyrek görülmeye başlamaktadır.

Bebeklerde Hıçkırığı Geçirmenin Yolları

Bir refleks olan hıçkırığın tamamen kesilmesini sağlayacak net bir çözümü bulunmamaktadır. Bebeklerde hıçkırığı geçirmek için ilaç kullanılması kesinlikle yanlış bir davranıştır. Ancak bazı doğal yöntemler denenebilmektedir ve bazen bu yöntemler etkili olabilmektedir.

Bu yöntemler şu şekildedir:

  • Bebeği sık aralıklarla emzirmek
  • Bebeğin hıçkırığı olduğunda bebeği dik tutmak ve sırtına masaj yapmak.
  • Bebeğin bir seferde fazla süt emmesini engellemek ve bebeği sık aralıklarla azar azar emdirmek.
  • Bebeğe su içirirken az miktarda içmesini sağlamak. (Bu yönteme bebek biraz büyükse başvurulması gerekmektedir. Yeni doğmuş olan bebeğe uygulanmamalıdır. Bunun sebebi yeni doğmuş bebeklerin su tüketmemesidir.)
  • Bebeğin emzirilmesinden sonra gazını çıkarmasını sağlamak. Bu yöntemler hıçkırığı geçirebilmektedir.

Bebeklerde Hıçkırığı Geçirmek İçin Yapılan Yanlışlar

Yeni doğmuş olan bebeklere hıçkırığı geçirmek için su veya limon suyu verilmesi çok yanlış bir davranıştır. Limonun asidik özelliği bebek için zararlıdır. Bebeklerin limon suyu tüketmesi mide sorunlarına ya da kusmaya yol açabilmektedir.

Bebeklere Su Kaç Aylıkken Verilmelidir?

Su insan yaşamının en temel kaynağıdır. Ancak yeni doğan bebeklere ilk aylarda su içirilmemelidir. Yeni doğmuş olan bebekler sadece anne sütü ya da mama ile beslenmelidirler. Uzmanların görüşlerine göre bebeklerin ilk altı ay geçtikten sonra su tüketmeye başlamaları gerekmektedir. İlk altı ayda bebekler anne sütünden sıvı ihtiyacını karşılayabilmektedirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.