Bebeklerde Neden Sivilce Çıkar?

Bebeklerde Sivilcelerin Önlenmesinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Bebeğin yüzü düzenli temizlenmeli ve temiz kalması sağlanmalıdır. Bunun için her gün kaynatılmış su ılındıktan sonra yumuşak bir bebek sabunun ile bebeğin yüzü yıkanmalıdır.

Bebeklerde Neden Sivilce Çıkar?

Bebeklik döneminde cilt problemleri sıklıkla yaşanabiliyor. Bu cilt problemlerinden biri de sivilcelerdir. Bebeklerde sivilceler bebeğin vücudunun her bölgesinde görülebilir. Zaman zaman bebeklerin yüzlerinde de sivilceler çıkması mümkündür. Farklı nedenlerden kaynaklanan sivilceler için annelerin alabileceği bazı önlemler mevcut.

Bebeklerde Sivilce Olmasının Nedenleri

Bebeklerde sivilce problemi birçok nedenden kaynaklanıyor olabilir.

Bebeklerin cildi için yanlış bakım ürünlerinin kullanımı. Bazı bebek ürünleri belli yan etkilere neden olabilir. Bebeğin cildini tahriş edebilir ve sivilcelerin oluşmasına zemin hazırlar.

Anne ve bebeklerde kullanılan bazı ilaçların yan etkisi olarak bebekte sivilceler oluşabilir. Annelerin kullandığı ilaçlar emzirme döneminde süt yoluyla bebeğe geçer. Bu da ilacın yan etkilerinin bebekte görülmesine sebep olur.

Tüm bunlar göz önüne alınarak kullanılan ürünlere ve ilaçlara dikkat edilmesi gerekir. Sabun kullanımına da dikkat edilmelidir. Bazı sabunlar bebeğin cildinde kuruluk yapar. Kuruluk bebeğin cildinde sivilce oluşumuna neden olur.

Bebeklerde Sivilce Tedavisi

Bebeklerde sivilceler belli bir zaman sonra kendiliğinden yok olurlar. Dolayısıyla bebeklerde sivilceler için tıbbi bir tedaviye gerek yoktur. Ancak; bebeklerde akne çok uzun sürre devam ederse bu durumda bir uzmana danışılmalıdır. Gerekli muayene sonrasında bebekler için özel bir ilaç ya da merhemle tedavi edilebilir. Ancak; bu noktada önemle belirtilmesi gereken bir husus mevcut. Reçetesiz ya da doktor tavsiyesi dışında ilaç ya da merhem kullanılması kesinlikle önerilmez. Zira bu tür reçetesiz ilaçlar bebeği cildinde sorunlara neden olabilir.

Bebeklerde Sivilcelerin Önlenmesinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Bebeklerde sivilce problemine karşı yaşam tarzına ve bazı durumlara dikkat edilmesi gerekir. Bir takım alışkanlıklarında gözden geçirilmesinde fayda var.

Bebeğin yüzü düzenli temizlenmeli ve temiz kalması sağlanmalıdır. Bunun için her gün kaynatılmış su ılındıktan sonra yumuşak bir bebek sabunun ile bebeğin yüzü yıkanmalıdır.

Bebeğin yüzü yavaş hareketlerle bebeğin cildi tahriş edilmeden kurulanmalıdır.

Bebeğin yüzündeki sivilcelere elle temas edilmemelidir. Ovalamak ya da sıkmak risklidir. Zira sivilcelere temas edilmesi enfeksiyonlara ve tahrişe sebebiyet verebilir. Sivilcelerle temas edildiğinde belli risklere yol açacağı için bebeğin de elleriyle sivilcelerine temas etmemesi gerekir. Bunun için bebeğe eldiven giydirilmesi önerilir. Böylece temas önlenmiş olur.

Bebeklerde Sivilce için Doğru Cilt Temizliği

Bebeklerde sivilce sorunu için atılacak ilk doğal adım; bebeğin cilt bakımının doğru yapılmasıdır. Bebeğin cildi ıslak bırakılmayacağı gibi cildin kurumasına da izin verilmemelidir.

Bunların dışında önemli bir hususun daha belirtilmesi gerekir. Bebeğin sivilceleri için losyon ya da yağ kullanılması kesinlikle önerilmez. Bu nedenle bu tür ürünlerden kaçınılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.