Biberon Ve Emzik Seçimi Nasıl Yapılır?

Biberon Ve Emzik

Bebeklerin ilk doğdukları anlardan belirli bir yaşa gelmelerine kadar kullanılan ürünlerden bir tanesi biberon ve emzikler olmaktadır. Daha çok ebeveynler için rahatlığı işaret ediyor ya da çocukların ilgisini çeken şeyler olsa bile bebeklerin ağız ve diş sağlığı açısından her ikisine de dikkat edilerek yaklaşılması gerekir. Ürünleri seçerken yanlış ya da kalitesiz ürünlerin seçilmesi çocukların ağızlarında ya da dişlerinde bozulmalara neden olabilir. Bu yüzden piyasada yer alan ürünlerden kaliteli ve sağlıklı olanlarının seçilmesi daha önemli olmaktadır.

Biberon Ve Emzik Seçimi Nasıl Yapılır?

Her bebek için biberon seçimi farklı olmaktadır. Bu daha çok onların ağız yapılarına göre değişiklik gösterirken bazen de onların aylarına göre değişiklik göstermektedir. Ebeveynler bebekleri için her zaman en sağlıklı olan ürünleri seçmeyi isterler. Bu yüzden de doğal olarak üretilen ve rahat kullanılan biberonlar daha çok tercih edilmektedir. Bebeklerin beslenme açısından ya da su içmek açısından kullanacak oldukları biberonların kalitesi de bu anlarda bir hayli önemli olarak yerini almaktadır. Üretim sırasında doğala en yakın olarak üretilen ürünlerin yanı sıra dikkat edilmesi gereken noktalar da bulunacaktır. Bunlar ise bebeklerin ağızlarının geniş bir şekilde açılması, emmesini sağlayacak olan biberon emzikleri bebekler için daha doğru seçimler olacaktır.

Bebeklerin beslenmeleri sırasında kullanılan biberonlarda kolik yapıda olan yani gaz sancılarının daha azaltılmasına yardımcı olan klinik olarak da ispatlanması tamamlanmış ürünler olmalıdır. Bu bebeklerin daha memnun edici yapıda beslenme zamanları geçirmesine katkı sağlayacaktır. Biberonların kenar kısımlarında ölçü birimlerinin olması gerekir. Bu birimler ne kadar net olursa ebeveynler için daha önemli olacaktır. Çünkü anne ve babalar bebeklerinin beslenmeleri sırada bu ölçüleri daha net bir şekilde görecek ve onların beslenmelerini daha rahat bir şekilde takip edeceklerdir. Daha doğru ölçümler ile bebeklerin beslenmeleri daha kolay bir şekilde sağlanmış da olacaktır.

Hava Geçirgen Biberonların Tercihi
Biberon modelleri sadece üretilirken kullanıldığı malzemelere göre değil değişik yapıda olmalarına göre farklı alternatifleri ile de dikkatleri çeker. Bunlardan en önemlilerinden bir tanesi ise hava geçirgen yapıda olan biberonlar olmaktadır. Bu yapıda olan biberonlar hava geçirgen sistemli olmasının yanı sıra bebeklerin doğal beslenme ritimleri ile çalışması sağlanır. Hava geçirgen olarak bulunan emzikler, bebeklerin süt içerken süt akışlarını daha rahat bir şekilde kontrol ederek beslenmelerine katkı sağlamaktadır. Emzirmeden sonra gelen bu biberon kullanımı, hava geçirgen olması ile bebeklerin zorlanmadan istedikleri gibi alışmalarını da sunar. Anne memeleri ve biberona geçiş sırasında en kolay birleştirme noktası olmaktadır. Bunun yanı sıra hava geçirgen yapıda olan biberonlarda beslenmelerin peşi sıra gelmekte olan koliklerin meydana getirmekte olduğu ağrılar ve rahatsızlık hislerinin azalmasına katkı sağlar. Buna yardımcı olması için de tasarlanmalarda ön planda tutulmaktadır. Biberonların emzik kısımlarından gelen hava kabarcıklarının bu sayede mideye değil de direk biberonların iç kısımlarına taşınmasına yardımcı olacaktır. Bu durum da bebeklerin biberonlarda zorluk çekmeden ağrı ve sızıyı da ortadan kaldırarak kullanmaları konusunda avantajları sunmaktadır. Bebeklerde biberon kullanımı sırasında buna dikkat etmek bebeklerin gün içerisinde daha huzurlu olmasına katkı sağlar.

Hava Geçiren Biberonların Avantajları Nelerdir?

Bebeklerde biberon seçimi oldukça önemli olmaktadır. Her biberonun beraberinde getirdiği avantajlar gibi hava geçirgen yapıda olan biberonların da avantajları bulunmaktadır. Bunların neler olduğu incelenecek olursa;

  • Bebeklerin kendi boyutlarına uygun olması için biberonların birçok farklı boyutu bulunmaktadır.
  • Her biberon boyutuna uygun bir şekilde olması için hava geçirgen yapıda olan emzikler bulunmaktadır. Bu emzikler her biberona uygun olarak kullanılması ön planda olmaktadır.
  • Hava geçişken yapıda olması ile bebekler sanki anne göğsünden süt emerken nasıl süt akışlarını kontrol ediyorsalar aynı şekilde biberonlardan süt akışlarını da kontrol edebileceklerdir.
  • Bebekler her zaman göğüsten emmeden biberonlara geçerken zorluk çekmektedir. Fakat hava geçirgen yapıda olan biberonlar adeta anne göğsü ile bire bir olmasından dolayı bebeklerin zorlanmasına izin vermeden geçiş süreci gibi olmasına katkı sağlamaktadır.
  • Bebeklerin beslenmelerinin daha istikrarlı olmasını sağlarken daha konforlu bir beslenmeye sahip olmalarına da katkı sağlamaktadır.
  • Biberon doldurmalarında ebeveynlere birçok kolaylıkları sunmak için şekillerinden tutuşuna tutuşundan geniş boynuna kadar birçok avantajı da yer almaktadır.
  • Hava geçirgen yapıda üretilen biberonların büyük bir çoğunluğu bebeklerin sağlıkları için de BPA içermeden son derece uzun süre kullanılması için dayanıklı olarak üretilir.
  • Bebeklerin daha rahat emmesi için emzirme hızında süt akışı olmasını da sunar.
  • Bebeklerin yorulmadan beslenmesi için önemli faktörlerden bir tanesi olmaktadır.

Bunun gibi birçok farklı avantajı ile bebeklerin daha rahat ve konforlu beslenmelerini sağlarken annelerin de bu anlarda rahatlıklar yaşamasını sunar.

Emziklerin Seçimleri Nasıl Olmalıdır?

Bebekler için emzik seçimleri yapılırken hangi boy biberon kullanımı olacağına dikkat etmek gerekir. Ailelerin bebeklerde hangi boy biberon kullanımı sadece bebeklerin aylarına ve boyutlarına göre değişiklik göstermektedir. Biberon boyutları her ne kadar bebeklerin boyutlarına ya da aylarına göre değişiklik gösteriyor olsa bile emzik seçimlerine dikkat etmek gerekir. Çünkü biberon seçimlerinde kaliteli plastikler ya da cam gibi birçok farklı seçenek yerini almaktadır. Kaliteli biberon seçmek kolay olurken emzik seçmek o kadar da kolay olmamaktadır. Emziklerde meydana gelen gelişim farklı aşamaların içerisinde olan çocuklara uygun tasarlanmasına dikkat edilmektedir. Yani bu durum bebeklerin büyümeleri ile doğru orantılı olarak gelişmektedir. Bebeklerin boyutlarına göre kullanımı uygun olan emzik boyutları ve yapılarına da dikkat ederek ürün seçmek gerekir. Bebeklerde kullanılan emziklerden sıvı akışları ise emziklerin üst kısımlarında bulunan delik sayıları ile doğru orantılı olarak yerini almaktadır.

Bebeklerde eğer ilk kez biberon kullanılacak ise yeni doğan ya da altı ayından önce olan bebekler için uygun olan emziklerin tek delik ile akış hızı sunmasına dikkat edilmesi gerekir. Çünkü altı ayın altında olan bebekler oldukça küçük olmasından dolayı sıvı içeriklerin akış hızlarının da yavaş olmasına dikkat etmek gerekir. Emziklerin uç kısımlarında yer alan tek delikler sayesinde de sütün akış hızı göğüslerden dahi yavaş olacaktır. Bebeklerin ilk aylarını doldurana kadar iki delikli ya da büyük delikli olan biberonlara geçmek yerine tek delikliler ile devam etmek yeterli olacaktır. Yavaş akışlı olan emzikler ile sıvı aktarımını sağlayan delikler ile üç aya kadar ilerlemek gerekir. Orta akışlı olarak bulunan emziklere üçüncü aydan itibaren geçmek gerekecektir. Hızlı akışlı emzikler bebeklerin altı aylarına girmesinden itibaren kullanılması gerekir. Artık altı aylarında olan bebekle hızlı akışlı emzikler ile rahat bir şekilde beslenmelerini de sağlayacaktır.

Tabi ki bebeklerin hızlı akışlı emziklere geçmesi için illa ilk altı aylarını tamamlamalarına gerek yoktur. Bazı bebekler daha erken zaman dilimleri içerisinde de hızlı olan emzikleri kullanmaya başlayabilirler. Orta akışlı olanlar ile eğer bebeklerin karınları duymuyor ya da acele olmasını istiyor iseler de hızlı akışlı olan emziklere erken süreçler içerisinde geçiş yapabilirler. Bu emziklere geçiş süreçlerini de tabi ki ebeveynler değil de bebeklerin kendilerinin belirleyecek olması dikkatleri çekecektir. Altı ayları içerisine giren bebekler bazen hızlı akışlı emzikler çok hızlı gelecek olmasından dolayı beslenme konusunda zorluk çekebilir. Bunun için illa altı aylarında olan bebeklerin ortadan hızlıya geçiş yapmasına gerek yoktur. Bebeklerin hızlarına ve iştahlarına göre belirlemek bu konuda etkili durumlardan bir tanesi olacaktır. Bebeklere altıncı aylarından itibaren bu emziklerin hızlı gelmesini ebeveynler ağızlarından süt akmasından süt içerken nefes nefese kalmasından da anlayabilir. Bu anlarda bebeklerin beslenmelerinin sağlıklı olması açısından yavaş ya da orta hızlı olanlara tekrar geçilmesi gerekir.

Emzik seçerken hava geçirgen emzik olmasına dikkat etmek gerekir. Çünkü bu emziklerin bebeklerin daha rahat beslenmelerinden daha sağlıklı beslenmelerine kadar birçok etkisi vardır. Bunlardan en önemlisi ise bebeklerin emzikleri emmesi sırasında dışarıdan gelen havaları yutmaları yerine biberonlar içerisinde hapis etmesi olmaktadır. Hem bebekler gaz sancısı ya da karın ağrısı gibi durumlar ile karşılaşmaz. Hem de dişlerinde çürüme gibi durumlar meydana gelmez. Böyle durumlarda ailelerin bebekleri için en uygun emzikleri seçmelerine dikkat etmesi gerekir. Bu kalitede olan emziklerin de uç kısımlarında olan deliklerin sayısına ve boyutlarına dikkat etmek de beslenme açısından önemli rol oynamaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.