Boş Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Boş Gebelik Nedir?

Çocuk isteyen birçok çiftin başına gelen boş gebelik durumu nedir? Anne olmayı isteyen kadınları ve eşlerini hüsrana uğratan bu durum; kesenin rahim içine yerleşememesi ve rahim içinde bir embriyo oluşmadan kesenin boş olarak gelişmesi durumuna verilen isimdir. Bu tip gebelikler mutlaka düşükle sonuçlanır. Kese incelendiği zaman da kromozom anormalliklerine rastlanır.

Boş Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Boş Gebelik Belirtileri

Boş gebeliği, normal gebelikten ayırt etmek neredeyse imkansızdır. Çünkü bu gebelik türünde de anne adayı, normal gebelikte olduğu gibi; bulantı, kusma, yorgunluk, adet olamama vs. gibi belirtilerin tamamını yaşar. Annenin yaşadığı hamilelik belirtilerine bakarak bu hamileliğin boş hamilelik olduğu kanısına varmak mümkün değildir.

Nadiren de olsa bazen hafif lekelenme gibi belirtiler olabilir. Gebelik oluştuktan sonra kesenin içinde ki embriyonun kalp atışları dinlenir. Kalp atışı alınamıyorsa, bu boş gebelik belirtisidir. Boş gebeliğin anlaşılması için en sağlıklı yöntem, anne adayının ultrasyonagrafik muayeneden geçmesidir. Bu muayene esnasında boş gebelik rahatlıkla tespit edilebilir.

Boş Gebelik Tedavisi ve Kürtaj

Halk arasında su gebeliği olarak da bilinen boş gebelik tedavisinde, hamilelik düşükle sonuçlanmıyorsa, kürtaj yolu izlenir. Hastaya lokal ya da genel anestezi uygulanır. Sonrasında da boş hamilelik kesesi kadından alınır. Boş gebelikler de hamilelik kesesi çok fazla gelişemediği için işlem çok daha kolay ve kısa sürer. 10 – 15 Dakikalık bir zaman dilimi içerisinde hamilelik sonlandırılır.

Boş Gebelik Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Boş gebelik diyerek asla hafife almamanız gereken bir fiziksel durum içerisindesiniz. Kendiliğinden düşmesini bekleme yoluna giderseniz, kese gereğinden fazla büyüyecektir ve çok yoğun bir kanama sonucunda keseyi atma durumu yaşayacaksınız. Kese çok büyümeden alınmazsa, rahim içinde yapışık parçalar kalacaktır. Bu hem yoğun kanamaya hem de enfeksiyonlara yol açacaktır. Bu tarz gebelikler hastanın hayati tehlike yaşamasına da neden olabilir. Ayrıca bu tarz gebelikler ileride yaşayacağınız gebelikleri de olumsuz yönde etkileyecektir.

Boş Gebelikte Kürtaj Yapılması, Tekrar Hamile Kalmayı Etkiler mi?

Bu gebelik türünde yapılan kürtaj işleminin diğer kürtaj işlemlerinden hiçbir farkı bulunmamaktadır. Yani bu kürtaj yapıldıktan sonra ileri de çocuk olmasını etkileyecek hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır. Tam aksine bu tarz gebeliklerde kürtaj yapılmaması durumunda rahim içinde oluşabilecek yapışıklıklar ve enfeksiyonlar ileri de hamile kalmanıza mani olabilir. Yani boş gebelik yaşayan bir hasta kendini riske atmadan hemen kürtaj yoluna başvurmalıdır.

Boş Gebelik ve Dış Gebelik Arasında ki Farklar

Halk arasında düşükle sonuçlanan gebeliklerin çoğu boş gebelik ya da dış gebelik olarak adlandırılır. Oysa ki bu iki gebelik türü birbirinden çok farklıdır. Halk arasında düşükle sonuçlanan gebeliklerin çoğu boş gebelik ya da dış gebelik olarak adlandırılır. Oysa ki bu iki gebelik türü birbirinden çok farklıdır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi boş gebelikte; kesenin içi boştur ve ara ara kahverengi lekelenmeler oluşabilir.

Dış gebelikte ise; kadın ve erkeğin döllenme hücreleri 1 / 3 uteruse yakın bir bölge de birleşir ve bölünerek çoğalma gösterir. Çoğalma esnasında yuvarlanan döllenen hücre, rotasyona uğrayarak rahim içine yuvarlanır. Normal olarak da büyüme kendini rahim içinde gösterir. Fakat her hangi bir sorundan dolayı tubalarda sıkıntı var ise yuvarlanma gerçekleşmez ve döllenen hücre tubalara takılarak kalır. Orada büyümeye başlar. Tuba yapı olarak rahim içi gibi bebeğin büyümesine uygun bir yer değildir. Bir süre sonra tubalarda oluşan deformasyondan dolayı kanama başlar. İşte bu durum dış gebelik durumudur.

Dış gebelikte döllenen hücre rahim içi yerine farklı bir yere tutunduğu için sağlıklı şekilde gelişemez, oysa boş gebelikte kesenin içi tamamen boştur. Sadece kese oluştuğu için hamilelik tamamlanamadan sonlanır.

 

2 yorum

  • Merve dedi ki:

    Merhaba gerçekten ne yazacagimi napacagim bilmiyorum 6 7 haftalık hamileyim bugün daha doktora gittim alttan baktı cocuk gözüküyor ama ultrasyonda baktı şuan boş kese görünüyor napacagimo bilmiyorum doktorum 1 hafta daha bekle dedi olmassa gebelik.sollanacak dedi

  • Gülnur dedi ki:

    Benimde bugun oyle oldu ne olur sonra ne oldu yardim edetmisiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.