Çift Yumurta İkizleri

Çift yumurta ikizleri farklı zamanda doğan kardeşler gibidir

Çift yumurta ikizleri farklı iki yumurta ve spermin birleşmesiyle oluşur. Bu yüzden genetik yapıları da farklı olur. Gelişimlerini bağımsız olarak tamamlarlar. Plasenta dahil tüm gebelik yapıları farklıdır. Aralarında herhangi bir benzerlik olmaz. Anneden kaynaklanan bazı etkenler çift yumurta ikizlerinin oluşma olasılığını yükseltir.

Çift Yumurta İkizleri

Toplumda görülen gebeliklerin yaklaşık olarak % 1-2 kadarı ikiz gebelikten meydana gelir. Meydana gelen ikiz gebeliklerin ise ortalama üçte ikisi de çift yumurta ikizlerinden oluşur. Çift yumurta ikizi anneden gelen iki tane yumurtayla babadan gelen iki tane spermin döllemesiyle meydana gelir. Bu durumda iki döllenmiş zigot yani yumurta oluşur. Bu yüzden ikizlere dizigotik ikiz denmektedir. Bunun anlamı iki zigot, iki döllenmiş yumurtadır. Bu gebeliklere iki zigot sonuçta iki bebeği meydana getirecek şekilde ayrı olarak gelişir. Bunların genetik yapıları da farklı olur. Sonuçta farklı yıllarda doğan kardeşlerden bir farkı olmaz. Tek fark bebeklerin aynı anda tek rahimde gelişim göstermesidir. Tek yumurta ikizlerinde olan benzerlikler bunda olmaz.

Çift yumurta ikizlerinde cinsiyetler nasıl olur?

Çift yumurta ikizleri iki farklı yumurtadan ve iki farklı spermden meydana gelirler. Bu yüzden farklı zamanlarda doğan kardeşler gibidir. Bu nedenle çift yumurta ikizlerinin cinsiyetleri de farklı olabilir ya da aynı olabilir. Her ikisi de kız ya da erkek olabileceği gibi, biri kız, diğeri de erkek olabilir. En sık görülenleri ise, birinin kız olması, diğerinin de erkek olmasıdır. Çift yumurta ikizlerinin ortalama yarısı bu şekilde farklı cinsiyette olur.

Çift yumurta ikizleri birbirine benzer olur mu?

Çift yumurta ikizlerinin normal kardeşlerden farkı yoktur. Ancak kardeşlerin birbirine benzemesi kadar benzeyebilirler. Birbirlerinden çok farklı da olabilir. Bu yumurta ve spermdeki genetik özelliklere bağlıdır.

Çift yumurta ikizi şansını arttıran etkenler nelerdir?

Çift yumurta ikizlerinin oluşumu bazı etkenlere göre farklılık gösterebilir. Normalde tek yumurta ikizleri popülasyonlarda aynı sıklıkla görülür ve herhangi bir etkenden etkilenmez. Çift yumurta ikizlerinde ise, sadece anneyle alakalı etkenler bunda etkili olabilir. Babadan kaynaklanan herhangi bir etken buna etkili olmaz. Çift yumurta ikizlerinin oluşumunu etkileyen unsurlar ise;

  • Özellikle siyah ırkta çift yumurta ikizi daha fazla görülür yani ırklara göre çift yumurta ikizleri daha fazla görülebilir.
  • Fazla sayıda doğum yapan kadınlarda daha fazla görülür
  • Annenin ileri yaşta olması çift yumurta ikizi olasılığını arttırır. Yaşın ilerlemesi gebeliğin oluşmasında risk sayılsa da, çift yumurta ikizi görülme olasılığı fazladır.
  • Daha önceden çift yumurta ikizi doğuran kadınlarda olasılık yüksektir
  • Kadının ailesinde çift yumurta ikizi öyküsünün olması
  • Tüp bebek tedavisi görmek, kısırlık tedavisinde kullanılan ilaçlarda çift yumurta ikizi olasılığını arttırır.

Çift yumurta ikizlerinin parmak izleri aynı mıdır?

İster çift yumurta ikizleri olsun, ister tek yumurta ikizleri olsun parmak izleri birbirinin aynısı olmaz.

Çift yumurta ikizlerinin ultrason görüntüleri nasıldır?

Çift yumurta ikizleri daima iki farklı amniyos kesesinde gelişirler. İkizlerin her şeyi farklı olduğu için, koryon zarları ve amniyos keseleri de farklı olur. Rahim içinde oldukları dönemde birbirine temas etmezler. Bebeklerin kordonları bile dolanmaz. Plasenta yani bebeğin eşi her bebek için farklı olur ve iki adettir. Gebelikte daha çok 11-14 gebelik haftasında yapılan ultrasonografi incelemesi sırasında zarların şekli ve kalınlığı değerlendirilerek çift yumurta ikizleri belirlenebilir. İlerleyen haftalarda bebeklerin cinsiyetleri belirlendiğinde, çift yumurta ikizleri oldukları tam olarak tespit edilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.