Cinsel İlişki Esnasında Veya Sonrasında Kanama Ve Lekelenme

Sık görülen bir vaka olmasa da, cinsel ilişki esnasında veya sonrasında hafif kanamalar ya da kan lekeleri görülebilir.

Bazı durumlarda, kanama ya da kan lekeleri görüldüğünde geçiştirilmemeli mutlaka ciddiye almalıdır. Jinekolog muayeneleri kadınları tedirgin eden bir muayene olduğundan pek çok kadın bu muayeneden kaçar ve küçük kan lekelerini önemsemez. Ancak bu durum ilerleyen zamanlarda giderilmesi zor durumlarla karşılaşılabileceğini gösterir.

Cinsel İlişki Esnasında Veya Sonrasında Kanama Ve Lekelenme

Kanama Sebepleri Nelerdir?

 • Vajinal enfeksiyonlar
 • Vajinada yırtılma
 • Vajinal kuruluklar
 • Rahim ağzı yaraları
 • Rahim ağzı kanseri

Kanama sadece ilişki esnasında değil ilişki sonrasında da görülebilir. Bunun nedeni ise çoğunlukla rahim ağzı enfeksiyonlarıdır. İlaç yardımı ile tedavi edilmez ise, rahim içine kadar ilerleyip, kısırlığa kadar yol açabilen iltihaplanmalara neden olur. Kadının genel anlamdaki temizliğinin yanında özellikle vajinal temizliğe de önem vermesi gerekmektedir.

Gebelik döneminde cinsel ilişki kanama yapacağından sakınmalı olur. Hamile bir kadının gebelik dönemindeki kanamaları risk teşkil edeceğinden ihmal etmeden doktora müracaat edilmelidir.

Hamile bir kadında görülen kanama durumu, östrojen hormonunun azalması ile ilgili olarak da gerçekleşebileceğinden yine doktora müracaat edilmelidir. Gerekli testlerin yapılması sonucunda test sonuçlarına göre östrojen tedavisi önerilebilir ve mutlaka bu tedavi yapılmalı, ihmal edilmemelidir.

Östrojen Hormon Nedir? Eksikliği Ve Fazlalığı Nelere Yol Açar?
Kadınların düzenli adet görmesi ve diğer kadınsal döngülerini sağlayan hormonlardır. Yetişkinlik ve üreme dönemlerinde daha da artmaktadır. Yumurtalıklar tarafından salgılanır. Östrojen hormonu bilinenin aksine sadece kadınlarda değil erkeklerde de bulunan ve salgılanan bir hormondur. Ergenlik dönemine giren kızların boylarının uzaması vücudun biraz daha yağlanması gibi değişim bu hormon sayesinde gerçekleşir.

Östrojen Eksikliği Ve Fazlalığı Nelere Yol Açar?
Östrojen hormonunun eksikliği erken menopoz riskini gündeme getirir. Cilt kırışıklığı, saç dökülmesi gibi sorunlarla karşılaştırır.
Östrojen hormonunun fazlası da zararlıdır. Östrojen hormonunun fazlasının kanser hücrelerini tetiklediği ve düzensiz adet dönemleri olarak sinyal verdiği de kanıtlanmıştır. Östrojen fazlalığı ayrıca fazla kilolara ve vücudun yağlanmasına da neden olmaktadır. Ödem görülür, safra kesesi taşı ve yüksek tansiyon fazla östrojenin belirtilerinin başında gelmektedir.

Rahim yaraları, rahim kuruluğu ve rahim yırtılmasında cinsel ilişki sonrasında kanama yapabilir. Böyle durumlarda ilaç tedavisi şarttır. Tedaviyi ötelemek daha ciddi sorunlara neden olacağından geciktirmeden tedavi olunmalıdır.

Pap Smeas testi ne için yapılmalıdır?
Cinsel ilişki sonrasında görülen kanama en riskli ve tehlikeli olan kanama şeklidir. Çünkü bu tür kanamalar rahim kanseri teşhisinin habercisidir. Bu nedenle hafife alınmamalı ve doktorunuza müracaat ederek “PAP SMEAS” testi yapılması gerektiğinden bu testi yaptırmalısınız.

Cinsel ilişki sırasında ya da sonrasında görülen kanamalar ciddi rahatsızlıklara neden olacağından düzenli olarak jinekolojik muayeneler olunması gerekmektedir. Kadın hastalıkları uzmanları herhangi bir rahatsızlık baş göstermese de kadınların her yıl en az bir kere kadın doğum uzmanına görünmesi gerektiği, jinekolog muayeneden geçmesi gerektiğini önermektedir.
Kadın sağlığı, ergenlik döneminde yeni adet olmaya başlayan ve genç kızlığa adım atmakla başlayan bir dönemden, hamilelik, doğum, lohusalık, menopoz dönemleri olarak devam eden bir süreçte ciddi bir temizlik önemsenmeli, sık doktor kontrolü ve adet (regl) dönemlerinin düzenli olup olmadığının takibi için takvim takip çizelgesi tutmak gerekmektedir.

Sağlıklı kadın sağlıklı çocuk doğurur ve hem anne hem de babanın genlerini taşıyacak olan bebekte babanın da temiz, sağlıklı olması çok önemlidir. Kadın hastalıkları bazen erkekten gelen bulaşıcı hastalıklardan da geçebilmektedir. Mantar hastalığı ve kızarıklıklar ile kaşıntı en sık rastlanan ve bulaşıcı olan bir rahatsızlıktır.

İlgili Konular:

Hamilelikte Cinsel İlişkiye Girilir mi?

İlişki Sonrasında Kasıktaki Ağrı Neden Olur?

Adet Döneminde Cinsel İlişkiye Girilir Mi?

3 yorum

 • nazdar dedi ki:

  Merhaba hocam ben 18 eylülde adete girdim bugün ekim 29 ben ve eşim korunuyoruz baş ağrısı bel ağrısı göğüste ağrı ve şişlik var sadece ikisi sırasında bir iki damla adet gördüm artık görmüyorum Karnım çok şişmiş ne yapacağım bilmiyorum sürekli sinirlerim doruğa çıkıyor bebeğim 1.5 yasinda hamile kalmak istemiyorum test yaptım negatif çıktı bana yardımcı olun hamile kalmak istemiyorum bir ilaç yada onerdiginiz bir bitki varmı bana yardımcı olun çok teşekkür ederim

 • Yardım edin dedi ki:

  Merhaba, 3-4 gün önce erkek arkadaşımla oral ve anal yaptık. Bir süre belim ağrıdı midem de bulanıyor gibiydi ve külodumda lekelenmeler oluyor. Hamile olma olasılığım ne eğer hamileysem nasıl düşürebilirim çünkü yaşımız çok küçük ve hiç bir şekil de çocuğa bakanayız.

 • Önemi var mı dedi ki:

  Önerim az ilişkiye girin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.