Cinsel İlişkide Libido Nasıl Arttırılır

Libido Nedir?

Libido, cinsel ilişki sırasında kadınlarda ve erkeklerde ortak olarak görülmekte olan istek olarak tanımlanabilir. Gerekli olan bu isteğin, olması gerekenden az olması genellikle çiftler arasında çeşitli problemleri meydana gelmesine sebep olabiliyor. Böyle durumlarda ise çeşitli tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

Cinsel İlişkide Libido Nasıl Arttırılır

Libido Neden Azalır?

Öncelikle cinsel ilişki sırasında düşüğe sebep olan çeşitli sebepler olabilir. Ilk olarak bahsetmiş olduğumuz bu sebeplerin neler olduğunu tam olarak tespit edilmesi gerekiyor. Doktorlar veya kişilerin kendini analiz etmesi sayesinde tespit edilecek olan bu problemler kısa süre içerisinde tedavi edilebilir. Libido sorunların ortaya çıkmasının altında yatan en önemli sebeplerden bir tanesi psikolojik olarak bunalıma girmektir. Eğer cinsel ilişki sırasında karşınızdaki kişiye karşı önceden olduğu gibi heyecan yaşamıyorsanız, ruhsal olarak çeşitli problemler yaşıyor olabilirsiniz. Psikolojik olarak tedavi olmak için de aile terapistleri ile görüşmenizi tavsiye ediyoruz. Psikolojik olarak yaşanan sorunların yanında aynı zamanda fiziksel ve hormonlar bağlı olarak da libido düşüşü yaşayabilirsiniz. İstek düşmesine sebep olan en büyük olgu, erkeklerde sperm üretiminin azalmasıdır. Kadınlarda da aynı şekilde cinsel isteği etkileyen hormonların normal bulunması gerekenler seviyede olmaması cinsel istek problemlerinin meydana gelmesine sebep olacaktır. Eğer hormonlar bağlı olarak cinsel istekte azalma meydana geliyorsa çeşitli ilaçlar kullanarak hormon seviyenizi eski halinize döndürmeniz, yaşamış olduğunuz problemlerini ortadan kalkması için yeterli olacaktır.

Yiyecekler Libidoyu Nasıl Etkiler?

Günlük hayatta tüketmiş olduğunuz besinler cinsel isteğin artıp azalmasına ciddi anlamda etki edebiliyor. Buna bağlı olarak da cinsel istek konusunda sıkıntı yaşayan eşlere doktorların ilk vermiş oldukları tavsiye, yiyecek takviyesi hakkında oluyor. Eğer doğal yöntemler ile beraber cinsel istek seviyesini değiştiremiyorsanız doktorlar tarafından tavsiye edilmekte olan ilaçları kullanarak bahsetmiş olduğumuz işlemleri çok daha kısa süre içerisinde tamamlamanız mümkün olacaktır. Günlük hayatta özellikle bol miktarda protein içermekte olan besinleri tüketmek, cinsel istek artışına yardımcı olacaktır.

Hayal Gücünü Kullanmanın Önemi

Yaşayacak olduğunuz veya yaşadığınız her cinsel deneyimden sonra bu ilişkileri mükemmel olmasını beklemek yapılan en büyük hatalar arasında yer alıyor. Yapılan araştırmaların büyük bir bölümü gösteriyor ki cinsel ilişki sonrasında yaklaşık olarak sadece %40 oranında tatmin edici seviyeye ulaşılıyor. Cinsel istek sırasında eğer işler yolunda gitmemeye başlarsa cinsel isteksizlik problemleri zaman içerisinde artış gösterebiliyor. Cinsel ilişki sırasında eşlerin birbirine karşı olan davranışları cinsel isteğini artıp azalması konusunda etki gösteren en büyük unsurlar arasındadır. Eğer eşinizi yeterince mutlu edemediğinizi düşünüyorsanız bu konuyu onunla konuşmanız, size fikir verebilecek en iyi yöntemleri arasında yer almaktadır. Eğer partneriniz ile beraber birbirinizi anlamaya başlarsanız, yaşamış olduğunuz cinsel birlikteliği çok daha farklı bir boyuta taşıyacağınız için yaşamış olduğunuz istek azlığı problemini bu şekilde çözebilirsiniz.

Profesyonellerden Yardım Alın

Cinsel isteğin azalması her ne kadar basit bir problem olarak görünüyor olsa da aslında toplumumuzda en çok karşı karşıya kalınan psikolojik ve fiziksel sorunlar arasında yer alıyor. Eğer yaşamış olduğunuz problemleri açık bir şekilde profesyonel şekilde bu iş ile uğraşmakta olan kişilere anlatırsanız, yaşamış olduğunuz sorunlara kısa süre içerisinde çözüm yolları üretebilirsiniz. Özellikle üroloji konusunda doktorlardan destek almak, erkeklerin yapabileceği en doğru işlemler arasında yer almaktadır. Aynı durum kadınlar için de geçerliliğini korumaktadır. Kadın doğum uzmanlarının büyük bir bölümü cinsel isteğin azalması ile ilgili olarak sizlere yardımcı olacaktır. Fakat unutmayın ki doktor ile iletişim kurarken yaşamış olduğunuz tüm sıkıntıları açık bir şekilde anlatmanız oldukça büyük önem taşıyor. Meydana gelen bu sorunlardan dolayı eğer çekingen bir tavır sergilerseniz ne yazık ki uzun süre boyunca yaşamış olduğunuz sorunlara karşı çözüm yolları geliştirme konusunda sıkıntılar yaşayabilirsiniz.

Çikolata Tüketimini Arttırın

Tüketmiş olduğunuz besinlerin büyük bir bölümünün enzimler ve hormonlar üzerinde ciddi etkiler meydana getirdiğinden daha önce bahsetmiştik. Çikolata, içerisinde bulundurmakta olduğu muhteşem kimyasal formüller sayesinde kısa süre içerisinde vücuttaki dopamin ve serotonin miktarının artmasına yardımcı oluyor. Bu iki hormon kadın ve erkeklerde ortak olarak bulunuyor ve artması halinde aşk duygusu ortaya çıkıyor. Aynı zamanda çikolata tüketen insanların büyük bir bölümünde cinsel istekte ciddi anlamda artışlar meydana geliyor. Genellikle cinsellik ile ilgili olan kadın dergilerinin büyük bir bölümünde çikolata tüketiminin artmasıyla, çiftler arasında yaşanan problemlerin minimum seviyeye indirdiği kanıtlanmış olan araştırmalar arasında yer alıyor. Vücuttaki hormonların değişmesi libidonun artması için yeterli olacaktır. Sadece çikolata için geçerli olmayan bu durum diğer yiyeceklerde de geçerli olabilir.

Bitkisel Takviyeler Alabilirsiniz

Her gün tüketmekte olduğumuz besinlerin içerisinde çeşitli bitkiler katarak da libidonuzu artırabileceğinizi biliyor muydunuz? Yediğiniz besinler ne olursa olsun içerisinde bir tutam sarımsak eklemek vücuttaki hormonların aktif bir hale gelmesine yardımcı olacak ve duygularınızı ortaya çıkaracaktır. Yapılan araştırmaların büyük bir bölüm gösteriyor ki sarımsak tüketmek, vücuttaki kan dolaşım hızını ciddi anlamda artırıyor. Penisin sertleşmesi için gerekli olan durum, kan akış hızının artması olduğu için sarımsak tüketmek ereksiyon problemi yaşayan veya cinsel isteği az olan kişiler için ciddi anlamda faydalı oluyor. Ginko olarak adlandırılmakta olan ve Çin’de yetişen ağaçtan elde edilmiş olan bu besin maddesi de sarımsak ile benzer özellikler gösteriyor. Ginko oldukça kolay elde edilebilen bir besin maddesi olduğu için siz de kolay bir şekilde internet üzerinden veya etrafınızda bulunmakta olan marketlerden bu besini temin edebilirsiniz.

Özgüveninizi Arttırın

Cinsel isteğin azalmasına veya ereksiyon problemlerinin ortaya çıkmasına sebep olan durumlardan bir tanesi de psikolojik olarak kendi kendinizi etkiliyor olmanız olabilir. Cinsel birliktelik sırasında kendinize nasıl hissettiğinizi sorarak bu konu ile ilgili tanışacağınız kişi yine siz olacaksınız. Cinsel ilişki sırasında başka şeyler düşünmek veya karşınızdaki kişiye odaklanamamak, çeşitli problemlerin meydana gelmesine sebep olacaktır. Erkeklerdeki özgüven seviyesinin artıp azalmasının en büyük sonuçlarının bir tanesi ereksiyon problemleri oluyor. Eğer siz de yaşamış olduğunu sorunları çözmek istiyorsanız ilk olarak kendinize güvenmenizi sağlamanızı tavsiye ediyoruz.

İş Yoğunluğu ve Stresten Uzak Durun

Günlük hayatta yaşanmış olduğunuz stres düzeyi ve sürekli olarak iş hayatı içerisinde yer alıyor olmanız vücudun dengesini bozacaktır. Günlük olarak yeteri kadar uyumamak veya çok yoğun iş temposu altında sürekli olarak çalışmaya devam etmek, kadınlar erkeklerde ortak olarak cinsel istek problemlerinin ortaya çıkmasına sebep olabiliyor. Eğer siz de sırf bu sebeplerden dolayı cinsel ilişki sırasında sorunlar yaşıyorsanız bir süre için iş hayatından uzaklaşmaya ve kafanızı dinlemeye çalışın. Kendi kendinize kafanızı dinlemeyi beceremiyorsanız ve profesyonel olarak destek almak istiyorsanız herhangi bir rehber danışmana giderek profesyonel olarak yardım isteyebilirsiniz. Yaşamış olduğunuz problemler fiziksel değilse birkaç seans boyunca rehber ile konuştuktan sonra libidonun artmaya başladığını ve normal halinize döndüğünüzde kendinizi de görebilirsiniz.

Vitamin ve Mineral Takviyesi

Vücut için en gerekli besin maddelerinin olan vitamin ve mineraller vücutta depo edilemediği için sürekli olarak dışarıdan alınması gereken besin maddelerindendir. Eğer uzun süre boyunca meyve tüketmiyorsanız ve sürekli olarak günlük yemekler ile besleniyorsanız zamanla vücuttaki vitamin ve mineral oranı düşmeye başlayacaktır. Vitamin ve mineraller ortak olarak proteinlerin yapısına katılarak onların aktifleşmesine yardımcı olur. Eğer vücutta bulunmakta olan vitamin ve mineral düzeyi gerekli olan seviyeden çok daha aşağılara düşmeye başlarsa sadece isteksizlik problemi değil aynı zamanda birçok hayati tehlike ile karşı karşıya kalmak zorunda kalabilirsiniz. Bahsetmiş olduğumuz bu olumsuz durumlardan mümkün olduğu kadar uzak durmak istiyorsanız her gün düzenli olarak vitamin ve mineral içermekte olan besinleri tüketmenizi tavsiye ediyoruz. Özellikle E vitamini cinsel isteğin artıp azalması ne ciddi anlamda etkilemektedir. E vitamini vücuttaki yağda eriyen vitaminler arasında yer alıyor ve en çok zeytin yağı içerisinde bulunuyor. Vücudun günlük olarak ihtiyacı olan E vitamini miktarı 400 IU olarak tıp dünyasında bilinmektedir. Eğer bu oranı nasıl kuracağınızı tam olarak bilmiyorsanız doktorlardan kendiniz için bir diyet programı isteyebilir ve hazırlanmış olan bu programa göre hareket edebilirsiniz.

Alkol Alışkanlığı

Tüketilmekte olan alkoller vücuttaki birçok organın aktif bir şekilde çalışmasının önüne geçmeye başlar. Bildiğiniz gibi alkol ürünleri en çok karaciğer içerisinde depolanır ve bu yüzden de en çok karaciğer organına zarar verir. Karaciğer vücudumuzun düzenini ayarlamakta olan oldukça önemli görevleri yapan bir organdır. Özellikle vitamin ve minerallerin fazlası karaciğer içerisinde depolanmaya başlar. Aynı zamanda A vitamini gibi vücudumuz için ciddi anlamda önem taşıyan vitaminler dışarıdan ilk alındığı zaman aktif olmadığı halde karaciğer içerisinden geçerek vücut için yararlı hale gelir. Alkol kullanma alışkanlığına sahip olan kişilerde karaciğer görevleri tam olarak yerine getiremediği için vitamin ve mineral eksiklikleri meydana gelebiliyor. Buna bağlı olarak da cinsel isteğin ciddi anlamda azalıyor olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Doktorların büyük bir bölümü sağlıklı bir şekilde cinsel ilişki yaşayabilmek için alkol gibi zararlı alışkanlıklardan mümkün olduğu kadar uzak durulmasını tavsiye ediyor. Alkol tüketmek, vücutta bulunmakta olan organları tembelleştirir ve aynı zamanda kan akışını da azalttığı için penisin sertleşmesine problemlerinin ortada çıkmasına sebep oluyor. Sadece erkeklerde değil aynı zamanda kadınlarda da hormonları inhibite ederek çalışmasına engel oluyor. Alkol tüketiminden mümkün olduğu kadar uzak durarak siz de organlarınızı koruma altına alabilir ve çok daha sağlıklı bir yaşama sahip olabilirsin. Spor yaparak vücudunuzdaki kasları güçlendireceğiniz için kan akışını da arttırabilirsiniz ve böylece libido problemlerle karşı doğal olarak da çözüm yolları geliştirebilirsiniz. Eğer sağlıklı bir şekilde cinsel ilişki yaşamak istiyorsanız bahsetmiş olduğumuz tüm bu kriterleri dikkate bir şekilde uygulamaya özel gösteriniz. Bu yöntemler sayesinde libido seviyesini ciddi anlamda arttırmak mümkün olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.