Cinsel İlişkide Spiral Kayar mı?

Doğum kontrol yöntemi olan spiralin cinsel ilişki sırasında kaydığı hissedilir mi?

Cinsel ilişki sırasında daha önce takılmış olan sprialin kayma ihtimali, gebelik istemeyen kadınların ortak sorunlarından biridir. Spiralin kayma riskini arttıracak olan birtakım faktörler mevcuttur. Spiralin hangi durumlarda kayma riski oluşturduğu hakkında bilgi edinebilirsiniz. Doğum kontrol yöntemlerinden biri olan spiralin kaymış olabileceği ihtimalinin kadın tarafından anlaşılması güçtür. Ancak kadın eğer herhangi bir kanama, kramp ya da ağrı belirtilerini gözlemliyorsa böyle bir ihtimal olabileceği göz ardı edilmemelidir. Bunun için şüphe ya da rahatsızlık duyulan durumlarda mutlaka bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına gidilmesi önerilmektedir.

Spiral kullanmaya karar veren ya da kullanan kadınların hemen hepsinin en çok merak duyduğu durumlardan biri de spiralin kayıp kaymayacağı konusudur. Bu durumun cinsel ilişki esnasında gerçekleşip gerçekleşmeyeceği de kadınların duyduğu ayrı bir korku durumudur. Peki gerçekten de cinsel ilişki sırasında mevcut spiralin kayması mümkün mü? Evet cinsel ilişki esnasında spiralin kayması mümkündür, ancak bu son derece düşük bir ihtimaldir. Spiralin kayması, karın içerisine veya rahim kanalına yerleşmesi şeklinde gerçekleşmektedir.

Spiral Kayması Nedir?

Spiral kayması, yerlestirilen spiralin rahim içerisinden çıkması ya da vajina içine doğru kayması durumu olarak ifade edilmektedir. Kaymanın gerçekleşmesi neticesinde spiral koruma özelliğini yitirir ve böylece gebeliğin oluşma riski de artmış olur. Bununla birlikte spiralin dışarı doğru çıkması halinde ilişkiye girilmesi durumunda çıkan spiralin erkek üreme organına zarar vererek basit yaralanmalara neden olması da söz konusudur. Takılan spiralin yerinden kayması halinde adet kanamaları haricinde de kanamalar ve
lekelenmeler meydana gelebilmektedir.

Spiral Hangi Durumlarda Kayar?

 • Fazla sayıda doğum yapmış olan kadınlarda rahim ağzının geniş olması nedeniyle spiral kaymasına sebep olabilir.
 • Spiralin rahim içerisine tam olarak yerleştirilememiş olması da kaymaya neden olmaktadır. Bundan dolayı spiral takıldıktan bir sonraki adet döneminde kontrole gidilmesi gerekmektedir.

Mevcut spiralin kayması halinde tekrar spiral taktırılması mümkündür. Ancak yine de kayma olursa farklı korunma yöntemlerine başvurmanız daha doğru olacaktır. Spiral kullanarak korunuyor iseniz her yıl düzenli olarak doktor kontrollerinize gitmeniz isabetli olacaktır.

Spiral Kaymasında Gözlenen Belirtiler

 1. Spiralin kaydığını hastanın tek başına anlaması mümkün değildir. Daha önce de belirttiğimiz gibi adet dönemleri dışında lekelenme ve kanama gibi durumların oluşması halinde mutlaka bir doktora başvurulması gerekmektedir. Bundan dolayı senede 1 kez bile olsa doktor kontrollerine gidilmesi son derece önemlidir.
 2. Doktor tarafından gerçeklestirilen vajinal muayene neticesinde spiralin kayıp kaymadığı kesin olarak anlaşılır. Spiral varken cinsel ilişki sırasında meydan gelen ağrı ya da kanama kanama halinde mutlaka doktora başvurulmalıdır.
 3. Ultrason görüntüleri yardımıyla da varsa spiral kaymalarının görülmesi mümkündür.

Gelişen spiral kaymaları neticesinde gebe kalma riski artar ve artan bu riski ortadan kaldırmak için spiral takıldıktan sonra kesinlikle kontrole gitmeniz gerekmektedir.

Spiral Neden Kayar?

Gebelikten korunma yöntemlerinin en etkililerinden biri olan spiraller rahim içine yerleştirilir. Normal şartlarda spiralin kayması ya da yerinden oynaması mümkün değildir. Ancak bazı durumlarda spiralin kayması yani aşağıya ya da yukarıya doğrusu hareket ederek yerleştirildiği bölgeden uzaklaşması mümkündür.

Bu risk iki şekilde ortaya çıkabilir. Birinci durumda kadının çok fazla doğum yapması nedeniyle rahim yapısının deforme olması ve rahim ağzının genişlemesi kaymaya neden olur. İkinci durum ise spiralin hatalı şekilde rahme yerleştirilmesinden kaynaklanır. Bu tamamen doktor hatası olup kişinin yanlış kullanımı ya da kusuru söz konusu değildir.

Spiralin kaydığı ancak doktor muayenesi ile anlaşılabilir. Ancak adet dönemleri arasında leke şeklinde kanama görülmesi spiral kayması belirtisi olabilir.

Spiral İlişki Sonrası Kanama Yapar Mı?

Birçok kadın, gebelikten korunma yöntemi olarak spirali tercih ediyor. Spiral hakkında birçok merak edilen konular mevcut. Bunlardan biriside spiral işlemi uygulandıktan sonra kanama yapıp, yapmadığı konusudur. Spiral işlemi yapıldıktan sonra ilişki sonrası kanama görülebilir. Bu durum oldukça doğal karşılanmalıdır. Ancak kanamalar sık aralıklarla ve aşırı şekilde oluyorsa acilen doktora başvurulmalıdır. Spiral taktırırken dikkat edilmesi gereken mevzular vardır.

O mevzular şunlardır;

 • Öncelikle spiral işlemi yaptırmadan önce kadın doğum doktoruna gidilmeli ve gereken kontrollerden geçilmelidir.
 • Kontroller esnasında spiral takımına engel bir durum varsa spiral işlemi uygulanmamalıdır.
 • Spiral işlemi gerçekleştikten sonra her üç ayda bir kontrole gidilmelidir.
 • Spiral ile ilgili soru ve sıkıntılar doktora sorulmalıdır.

Dikkat edilmesi gereken konular bunlardır.

Spiral Kayarsa Ağrı Yapar Mı?

Spiral gebelikten korunmak isteyen kadınların rahim içine doktor marifetiyle takılan bir medikal üründür. Doğum kontrolü konusunda oldukça etkili bir yöntemdir.

Spiralin rahim içinde hareket etmesi beklenen bir durum değildir. Ancak fazla doğum nedeniyle rahim yapısının bozulması ya da spiralin doğru şekilde yerleştirilmemesi nedeniyle kaymaların olduğu durumlar da görülür.

Böyle durumlarda kadın vücudunda ağrı hissedilmez. Ancak bir belirti olarak adet kanaması dışında lekelenme halinde kanamalar görülebilir. Bu tip kanamalar olduğu takdirde tıbbi muayene yapılması doğru olacaktır.

Bir diğer belirti de cinsel ilişki sırasında görülebilir. Kayan spiral penise zarar verebilir ve acı uyandırabilir. Böyle durumlarda da mutlaka doktor muayenesi yapılmalıdır.

11 yorum

 • Şukran dedi ki:

  Mrb iki buçuk yıldır spiral kullanıyorum bu ay adetim beş gün gecikti ağrım filan yok önceki aylarda da bazen geç bazen erken kanamam olduğunu gordum gebe kalmış olbilirmiyim

 • Melisa dedi ki:

  Sprial varken Adetliyken ilişkiye girince sprial kayar mı?

 • Melisa dedi ki:

  Sprial varken adetliyken cinsel ilişkiye girince sprial kayar mı?

 • Kim dogru dedi ki:

  Hanim.efendi adetliyken cinsel ilişki haram lütfen dikkat ediniz

 • Gulsah dedi ki:

  Ben spiralliyim adetim erken oldu ve erken bitti 10gun sonra az miktarda kanamam oldu acaba spiral kaymismidir.baş donmesi ve halsizlik var acaba gebelik olabilirmi spiral kaymasina bagli

 • Lavinya dedi ki:

  Ya yok artık. Adetliyken cinsel ilişkimi olur kardeşim. Kardeş sayılıyosun eşinle. Büyük günahlardan dır hemde

 • Mine dedi ki:

  Adetliyken iliskiye girmek çok sakıncalıdır tıbben ve dinen. Bütün mikroplarini paylasiyorsun karsi tarafla. Sonuçta pis kan. Ve seninde yumurtaliklarin acik oldugu icin enfeksiyon riskin cok fazla. Dinen bakacak olursak da, adetliyken ilişkiye girdiginde kardesinle iliskiye girmis kadar gunahi var bil istedim.

 • Songül Palamut dedi ki:

  Ilişki sırasında spirail eşimi yaraladı sizce kaymismidir

 • ayşenur dedi ki:

  merhaba hocam ben 1 ay önce ria taktırdım ama fazla kanamam olmadı ağrım filan da yok sadece ilişkiden sonra akıntım oluyor ama hala hasta olmadım 2 cocugum var peşpeşe oldular sezeryan doğum yaptım acaba kayma filan olmusmudur .

 • Emine dedi ki:

  Dogumdan sonra spral taktirdim 5 ay oldu ama kaydimi diye tedirginim rahim icinde natma gibo bir agri ara ara kan lekeleri oluyor bide spral ipi hemen rahimin içinde assagi inmis sizce kaymismidir

 • Necla dedi ki:

  Bugün ben de ilişkiye girdikten sonra spiralim kaydı hamile kalır mıyım diye korkuyorum iki gün önce de ilişkiye girdiğimizde kanamam oldu ben adet gördüm zannettim iki günde kesildi acaba spiralim önceden kayıtta da benim haberim yok çok korkuyorum hamile kalır mıyım diye spreyimi kaydı düştü gördüm ama şu an doğum doktoruna gideceğim içeride kalmış mı parçası diye

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.