Cinsel İstekte Artış Hamilelik Belirtisi Olabilir Mi?

Cinsel İstekte Artış Hamilelik Belirtisi Olursa Ne Yapılmalıdır?

Genel olarak bireysel bir şekilde yapılan bu testler, düşük ihtimallerde de olsa yanlış sonuçlara ulaşılmasına neden olabilir. Bu nedenle, gebeliğin olup olmadığına emin olmak için mutlaka hastane ortamında kan testi yaptırılması gerekir.

Cinsel İstekte Artış Hamilelik Belirtisi Olabilir Mi?

Hamilelik dönemi, hormon çeşitlerinin ve salınım miktarının fazla olması nedeniyle kadınların en fazla etkilendiği dönemlerden bir tanesidir. Hormon değerlerinin değişmesi sonucunda ortaya çok fazla durum çıkarken, cinsel istekte yaşanan değişimler de gebeliğe bağlı olarak farklılık gösterecektir. Bu nedenle, hamile olma ihtimali fazla olan kadınların; cinsel istekte yaşanan artışın gebelik belirtisi olup olmadığı, bu durumun nasıl ayırt edilebileceğini de bilmeleri gerekir.

Cinsel İstekte Artış Hamilelik İçin Belirti Olabilir Mi?

Hamilelik döneminde yüksek miktarda salınan kadınlık hormonu, anne adayının daha duyarlı olmasına neden olur. Bu duyar hali yalnızca duygu durumları olarak geçerli değilken; temasa bağlı olarak, bedensel ve cinsel şekilde de kendisini gösterir.

Doğal olarak gebelik döneminin söz konusu olması, cinsel istek halinde de artışların olmasına neden olacaktır. Ancak bu durum, cinsel isteği artıran birçok unsurdan yalnızca bir tanesidir. Bu nedenle, gebelik şüphesinde baz alınması gereken asıl noktanın cinsel istekte yaşanan artış olmadığını bilmek büyük önem arz edecektir.

Cinsel İstekte Artış Hangi Durumlarda Hamilelik Belirtisi Olur?

Hamileliğin tek bir belirtisi olmadığı gibi, kadın için özellikle fizyolojik olan belirtiler söz konusudur. Tüm belirtilerin kümülatif olarak değerlendirilmesi ve daha sonra gebelik ihtimalinin düşünülmesine gidilmelidir.

Bu bağlamda, gebelik belirtisi olabilecek durumlar:

  • Vücudun normal dönemlere kıyasla çok daha hassas olması ve en ufak bir temasta dahi cinsel arzularının uyanması
  • Regl dönemlerinden bir hafta öncesinden başlayarak, vücudun cinsel istek oranında artış olabileceği bilinmelidir. Bu zaman dilimlerinin dışında yaşanacak olan cinsel istek artışları
  • Aylık olarak gerçekleşmesi beklenen adet periyodunun gecikmesi
  • Gebelik olma ihtimali olan ve şüpheli cinsel ilişki olarak tanımlanan cinsel birlikteliğin gerçekleşmiş olması

Gibi durumlar, yaşanacak olan cinsel istek artışının gebelik şüphesi oluşturmasına neden olacaktır.

Cinsel İstekte Artış Hangi Durumlarda Hamilelik Belirtisi Olamaz?

Hamilelik için çok sayıda belirti kendini gösterecektir. Doğal olarak, yalnızca cinsel istek durumunun artışından dolayı gebelik şüphesi oluşturmak doğru sonuca ulaşılmasını önleyecektir. Bazı durumlarda yalnızca hormon değişiminden dolayı cinsel isteğin tetiklenmesine neden olurken, gebeliğin söz konusu olması dahi mümkün olmayabilir.

Bu durumlar:

  • Regl dönemi olmasına rağmen cinsel isteğin fazla olması
  • Uzun süreli olarak yaşanan stres ve üzüntü gibi duygulardan sonra mutluluk hormonu salgılanması
  • Yapay olarak kullanılan araçlar sayesinde cinsel isteğin artırılmış olması
  • Şüpheli bir cinsel ilişkinin yaşanmamış olması
  • Kadında veya birlikte olunan erkekte kısırlığın söz konusu olması

Ve bu tür durumlara benzeyen cinsel istek artışı durumlarında, gebeliğin olması muhtemel değildir.

Cinsel İstekte Artış Hamilelik Belirtisi Olursa Ne Yapılmalıdır?

Cinsel istek oranında yaşanan artışlar, belirtilen durumlar da değerlendirildikten sonra gebelik şüphesi oluşmasına neden olacaktır. Bu tür bir durum ortaya çıktığı zaman, şüphelerin yerine bir sonuç alınmak istendiği zaman; hamilelik ihtimalinin doğrulanması ve cinsel istek artışının gebelik kaynaklı olup olmadığının ortaya çıkarılması gerekir.

İlk olarak, yapılacak olan gebelik testleri; idrar içerisinde yer alan bazı verilerin fazla olmasından kaynaklı olarak, gebeliğin gerçekleşip gerçekleşmediği hakkında bilgi verecektir. Genel olarak bireysel bir şekilde yapılan bu testler, düşük ihtimallerde de olsa yanlış sonuçlara ulaşılmasına neden olabilir.

Bu nedenle, gebeliğin olup olmadığına emin olmak için mutlaka hastane ortamında kan testi yaptırılması gerekir. Kan testleri sayesinde, gebeliğin ilk günü olsa dahi sonuç alınacağı için; cinsel istek artışının kaynağının ne olduğu, gebeliğe bağlı olup olmadığına ulaşılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.