Cinsiyet Belirleme Testi İçin 7 Önemli Nokta

Anne adayları için bebeğin cinsiyeti hep merak edilirken, 7 önemli nokta öğrenilerek evde cinsiyet belirlenebilir.

Hamilelik süreci içinde ana rahminde gelişimini sürdüren bebeklerin cinsiyetleri çeşitli şekillerde belirlenebilir. Ultrason muayenesi ile en doğru sonuçlara kolayca ulaşmak mümkün iken, hamileliğin 10. Haftası itibariyle evde cinsiyet belirleme testleri de uygulanabilir.

Cinsiyet Belirleme Testi İçin 7 Önemli Nokta

Genel anlamda mera uyandıran ve anne adaylarını heyecanlandıran bebeğin cinsiyeti, baba adayları için de önemli bir konudur. Çünkü her anne ve baba hangi cinsiyete sahip olacağını merak ettiği bebekleri ile ilgili olarak tüm detaylı bilgilere ulaşmak ister. Bu nedenle de evde cinsiyet belirleme testleri yapılabilmektedir.

Evde Cinsiyet Belirleme Testi Ne Anlama Gelir?

Anne adayının karnında yer alan bebeğin gelişimi sürekli devam ederken, anne ve baba adayları da bir an önce bebeğin cinsiyetini öğrenip onun ve kendi hayatlarının renklenmesini buna göre dizayn edebilirler. Fakat bu bilgiye ulaşmak için hamilelik sürecinin 13 ila 15. haftaları arasında bir süre içinde cinsiyet öğrenilebilir. Özellikle de ultrason muayenelerinden net sonuçlar çıkabilir.

Fakat anne ve baba adayları bu haftalara kadar beklemek yerine evde basitçe uygulayabildikleri cinsiyet belirleme testlerini yapabilirler. Sabahları uyanır uyanmaz anne adayı idrarını yaparak cinsiyet belirleme testi uygulanabilir. Bu tarz testler çok farklı kültürlerde dahi karşılık bulmaktadır. Öte yandan kimi ülkeler ise bu testleri çeşitli sebeplerden dolayı yasaklamıştır.

Evde Uygulanan Cinsiyet Belirleme Testi Hangi Dönemlerde Sonuç Verir?

Anne adaylarının evde yaptıkları cinsiyet belirleme testleri, genel olarak gebelik sürecinin 10. haftasından itibaren güven içinde uygulanabilir. Bu haftalar da aslında ciddi anlamda sürenin öne çekilebildiğini gösterir. Normalde çok beklemek istemeyen ve kesin sonuçlar için 4 ya da 5 ay geçmesini istemeyen anne ve baba adayları evdeki testler sonucunda bebeklerinin cinsiyetini öğrenebilirler.

Evde Uygulanan Cinsiyet Belirleme Testleri Ne Derece Güvenlidir?

Gebelik sürecinin erken zamanlarında meraklarına yenik düşmüş anne ve baba adayları tarafından uygulanan hamilelik testleri yaklaşık olarak %80 ila %85 gibi bir güven oranına sahiptir. Yani uzmanlar, bu testlerin çok büyük olasılıkla şaşmayacağını ifade ederler. Bundan dolayı da pek çok anne ve baba adayı aradan ayların geçmesini beklemeden evlerinde doğacak olan bebeklerinin cinsiyetini öğrenmeye çalışırlar.

Evde Cinsiyet Belirleme Testi Nasıl Uygulanır?

Daha önceden alınan hamilelik testi paketi ve paketteki malzemeler bu testin uygulanması için kullanılır. Anne adayı sabah uyanır uyanmaz idrarını özel bir kaba yapar. Kullanılan bu özel kap da zaten kutudan çıkan kaptır. İdrarın test kabında yer alması ile aslında cinsiyet belirleme süreci başlamış olur. Aradan yalnızca 10 dakika geçtikten sonra anne ve baba adayı bebeklerinin cinsiyetini öğrenecektir.

Cinsiyet Nasıl Anlaşılır?

Özel kapta bulunan idrar 10 dakika sonra hafif şekilde renk değiştirecektir. Eğer kabın rengi yeşile yakın bir tona ulaşmışsa doğacak olan bebek erkek olacaktır. Eğer kapta turuncu ya da kırmızı renkler hâkimse doğacak olan bebek kız olacaktır.

Evde Yapılan Cinsiyet Belirleme Testleri Sakınca Doğurur Mu?

Anne adayları evde rahatlıkla cinsiyet belirleme testi yapabilirler. Bu testlerin ne anne adayı için, ne de baba adayı için herhangi bir sakıncası bulunmaz. Fakat kimi toplumlarda, kültür özelliğine göre bebeğin cinsiyetinin erkenden öğrenilmesi sonuca göre pek hoş karşılanmayabilir. Örnek olarak daha önce birkaç kez kız çocuk sahibi olmuş ya da erkek çocukları olan aileler için yine aynı cinsiyette çocuk olduğu görülürse aileler kürtaja bile varan tüm durumları değerlendirirler. Kimi doğu toplumlarında kız çocukları ile ilgili benzer uygulamalar maalesef ki görülmektedir.

Henüz 10. haftada olunduğu için de kürtaj yapılması çok zor değildir. Benzer şekilde erkek çocuklarının değersiz görüldüğü toplumlarda da erkek bebeklerin aldırılması söz konusu olabilir.

Yani aslında, sağlık açısından herhangi bir sakınca doğurmayan bu testler, toplumun ve anne baba adaylarının olaya yaklaşımları ile bebeğin hayatı hakkında risklerin oluşmasına sebep olabilir. Sırf kürtaj oranları arttığı için de cinsiyet belirleme testleri pek çok ülkede yasaktır. Ülkemizde ise böyle bir yasak söz konusu değildir ve her anne baba adayı zamanı geldiğinde eczanelerden bu testleri ve ekipmanlarını alabilir.

Evde Cinsiyet Belirleme Testi Hangi Avantajları Sağlar?

Anne ve baba adayları erkenden öğrendikleri bebeklerinin cinsiyetlerini çeşitli konularda değerlendirebilirler. Örnek olarak bebeğe kimi kalıtsal hastalıkların geçip geçmeyeceği, hangi risklerin görüldüğü ve nasıl bir yaklaşım sergilenmesi gerektiği öne çıkar. Özellikle de düzelmeyecek ve kalıtsal olduğu kesin olan kimi bozukluklar için bebeğin cinsiyeti önem taşırken, gerektiğinde hamilelik sürecini sonlandırmak ya da devam ettirmek gibi sonuçlar da bu testin ardından tartışılabilecektir.

Ancak ne olursa olsun bebeklerin yaşaması, hamileliğin sonlandırılmaması salık verilir. Gerek doğal sürece müdahale edilmemesi, gerek ise bebeğin yaşam hakkı ve isteği bu tür yorumlara neden olabilir.

Domestos İle Cinsiyet Belirlenir Mi?

Hamile kadınların idrarlarının içine domestos ya da başka bir çamaşır suyu konarak bebeğin cinsiyetini öğrenme testlerinin yapıldığı görülmektedir.

Bu teste göre çamaşır suyu eklenen idrarda fazla kabarcık oluşması ve bu kabarcıkların yüzeye çıkması halinde bebeğin erkek olacağı söylenir. Kabarcıkların az olması ya da hiç olmaması halinde ise kız bebek sahibi olunacağı kabul edilir.

Bu testin güvenilirliği konusunda yapılmış herhangi bir bilimsel araştırma yoktur. Dolayısıyla test sonuçlarının gerçekliğine inanmayı gerektirecek bir bulgu da yoktur.

Anne karnındaki bebeğin cinsiyetinin anlaşılması için en güvenli yol birkaç ay bekleyip kadın doğum uzmanının yapacağı ultrason kontrolünde cinsiyet hakkında bilgi alınmasıdır.

İdrarla Cinsiyet Belirleme

İdrarla cinsiyet belirleme, günümüzde modern bir yöntem olmasa da hala denenmektedir. Aileler, bebeklerinin cinsiyetini kendileri bulmak isteği için tıbbi olmayan bu yöntemi denerler. İdrarla cinsiyet belirlemede ilk aşama öncelikle şeffaf bir kaba idrar konulmalıdır. Ardından bu idrarın üstüne bir lavabo açacağı konularak karıştırılır. Karıştırma işlemi yaklaşık 20 saniye boyunca yapılır.

Bu işlem sonucunda kabın içindeki idrarda renk değişimi meydana gelir. Bu renkler siyah, kahverengi, koyu mavi veya koyu bir sarı tonlarında ise bebeğin erkek olduğuna işaret eder. Eğer bu karışımda herhangi bir değişim yaşanmamışsa bebeğinizin cinsiyetinin kız olduğunu gösterir. Yine bebeğin cinsiyetinin kız olabileceğini gösteren renkler ise pembe veya yeşil olabilir. Bu yöntemler kesinlik belirtmez. Tıbbi bir yöntem değildir.

Benzer Konular:

Tüp Bebek İle Cinsiyet Belirleme

Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur?

1 Yorum

  • Zümrüt Talay dedi ki:

    İyi gunler esim ile iliskiye giriyoruz ama esim korunuyo ve korundugu halde. Hamile oldugumu dusunuyorum ve bi kac gundur de bas donmelerim vardi dun daha siddetliydi sizce hamilemiyim zevk suyundan da hamile kalabilecegimi soyluyolar eger oyle bi sey varsa bu benim 3 uncu sezeryanim olacak baana bi zarari olur mu cunki 2 tanesi pes pese geldi ve ikincisi 1 yasina girmek te dikislerim de. Herhangi bir acilmaa olurmu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.