Çocuklarda Depresyon Belirtileri Ve Tedavisi

Çocukluk Depresyonu Nedir?

Depresyon, stresin dışa vurmasıdır. Hemen herkes, bu durumu değişik şekillerde ifade eder ve değişik davranış belirtilerini gösterir.

Çocuklarda Depresyon Belirtileri Ve Tedavisi

Çocuklar da tıpkı yetişkinler gibi depresyona girebiliyorlar. Özellikle de merak edilen konuların başında hangi yaş grubundaki çocukların çocukluk depresyona girme oranının daha sıklıkla olduğudur. Uzmanlar bu konuda neler söylüyorlar? Hep birlikte çocukluk depresyonu ve belirtileri ile ilgili bütün makaleye göz atalım.

Çocukluk Depresyonu Nedir?

Depresyon, stresin dışa vurmasıdır. Hemen herkes, bu durumu değişik şekillerde ifade eder ve değişik davranış belirtilerini gösterir.

Çocuklarda Depresyon Belirtileri Nelerdir?

 • Oyuncaklarını rastgele sağa sola atması, kırması
 • Kapıları çarpması
 • Bazen gaz problemlerini meydana gelmesi ve vücut ağrılarının olması gerekenden az ya da çok fazla olması gibi durumlar
 • Sindirim sistemi ile ilgili problemlerin yaşanması
 • Hoşlandığı şeyleri ya da nesneleri almak istememesi
 • Oyun oynamak istememesi
 • Çocuğun göz teması kurmaması
 • İştahsız olması
 • Kilo kaybı
 • Disiplini oturtamaması
 • Uyku düzeninde bozulmalar
 • Huzursuzluk ve ağlamalar

Çocuklar ve bebekler davranış dilini kullanmaktadır. Davranış bozuklukları ortaya çıkabilir. Örnek verilecekse gelişimin gecikmesi ya da belli dönemlerde çocuğun kazanması gereken vücut dili becerilerinin kazanılmaması, yürümenin gecikmesi ya da tuvalet alışkanlıklarının birikmesi ile motor becerilerinin aksaması gibi durumlar aslında çocukta depresyon olabilme ihtimalinin çeşitli belirtileri arasında gösterilir.

Çocukluk Depresyonu Nasıl Ortaya Çıkar?

0 ile 18 ay dönemlerinde bulunan anne ile çocuk arasında bağlanma oldukça önem arz etmektedir. Bağlanmanın meydana gelmesi, fiziksel temas, göz teması o kişinin çocuk ile kurmuş olduğu ilişkiyi içermektedir. Bu manada gerçekleştiği zaman bebeğin kendine ve dış dünyaya güvenliği oluşmaktadır. Fakat bu durum sağlıklı bir şekilde gerçekleşmez ise çocukluk depresyonu ya da iletişim bozuklukları ortaya çıkacaktır.

Çocuklarda Depresyon Tedavisi

Çocuğun kendi ayakları üzerinde durabilmesi ve kendisini hem ruhen hem de bedenen yeterli hissetmesi elbetteki ebeveynlerinin kendisine yardımcı olmasına bağlıdır. Bu nedenle çocuklarda depresyon belirtilerinin ortaya çıktığı andan itibaren ebeveynlerin hiç vakit kaybetmeden derhal bir çocuk doktoruna y ada psiko teknik analizi uzmanına danışarak çocuk depresyonu ile ilgili çeşitli iyileştirme uygulamalarını başvurması gerekir.

Anne babanın öncelikli olarak çocuklarına şefkatli ve merhametli davranması gerekiyor. Durum böyle olunca çocuk, kendine daha fazla güvenir. Depresyon ile ilgili belirtiler tek tek ortadan kalkacaktır. Çünkü artık normalleşme ve iyileşme süreci başlamış demektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.