Çocuklarda Kaygı Bozukluğu Ve Tedavisi

Anksiyete Nedir?

“Olumsuz bir şey olacak” fikri ile meydana gelen, günlük aktiviteleri yapmaya mani olan huzursuz bir ruh haline sebep olan ve nedeni bilinmeyen, gerginlikler yaratan duyguya anksiyete yani kaygı bozukluğu denir.

Çocuklarda Kaygı Bozukluğu Ve Tedavisi

Çocuklarda kaygı bozukluğunun ortaya çıkmasında etkili olan pek çok faktör mevcuttur. Bu faktörler nelerdir? Çocuklarda anksiyete bozukluğunun tedavisi nasıl yapılır ve yapılmaz ise ne tür problemler ile karşılaşılır? Gibi sorular ve çok daha fazlasının yanıtı makalemizde…

Anksiyete Nedir?

“Olumsuz bir şey olacak” fikri ile meydana gelen, günlük aktiviteleri yapmaya mani olan huzursuz bir ruh haline sebep olan ve nedeni bilinmeyen, gerginlikler yaratan duyguya anksiyete yani kaygı bozukluğu denir.

Çocuklarda Kaygı Bozukluğunun Sebepleri Neler?

Küçük çocuklar korku ve kaygıya sebep olan durumlar ile karşılaştıklarında bu problemlerle baş edebilme ile ilgili çeşitli deneyimler kazanırlar. Çocuklarda aşırı kaygı nasıl soruna yol açmış ise, hiçbir şeyden korkmamak da aslında problem yaratabilir. Dolayısıyla çocuğun uyum becerisinin gelişmesi açısından kaygı ve korkuları da yaşaması gerekiyor. Çocuklarda anksiyete bozukluğu genel itibari ile

 • İlaçlar ve çeşitli hastalıklara bağlı bir şekilde meydana gelse de bazen buna sebep olan hiçbir neden bulunmamaktadır.
 • Çevresel ve biyokimyasal etkenler
 • Genetik aktarımlar.

Uzmanların yapmış oldukları araştırmalara göre çocukların yetişmiş olduğu çevrede bulunan ve rol model olarak tanınan nesnelerin ya da aktörlerin de kaygı bozukluğunda etkili olduğu açıklanmıştır. Tam da bu noktada ebeveynler ön plana çıkar. Mükemmeliyetçi ve aşırı koruyucu anne baba tarafından büyütülen çocuklarda kaygı bozukluğunun görülme sıklığı diğer çocuklara oranla çok daha fazla olmaktadır.

Çocuklarda Kaygı Bozukluğu Sebepleri Neler?

 • Ağlama krizleri
 • Öfke nöbetleri
 • Gerginlik
 • Devamlı huzursuzluk ve basit sorunları büyütme
 • Çevresinde bulunan insanların sağlıklarından endişe duyma
 • Yabancılardan korkma
 • Anne veya babanın başına kötü bir şey gelmesinden kaygılanma
 • Ebeveynlerinden ayrılmak istememe

Çocuklarda Kaygı Bozukluğu Tedavisi

Kaygı bozukluğu problemi bulunan çocuklarda davranışçı-bilişsel terapiler ve eğitici uygulamalar işe yarayacaktır. Özellikle de aile ve çocuğun katılmış olduğu terapiler etkili olur. Gerekli durumlarda çocuğa ilaç tedavisi de uygulanabilir. Kaygı bozukluğu bulunan pek çok çocuğun ebeveynlerinden de kaygı bozukluğu olduğu için daha etkili sonuç alabilmek adına anne ve babanın da tedavi olması önemlilik arz eder. Aileler gerekli tedavi, eğitim ve danışmanlık hizmetlerini aldıklarında çocuklardaki kaygıyı yatıştırmak daha kolay olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.