Derialtı Çubuklar (İmplantlar)

Deri Altı Çubuklar (İmplantlar) Nedir ve Neden Kullanılır?

Doğum kontrol yöntemlerinden biri olan deri altı çubuklar, cilt altına yerleştirilen küçük çubuklar olarak bilinmektedir. Bu küçük çubuklar cilt altına yerleştirilir ve yerleştirilen çubuklar aracılığıyla her gün salgılanan hormon yumurtlamayı engeller. Deri altı çubukların çıkarılıp takılması, cerrahi operasyon aracılığıyla gerçekleşmektedir.

Derialtı Çubuklar (İmplantlar)

Deri altı çubuklar en güvenilir koruma yöntemlerinden biri olmaktadırlar. Bu işlem sonrası kullanım süresi kullanılan markaya göre değişiklik göstermektedir. Genellikle üç yıl boyunca doğum kontrolünde etkili olduğu bilinmektedir. İmplantın boyutu 4 cm uzunluğunda ve 0,2 cm çapındadır. Deri altı çubukları yerleştirme operasyonu oldukça kısa sürede gerçekleşen basit bir yöntem olmakla birlikte bir uzman tarafından yerleştirilmesi gerekmektedir.

Gebelik, yumurtalıklardaki yumurta hücresinin gelişmesiyle meydana gelmektedir. Deri altı çubuklar ise bu yumurta hücrelerinin gelişmesini engellemek yoluyla gebeliği önlemektedir.

Deri Altı İmplantlar Gebeliği Nasıl Önler?

Kadın vücudunda her ay yumurtalıklar olgunlaşıp regl döngüsü aracılığıyla dışarı atılmaktadır. Döllenmenin meydana gelmesi durumunda ise adet döngüsü gerçekleşmez. Yumurta hücresinin gelişip atılmasını sağlayan deri altı çubuklar aracılığı ile gebelik önlenir. Sperm olarak bilinmekte olan erkek tohum hücrelerinin rahime girmesini önleyen deri altı implantlar rahim ağzında bulunan salgıyı koyulaştırırlar. Deri altı çubukların olumlu yanları ise şunlardır;

 1. En etkili gebelik koruyucu yöntemlerinden biridir.
 2. Kullanımı oldukça kolaydır.
 3. Her yaştan kişiler tarafından kullanılabilmektedir.
 4. Cinsel ilişkiyle bir bağlantısı yoktur.
 5. Östrojen nedeniyle görülen yan etkiler deri altı implantı yönteminde görülmez.
 6. Deri altı implantı çıkarılmasıyla birlikte 3 ay sonrasında kadın vücudu doğurgan hale geri döner.
 7. Anne sütünü olumsuz yönde etkilemez.
 8. Vücuda etkileri oldukça az olmaktadır.

Her yöntemde olduğu gibi deri altı çubuklarında da birtakım olumsuz yanlar bulunmaktadır. Bu olumsuz yönler ise başlıca şu şekilde sıralanmaktadır;

 1. İlk sene içerisinde adet düzeninde farklılaşmalar görülebilir.
 2. Deri altı çubuklar yerleştirildikten sonra kadınlar bir yıl boyunca adet görülmemesi durumuyla karşılaşılabilmektedir.
 3. İşlem sırasında bölgenin enfeksiyon kapma riski vardır.
 4. Deri altında fark edilme ihtimali bulunmaktadır.
 5. Yöntemin bırakılması için kişi bir uzman yardımı almalıdır. Kendi inisiyatifiyle yöntemi bırakamaz.
 6. Kişide operasyon sonrasında aşırı tüylenme görülmesi ihtimali söz konusudur.
 7. Operasyon sonrasında kişide aşırı kilo alma, memelerde hassasiyet, sivilce ve baş ağrısı gibi durumlar görülebilmektedir.
 8. Cinsel yolla bulaşan hastalıklara yönelik olarak herhangi bir koruyuculuğu bulunmamaktadır.

Cilt Altı İmplant Kullanımı İle İlgili Önemli Bilgiler Nelerdir?

Deri altı çubukların yerleştirilmesi durumu meme kanserine sahip kadınlar ile hangi sebeple gerçekleştiği belli olmayan vajinal kanamaları olan kadınlarda uygulanamamaktadır. Bebek emziren annelerde ilk altı ay uygulanmaması önerilmektedir. Tüm bunların yanı sıra karaciğer hastalıkları ile tüberküloz, hipertansiyon durumlarına sahip olan kişilere deri altı çubukları yerleştirilememektedir.

Kişide safra kesesi taşları bulunması, şeker hastalığı ile guatr görülmesi durumları bu doğum kontrol yöntemini uygulamak için herhangi bir engel teşkil etmez.

Kişinin düşük gebelik gerçekleştirmesi veya kürtaj yaptırmış olması durumları kişinin cilt altı implant kullanımına başlayabilmesi için herhangi bir engel teşkil etmemektedir. Damar tıkanıklığı problemi yaşamış olan kişilerin de cilt altı implantı kullanmasında herhangi bir problem olmamaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.