Diyafram Ve Kadın Prezervatifi

Kadın Korunma Yolları

Cinsel ilişkiden önce hamile kalmamak adına korunma amaçlı kullanılan bir üründür. Bu ürün kadın ile erkekler ilişkiye girmeden önce kullanılır. Dikkatli bir şekilde diyafram denilen ürünün kadınlarda bulunan rahim ağız kısımlarına yerleştirilmesi önemli bir etken olmaktadır. Maddenin kullanımı ile kadınların hamile olma oranları istendiği gibi rahat bir şekilde daha az oranlara indirilecektir.

Diyafram Ve Kadın Prezervatifi

Diyafram erkeklerde kullanılan prezervatiflerin kadınlara uygun olanları olmaktadır. Bunlar kadın ve erkek daha ilişkiye girmeden önce kullanılır. Bunun ilişki öncesi kadınların rahim ağızlarına düzgün bir şekilde yerleştirilmesi ve emin olmak için tekrar kontrol edilmesi gerekiyor. Her iki tarafa da en ufak bir yan etkisi olmaması için sadece lateks ile üretilmesi sağlanmaktadır. Kullanılan ürün sayesinde sperm hücreleri serviksten yukarı geçmesi bir şekilde engellenmiş ve yumurtanın döllenme ihtimalleri ortadan kaldırılmış olur. Bu ürün sadece tek başına kullanılmak yerine bir de ek olarak yanında sperm öldürücü olarak bulunan maddelerin kullanılması herkes tarafından tavsiye edilmektedir. Spermlerin erkeklerden çıktıktan sonra ortalama olarak iki ya da üç saat kadar yaşama ihtimalleri ve bu sayede kadınların yumurtalıklarını dölleme ihtimalleri de bulunmaktadır. Kadınlar ilişki öncesinde bu durumlara dikkat ederek hareket eder iseler istenilen önlemleri de rahat bir şekilde almayı sağlamış olacaklardır.

Bu ürün kullanımı sırasında dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan bir tanesi de ilişkiye girmeden on ya da on beş dakika önce takılmamasıdır. Kontrol amaçlı ve sağlamlıklarını anlamak için bunları birkaç saat önce takmak da her zaman fayda olacaktır. Eğer bu takılan ürün üzerinden ortalama olarak üç saat kadar bir süre de geçer ise ürünün etkisinin azalması ya da tamamen kayıp olması dikkatleri çekebilir. Spermleri öldüren kremlerin etkisi geçeceği için tekrar bu ürünlerin kremle yapılandırılması önemli etkilerden olmaktadır. Yani sizler de bu anlarda diyaframları tekrar o ilişki sırasında kremlediğiniz an kullanma ve sorunları ortadan kaldırmayı başarmış olacaksınız. Bireyler arasında gerçekleşen cinsel ilişki bittiği an erkeklerde olduğu gibi direk çıkarılması doğru değildir. Bu ürünü çıkarmak için ilişkinin üzerinden ortalama bir altı saat geçmesine de dikkat etmek gerekir. Bu sürenin yani altı saatin bitiminde ise tekrar biraz daha bekletmek yerine hemen çıkarılması da mantıklı bir adım olacaktır. Aksi halde bir yan etki olması da söz konusu olabilir.

Diyafram Kullanımı
Kadınların prezervatifi olarak yerini alan bu ürünün kullanımı da bir hayli önemli olmaktadır. Doğru ve düzgün olan bir kullanım her zaman kesin olan sonuçların çıkması konusunda etki edecektir. Bu yüzden bu kadar etkili olan ürünlerin gelişi güzel değil de daha çok kurallarına uygun kullanılması mantıklı adımlardan olacaktır. Kullanım sırasında dikkat edilmesi gereken farklı noktalar bulunmaktadır. Bu noktalar ise;

 • Bu ürün ilk olarak kadınların vajinalarının iç kısımlarını tamamen kapsayacak bir şekilde koyulması önemli bir etken olmaktadır.
 • Bu ürün her ne kadar beraberinde kesin sonuçları getiriyor olsa bile kullanımı bir hayli zor ve dikkat gerektirenlerden olmasından dolayı oldukça nadir kullanılan korunma yöntemleri arasında yerini almaktadır.
 • Tabi ki erkeklerde olduğu gibi kadınların cinsel organlarının tamamen kapsayacak kadar etkin bir ürün değildir. Bu ürün sadece kadınların rahimlerinin ağız kısımlarını ve bu çevreyi kapsayacak kadar etkisi bulunmaktadır. Bu durumun söz konusu olmasından dolayı cinsel ilişki ile bulaşma ihtimalleri olan hastalıkların bu yöntem ile engellenmesi de söz konusu olmaz.
 • Her ne kadar etkin bir ürün olarak yerini alsa bile bir yandan da üriner enfeksiyon yani sistit gibi durumların meydana gelmesine neden olabilir.
 • Fakat erkeklerin ilişki sırasında kullandıkları ürünler cinsel organların tamamını kapsamasından dolayı bu yol ile bulaşacak olan hastalıkların ortadan kalkmasını sağlayacaktır.

Diyafram Nedir?
Kadın korunma yöntemlerinin anlık olarak bilinen bir yöntemi olmaktadır. Bu ürün ile ilgili bilinmesi gereken noktalar da yerini almaktadır. İşte sizler için bilinmesi gereken bu noktalar;

 • Diyafram, bariyer korunma yöntemi olarak da bilinmektedir. Bu yöntem ile spermler rahim kanallarına gitmesi engellenir. Bu engellenmenin gerçekleşmesi ile kadınların tekrar hamile kalma ihtimalleri de ortadan kalkar. Eğer bu ürün olması gerektiği gibi kullanılır ise hamilelik oranları ortalama yüzde yetmişe kadar da engellenmiş olur.
  Ürünler ince kılıf olarak yerini almaktadır. Bireylere ek bir zarar vermesini engellemek için daha çok kauçuk ya da lateksten yapılması sağlanmaktadır. Kenarları rahat yerleştirmek için sert bir yapıya sahip olmaktadır. Adeta kullanım rahatlığı için kubbeye benzetilmesi de söz konusu olabilir.
 • Rahimlerin ağız kısımlarını örten bu ürün vajinanın iç kısımlarına doğru gidilmesi sağlanarak uygulanır.
 • Ürün kadınların korunması için vajina kısımlarına yerleştirildikleri an yuvarlak bir şekil alması da sağlanır.
 • Daha etkili olması için sperm öldürücü maddeler ile kullanılması önerilmektedir. Bu sayede daha rahat bir şekilde etkisini gösterebilecektir. Koruyuculuk kat sayısı artacak ve bireyler için daha önemli bir etki sunacaktır. Sperm öldürmek için bulunan kremler ve diyaframlar ayrı ayrı olarak değil de her zaman birlikte kullanılmasına dikkat edilmesi gerekir.

Ürün Ne Zaman Çıkarılmalıdır?
Korunma için bu yöntemi tercih eden bireyler bir yandan da kullanılan bu ürünlerin ne zaman çıkarılması gerektiğini merak etmektedir. Bir yandan korunma için her şeylerine dikkat edilmesi bir yandan da sağlık için dikkat edilmesi gerekir. Bu yüzden de tercih eden kişilerin tüm kurallarına uyarak hareket etmeleri her zaman ön planda olmaktadır.

 • Bu kullanılan etkin ürün anne adaylarında bulunan sütlerin yapısını ya da miktarını etkilemesi söz konusu değildir. Bu yüzden de emzirmeye devam eden anneler de rahat bir şekilde kullanabilir.
 • Tek kullanımlık olmamasından dolayı kullanıldıktan sonra tekrar temizlenmesi ve kabında düzgün bir şekilde saklanması gerekir. Düzgün kullanımı sağlanıyor ise ortalama iki yıl boyunca sorun yaşanmadan kullanılması da sağlanır.
 • Kişilerin bu ürünleri kafalarına göre değil de daha çok doktor kontrolü içerisinde tercih etmesi gerekir. Eğer kişiler bu yöntemi tercih edecek iseler de ilk olarak bedenlerin uygun olmadığına baktırmaları gerekir. Bu ürünler kullanılırken ilişkiden ortalama bir iki saat önce takılması gerekir. Bunun ardından ilişkinin üzerinden altı saat çıkmadan da kişiler bedenlerinden bunu çıkarmamalıdır. Tabi ki yirmi dört saat ve üzerinde olan anlarda kullanılması doğru olan bir yöntem de değildir.

Eğer kişiler korunma yöntemi olarak bunu tercih eder iseler de koruyuculuk açısından gerçekten de büyük bir rahatlığı sağlamış olacaklardır.

Diyaframı Kimler Kullanmalıdır?
Bu ürünü kullanmak kimse için yan etkisi bulunmamaktadır. Fakat bazı anlarda kişilerin bu ürünü de kullanmaması gerekebilir. İşte kullanması doğru olmayan kişiler de olması gerekenler;

 • Lateks kauçuk ya da spermisid gibi maddelere alerjisi olan kadınlar üretim ham maddelerinin bunlar olmasından dolayı kullanmamayı tercih etmesi gerekir.
 • Sistit gibi durumları beraberinde getirmesi söz konusu olabileceği için sürekli idrar yollarında sorun olan kadınlar kullanmamalıdır.
 • Eğer kadınlar sürekli olarak vajinal kısımlarında enfeksiyon geçiriyor iseler de bu yüzden bunlardan kaçınmaları önemli noktalardan olmaktadır.
 • Bazı kadınların rahimleri arkaya dönük olabilir. Bu tarzda olan kadınların kesinlik ile kullanmaması da gerekecektir.
 • Mesane ya da rahim sarkması olan kadınlar kullanmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.