Doğum Kontrol Hapı Cinsel İsteği Etkiler Mi?

Doğum Kontrol Hapları

Bazı anlarda anne ve baba adayları kendilerini ya da hayatlarının tam olarak hazır hissedilmemesinden dolayı bebeklerinin olmasını istemeyebilir. Bu anlarda korunmadan gerçekleşen cinsel ilişkiler de meydana gelir. Kadınların ya da erkeklerin korunması olmadan gerçekleşen bu ilişkilerde hamile olma ihtimallerini en aza indirmek için kullanılan yöntem sadece doğum kontrol hapları ile gerçekleşmektedir.

Doğum Kontrol Hapı Cinsel İsteği Etkiler Mi?

Doğum Kontrol Hapları Cinsel İsteksizlik Oluşturuyor Mu?

Doğum kontrol hapları daha çok cinsel ilişkilerden üzerinden yirmi dört saat kadar bir süre geçmeden kullanılır. Asıl amacı erkekler menilerini kadınların içine bıraktı ise döllenmeyi engellemek olmaktadır. Oldukça yaygın olan bir yöntemdir. Bu kadar yaygın olmasının ana nedeni ise gerçekten de çok etkili bir yöntem olmasıdır. Hamilelik ihtimallerini adeta ortadan yüzde doksana oran ile kaldırma etkisi bulunmaktadır. Bu güven duygularının olmasından dolayı kadınlar oldukça rahat bir şekilde erkekler ile korkusuz bir şekilde ilişkiye girerek cinsel hayatlarını ayakta tutmaktadır. Bazı kadınlarda bu güven duygusu cinsel hayatın daha çok ayakta durmasını sağlarken bazı kadınlarda da cinsel isteksizlik gibi nedenlere katkı sunmaktadır. Bu durum biraz tartışmalı olmasından dolayı zararları kişiden kişiye göre değişiklik göstermektedir.

İstatistiklere bakılacak olduğu zaman bu haplar kadınlarda cinsel isteksizlik gibi etkileri azaltması yüzde üç oran ile yerini almasından dolayı pek de önemli olmamaktadır.

Çiftin Cinsel Yaşamı Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Cinsel ilişki gerçekten de hem erkekler hem de kadınlar için oldukça önemli bir etkiye sahip olmaktadır. Bundan dolayı kimse en ufak bir neden ile olsa bile bu hayatlarının etkilenmesini istemez. Tabi ki de buna rağmen cinsel hayatın etkilenmesine neden olan şuan birçok neden de yerini almaktadır. Bu durumda kişilerin çocukluktan bu dönemlerine kadar yetiştirilme şekilleri dahi etkilenmelere neden olabilir. Söz konusu böyle olunca kişiler bu anlarda dahi etkilenmeler yaşayabilir. Her kişide oldukça farklılık gösteren bir durum söz konusu olmaktadır. Korunma amaçlı kullanılan bu hapların kişilerde nasıl bir etki göstereceği de bu yüzden oldukça farklı olmaktadır.

Doğum kontrol amaçlı kullanılan bu hapların cinsel isteksizlik oluşturması gibi durumlar söz konusu olsa bile bu sadece yüzde üç oran ile sınırlı kalmaktadır. Her ne kadar yüzde üç oran ile dikkatleri çekse bile kişiler daha yeni kullanıma başladı ise ilk üç ay boyunca gerçekten de böyle durumlar ile karşılaşabilir. Çünkü kadınların bu haplara ortalama üç ay boyunca alışma süreleri dikkatleri çekmektedir.

Bu etkilerin dışında doğum kontrol amaçlı kullanılan ilaçlar vajinada olması gereken kayganlık etkinin de azalmasına neden olabilir. Azalma meydana gelmesi ilişki sırasında kadınların acı çekmesine ve kendilerini daha çok geri çekmelerine neden olur. Her ne kadar kadınların bu durum ile karşılaşma ihtimalleri bulunuyor olsa bile oldukça az olmaktadır. Kadınların cinsel sağlıklarını da korumak için oldukça dikkatli bir şekilde üretiliyor ve kadınların da bu durumlar ile karşılaşma oranları azaltılıyor. Gerçekten de kanıtlanmış olarak bulunan yan etkisi yok denecek kadar az olmaktadır. Çiftlerin bu hapları kullanarak güven içerisinde cinsel ilişkilerini yaşamasını sağlarken daha çok olumsuz etki yerine olumlu etkilerin gelmesini de sağlamaktadır.

Doğum Kontrol Haplarının Yan Etkileri

Kadınlar ve erkekler cinsel ilişkilerin ardından oldukça çok tercih ettikleri yöntemler olmaktadır. Gerçekten de bu kadar çok tercih edilen hapların istemeden de olsa yan etkileri bulunmaktadır. İşte bu yan etkiler;

 • Kadınlarda kullanımın ardından en çok gözlenen yan etki istemsiz olarak gelen mide bulantıları ve kusmalar olmaktadır.
 • Her ne kadar kusma oldukça az görülen bir etki olsa bile yine de dikkatleri çekmektedir.
 • Migreni bulunan kişilerde şiddetli bir şekilde gelen ağrılar
 • Sebepsiz yer oluşan baş ağrıları
 • Hormonların bağlı olarak çalışmasından dolayı memelerde oluşan hassasiyet ve en ufak el değmesi ile bile ağrımaların artması
 • Memelerin normale oran ile daha dolgun bir hale gelmesi
 • Regl dönemleri geçişleri sırasında kadınların iç çamaşırlarına regl dönemleri gibi gelen kanamalar ve lekelenmeler
 • Sivilcelerin normale oran ile daha çok çıkması
 • Kadınların vajinal kısımlarında meydana gelen ve normal zamana oran ile daha çok gözlenen akıntılar
 • Eğer kadınlarda safra kesesi taşı gibi sorunlar var ise bu taşların sayısında ve boyutlarında oluşan artış
 • Eğer kadınlar da bir de tansiyon sorunu var ise daha çok yükselmesi
 • Depresyona aniden girmek ve bir anda değişim gösterebilen ruh halleri
 • Vücut içerisinde su tutma oranlarının bir hayli artış göstermesi kilo artışlarına neden olabilir.
 • Oldukça ender görülen yan etkilerden bir tanesi de kadınların hormonal dengelerinin değişim göstermesinden dolayı regl dönemlerine girememeleri ya da gecikmelerin olması
 • Progesteron kırılma ile gelen kanamaların meydana gelmesi
 • İleri yaşlarda olması mümkün olan damar tıkanıklığı gibi sorunların bu hapı kullanan kadınlarda daha erkenden meydana gelmesi
 • Kadınlar daha yeni doğum yapmış ve bebeklerini emziren bireyler iseler de kadınlarda süt oranlarının azalması ve bunların yapılarında değişiklik olması dikkatleri çeker. Bu durum ile bebekleri beslemek için yeteri vitamine sahip ya da miktara sahip olmayan anneler olması meydana gelebilir.
 • Her ne kadar oldukça nadir gözlenen bir durum olsa bile kadınların eşlerinden uzaklaşarak cinsel konuda istemsizliklerin olması dikkatleri çekebilir.

Kadınlarda doğum kontrol için kullanılan haplardan böyle yan etkiler görülmesi söz konusu olabilir. Her ne kadar bu yan etkilerin görülmesi söz konusu olsa bile bunun dışında olan şeylerin görülme ihtimalleri de yerini almaktadır. Eğer kadınlar bu sayılan belirtilerden bir ya da birkaçını yaşaması söz konusu olur ise anında bir doktor ile görüşmesi ve bunları belirtmesi de önemli bir etkiye sahip olmaktadır.

Bu anlarda kadınlar gerçekten de ciddi anlamda fazla belirtiler yaşıyor ise doktor kontrolü içerisinde olarak hapları bırakması da söz konusu olabilir. Doktorların uyarılarına rağmen eğer bu haplar bırakılmaz ise gözlenmesi muhtemel olan bu yan etkiler daha da ilerleyerek kötü sonuçların gelmesine neden olabilir. Gerçekten de bu yan etkilerin olması kullanımının o kişiler için uygun olmadığına işaret ettiğini belirtir. Haplara bağlı çeşitli komplikasyonlar gibi durumların meydana gelmesi söz konusu olabilir. Komplikasyonlar kadınlara ilerleyen zaman dilimleri içerisinde ciddi anlamda zararları da beraberinde getirebilecek olmasından dolayı tedavi ettirilmesi şart olmaktadır. Bir kereden bir şey olmaz diyerek devam etmek yerine her kadının bu anlarda dikkatli bir şekilde davranması ve ilerleyen durumlarda kendilerini koruması gerekir.

Şu an kadınlar için piyasada satışa sunulan birçok markanın da hapları bulunmaktadır. Bunların bir kısmı gerçek olurken bir kısmı da zararları beraberinde getirmektedir. Bundan dolayı piyasada satışa sunulan her ürünü almak yerine önceden düzgün bir şekilde araştırılan ya da doktor kontrolü içerisinde olan hapları tercih etmek kadınların hayatları üzerinde birçok alanda etkili olmaktadır.

Benzer Konular:

Doğum Kontrol Hapı Kullanırken Hamile Kalmak

Doğum Kontrol Hapı Kullanırken Kanama veya Adet Olması

Doğum Kontrol Hapları Nasıl Kullanılır?

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.