Doğum Kontrol Hapını İçmeyi Unutmak

21 günlük doğum kontrol hapı nasıl kullanılır?

Kullandığınız doğum kontrol hapı 21 tabletlik olursa, bütün haplarda olduğu gibi adet kanamanızın başladığı ilk günde hapı kullanmaya başlayacaksınız. Hapın üzerinde günler yazılı olduğu için, zorluk çekmeden 21 gün boyunca aynı saatte hapınızı alabilirsiniz. Haplar bitince 7 günlük bir ara vereceksiniz. Bu sürede adet görseniz de, görmesiniz de, sekizinci günde yeni kutuya hemen başlamalısınız.

Doğum Kontrol Hapını İçmeyi Unutmak

Kadınların istenmeyen gebelikten korunmak amacıyla en fazla tercih ettiği doğum kontrol hapları, oral yolla kullanılan bir korunma yöntemidir. Bu hapların içeriğinde progesteron ve östrojen hormonu bulunur. Yan etkilerinin az olması ve koruma etkisinin yüksek olması nedeniyle kadınların tercih ettiği doğum kontrol hapları piyasaya 21 ve 28 tabletlik şekilde sunulur. Bunların her gün düzenli bir şekilde, günün aynı saatinde alınması gerekir. Fakat doğum kontrol hapını içmeyi unutmak, ilaçların koruma etkisini azaltmakta hatta gebelik riski artmaktadır.

Doğum kontrol hapı nasıl kullanılır?
Doğum kontrol hapının kullanıma başlayabilmek için, adet kanamasının başlaması gerekir. Adet kanamasının başladığı gün ilk hap alınır. Bu durum 21 ve 28 tabletlik doğum kontrol haplarının hepsi için geçerlidir. Her doğum kontrol hapının üzerinde içileceği günler yazar. Bu etken doğum kontrol hapını içmeyi unutmak gibi bir sorununuza çare olabilir. Belirtilen günlerde hapınızı sabah ya da akşam belirleyeceğiniz bir saatte alabilirsiniz. Önemli olan hapların her gün aynı saatte içilmesidir. Hapları adet kanamasının ilk günü almaya başlamış olanlar, hapın 21 veya 28 günlük olmasına göre bir sonlandırma yapacaklar. 21 günlük bir hap kullanıyorsanız, haplarınız bittiği zaman 7 günlük bir ara veriyorsunuz. Verilen bu arada kadının adet kanaması olacaktır. 8 gün olduğunda adet kanaması olsa da, olmasa da, yeni kutu doğum kontrol hapı kullanılmaya başlanır. Yine aynı saatte, her gün hapınızı içersiniz.
28 günlük doğum kontrol hapı kullananlar ise, hapı 28 gün boyunca almaya devam eder. 21 günlük hap gibi 7 günlük bir ara verilmez. 28 günlük doğum kontrol haplarının ilk 21 tableti hormon içeren haplardır. 7 günlük haplarda hormon bulunmaz. Bunların çoğu demir içeriğine sahiptir. Siz 21 gün hapları içtiğinizde muhtemelen adet kanamanız başlar. Hapları içmeye devam edersiniz.

Doğum kontrol hapını içmeyi unutmak, bu durumda ne yapılmalı?
Bazen ne kadar dikkat etseniz de doğum kontrol hapını içmeyi unutabilirsiniz. Ama bu hapların gebelikten koruma etkisi düzenli kullanımda etkindir. Böyle bir durumla karşılaşanlar aşağıdaki önerilere göre hareket edebilir.

Doğum kontrol hapını içmeyi 1 gün unutursanız: Hapınızı almayı bir gün unutursanız, aradan 24 saati aşan bir süre geçmediği takdirde aklınıza geldiği anda hapınızı hemen içmelisiniz. Doğum kontrol hapını içmeyi unutunca, aklınıza gelen saatte içeceksiniz. Dolayısıyla hapın içildiği saatte değişecektir. Fakat bu ilk gün dışında sonraki günlerde hapı her zaman içtiğiniz saatte içmeye devam etmelisiniz. Doğum kontrol hapını unutma süreniz 24 saati aşmadığı durumda, ek doğum kontrol yöntemi kullanmanıza da gerek kalmaz. Güvenli bir şekilde kalan haplarınız devam edebilirsiniz.

Doğum kontrol hapını 2 gün arka arkaya içmeyi unutursanız: Böyle bir durum doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda pek sık olmaz. Ancak yine de elde olmayan sebeplerle bunu yaşayabileceğinizi dikkate almalısınız. Hapların koruma etkisi bu gecikmeden dolayı geçmiş olabilir. Yapacağınız şey kalan hapları aynı şekilde kullanmaya devam etmektir. Ancak bunun yanı sıra 7 gün süreyle prezervatif gibi ek doğum kontrol yöntemini kullanmanız gerekir. Böylece istenmeyen gebeliklerden korunma açısından güvende olursunuz.

Doğum kontrol haplarını kullanarak gebeliği önlemek isteyen kişilerde, genellikle bu başarılı bir sonuç verir. Hapları kullanmasına rağmen gebe kalan kadınlarda bunun altında hapları doğru kullanmamak yatar. Bu hapların etkisi sadece düzenli kullanımda güvence altındadır. Doğum kontrol hapını aynı saatte olmak kaydıyla her gün düzenli olarak kullanan kişiler gebelikten korunabilir. Sadece 1 günlük gecikme hapların etkisini yitirmemesine neden olur. Hapları almayı 2 gün ve daha fazla unutursanız, istenmeyen bir gebelikle karşılaşma riskiniz de artar. Bu durumda haplarla birlikte başka bir korunma yöntemi de kullanmaya başlamalısınız. Böyle bir riske girmemek için, doğum kontrol hapının üzerindeki günlere uyarak hapı kullanmaya özen göstermelisiniz. Böylece gebelikten korunma amacıyla tercih ettiğiniz bu haplardan maksimum fayda sağlamış olursunuz. Doğum kontrol hapını kullanırken, eğer adet gecikmesi yaşanırsa mutlaka kanda gebelik testinin yapılması da ihmal edilmemelidir. Her ne kadar bu haplar güvenli bir korunma yöntemi olsa da, % 1 oranında gebelik riski vardır.

2 yorum

  • Eda akardu dedi ki:

    7 gün ara verdiğimde 8. Gün yani carşamba günü bitmişti ve diğer hafta perşembe günü hapı içtim küçük bi kanama geldi içmeye devam etmelimiyim

  • Mehtap zekin dedi ki:

    Iki yildir ayni marka d kontrol hapini hic bir ay aksatmadan kullaniyorum. Duzenli olarak iciyorum fakat bu ay 8 gun aradan sonra yeni paket hapa ctesi basladim pazar hapimi cikarmisim ama icmemisim ve bunu uc gun sora hapi oldugu yerde buldugumda hatirladim. Haplari ogunden sonra hergun almaya devam ettim ama bir gun hap icmemis oldum. Risk varmidir. Iki senedir kullandigim haplarin korumasi sayesinde bu ayi kazasiz atlacagimi umuyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.