Doğum Kontrol Hapları Kilo Aldırır mı?

Doğum kontrol hapları iştah açar mı?

Korunma yöntemleri arasında kadınların hem pratik şekilde ulaştığı, hem de kullanımı kolay olan doğum kontrol haplarının iştah açıcı etkisi olup olmadığı merak konusudur. Dolayısıyla bu hapların kilo almada etkili olacağını da düşündürür. Korunmak için bu hapları kullanıyorsanız, içindeki östrojen hormonuna bağlı olarak ilk zamanlarda iştahınızda artış olabilir. Ancak kendinizi frenlerseniz bunu kolay aşarsınız. Bir süre sonra her şey düzene girer. Doğum kontrol haplarının tek başına kilo aldırmadığını da belirtelim. Sadece hapları kullandığınız dönemde çok rahatsız edici seviyede olmayacak şekilde vücudunuzda su tutulumu olabilir. Bunlar kalıcı şekilde kilo almanıza neden olmaz.

Doğum Kontrol Hapları Kilo Aldırır mı?

Doğum kontrol hapları toplumda prezervatif gibi en fazla kullanılan korunma yöntemleri arasındadır. Kadınların kullandığı bu hapların olumlu etkilerinin yanında bazı yan etkileri de olabilir. Hapların içeriğini progesteron ve östrojen hormonları oluşturmaktadır. En önemli etkisi istenmeyen gebeliği önlemesidir. Bunun yanı sıra bazı kadınlarda adet dönemini düzene koyar ve adet sancılarının da azalmasına yardımcı olur. Doğum kontrol hapları kilo aldırır mı, bu konu hakkında kesin bir bilgi olmasa da, hapların vücutta şişkinliğe yol açtığı konusunda kullanan kişilerde yakınmalar vardır. Bu hapların kullanımı bırakıldığı zaman, vücut eski formuna kavuşuyor.

Doğum kontrol hapları kilo aldırır mı?
Doğum kontrol haplarının kilo aldırması hakkında kullananların metabolizmasını da dikkate almak gerekir. Bu hapları kullanırken iştahınızın nasıl olduğunu, yaşınızı, egzersiz yapıp yapmadığınızı mutlaka değerlendirmelisiniz. Bunlar kiloların kalıcı olmasında önemli etkenlerdir. Bu unsurlara dikkat etmediğiniz sürece hapları kullanırken kilo almanız kaçınılmazdır. Hap kullanmasanız bile kilo alabilirsiniz. Doğum kontrol hapı kullanımıyla kilo almayı bağdaştırmak uygun değildir.

Kadınlar doğum kontrol hapı kullanmasalar bile yaşına ve metabolizmasına göre belli oranda kilo alabilir. Bu yüzden beslenmeye, egzersize yaşamın her anında önem verilmelidir. Yapılan araştırmalarda doğum kontrol haplarının kilo aldırmadığı bile görülmüştür. Araştırmacılar bu hapları kullananların, uygun diyet ve egzersizle kilo bile verebileceklerini öngörüyorlar.

Doğum kontrol hapları vücutta şişkinliğe neden olabilir. Bu hapların su tutma özelliğinden kaynaklanır. Ancak haplar bırakıldığı zaman vücuttaki şişkinlikte düzelir. Bu yüzden korunma yöntemi olarak hapları kullananlarda kilo aldırıyor gibi bir inanış vardır. Aslında bu kişinin yapısal özelliklerine bağlıdır. Birde progesteron içeren bu hapların kişide iştahın açılmasına neden olmasıdır. Bu yüzde kilo almamak için doğum kontrol haplarını kullananların egzersiz yapmaları ve iştah kontrolünü sağlamaları gerekir. Bunlara dikkat edilirse, zaten kilo alınmaz. Aksine kilo kontrolü bile yapılabilir.

Doğum kontrol hapları aynı zamanda kalori içermez. Vücuttaki fazla kiloların depolanmış yağlardan oluştuğunu unutmamak gerekir. Aldığınız her fazla kalori vücudunuzda yağ olarak depolanır. Dolayısıyla kalori içermeyen doğum kontrol haplarını kullanmanız, aldığınız kaloriyi arttırmaz. Kalori içermeyen bir şeyde kilo aldırmaz. Doğum kontrol haplarının içerdiği östrojen hormonuda vücudunuzdaki yağ hücrelerinin sayısını arttırmaz. Östrojenin etkisi vücuttaki yağ hücrelerini genişletmesidir. Bu nedenle hapları kullananlar kilo alma gibi bir sorun yaşamazlar.

Doğum kontrol hapları yüzünden kilo aldığını düşünenlere tavsiye
Kullandığınız doğum kontrol hapı nedeniyle kilo alacağınızı düşünüyorsanız, bu konuda endişeniz varsa ciddi bir şekilde kilo kontrolü yapabilirsiniz. Hapları kullanacağınız ilk 4 aylık süreçte kilo kontrolü yapın. Bu dönemde kilonuzu kontrol ederek, hapların etkisini net bir şekilde görebilirsiniz. Hapları kullanmadan önceki beslenme düzenini uygulayarak, aynı egzersizleri yaparak, hapları kullandığınız 4 aylık bir süreç geçirin. Kilonuzun durumuna göre kararınızı kendinizde verebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.