Doğum Kontrol İğneleri Nelerdir?

Doğum kontrol iğneleri gebelikten korur mu?

Doğum kontrol iğneleri gebelikten korunma için tercih edilebilecek etkili bir yöntemdir. Kadın için uygun olduğu belirlenirse, aylık ya da üç aylık iğneler uygulanabilir. Bu iğnelerle vücuda östrojen ve progesteron hormonları verildiği için, gebelikten koruma etkisi % 99 seviyesindedir. Önemli olan iğnelerin yapılacağı günün aksatılmamasıdır.

Doğum Kontrol İğneleri Nelerdir?

İstenmeyen gebeliklerin önlenmesi için kullanılan doğum kontrol yöntemleri arasında doğum kontrol iğneleri de önemli bir yer tutmaktadır. Bu iğneler östrojen ve progesteron hormonları içerdiği için gebeliği önlemedeki etkinliği fazladır. Yüksek orandaki hormonlar hem yumurtalıklarda yumurtanın çıkışına engel olur, hem de rahim ağzındaki salgının kıvamını koyulaştırarak spermlerin girişine engel olur. Doğum kontrol iğnelerinin gebelikten koruyucu etkinin yüksek olması nedeniyle, kadının bu iğneleri kullandığı süreçte gebe kalma olasılığı da az olur. Bu iğnelerin aylık uygulananlarının yanında üç aylık yapılanları da bulunur. Ayrıca iğnelerin yan etkileri de yok denecek kadar düşüktür.

Doğum kontrol iğneleri nelerdir?
Aylık doğum kontrol iğneleri: Bu iğneler kadında adet kanamasının başladığı günden beşinci güne kadar yapılabilir. Eğer iğnelerin süresi içinde yapılması mümkün olursa, gebelikten korunma oranı % 99 seviyesinde olur. Bu oran oldukça iyi bir seviyedir. Aylık doğum kontrol iğnelerinin uygulanma yeri uyluk, omuz, kalça gibi yerlerde kas içine olur. Bu iğnelerle 30 gün kadar gebelikten korunma sağlanabilir. İğnelerin süresinde yapılması önemlidir. Bir sonraki iğnenin günü geçirilirse, uygulama yapılmadan önce bir gebelik testi yapılması önerilir. Aylık doğum kontrol iğneleri için iğne takvimi hazırlanması, bu tür aksaklıklara engel olabilir.

Üç aylık doğum kontrol iğneleri: Bu tür iğnelerle korunmayı tercih edenler, diğer yöntemleri aksatanlar üç aylık doğum kontrol iğnelerini kullanmak için uygun adaylardır. Bu iğnelerin içeriğinde saf progesteron hormonu bulunmaktadır. Koruma etkisi aylık iğnelerde olduğu gibi yumurtalıklardaki yumurtanın gelişimini önlemekle, rahim içi sıvısını yoğunlaştırıp spermlerin geçişine engel olmakla sağlanır. Üç aylık iğneler yine kas içine yapılır. Gebeliği koruma etkisi 3 ay içinde % 99 seviyesindedir.

Doğum kontrol iğneleri nelerdir, kimler için uygundur?
Üreme çağındaki her yaştan kadın için doğum kontrol iğneleri uygun bir yöntemdir. Adet kanamasıyla birlikte beş gün içinde yapılabilen iğnelerin koruma etkisi aylık ve üç aylık şekilde olur. Doğum yapanlar ya da emzirme döneminde olan kadınların ise, bu iğneleri yaptırmak için 6 hafta kadar beklemeleri gerekir. Kürtaj ve düşük yapmış olan kadınlar ise, gebelikten korunmak için 5 gün içinde bu iğneleri yaptırabilir.

Doğum kontrol iğneleri kimlere uygulanmaz?
Her türlü doğum kontrol yöntemi için geçerli olan uygulamaların çoğu bu iğneler içinde uygulanmalıdır. Kadının iğneleri kullanmadan önce bir doktora danışması ve kanda gebelik testi yaptırması gerekir. Doğum kontrol iğneleri gebe olan kadınlara uygulanamaz. Daha önceden meme kanseri geçirmiş olan kadınlarla, felç öyküsü olan kadınlar içinde iğne kullanımı tavsiye edilmez.

Doğum kontrol iğnelerinin yan etkileri var mı?
Doğum kontrol iğnelerinin içeriğinde progesteron ve östrojen hormonları olur. Bu yüzden hormonların dışarıdan alınmasıyla bazı yan etkiler görülebilir. Korunma yöntemi olarak iğneleri kullanan kadınlarda en sık görülen yan etki adet düzensizliklerinin olmasıdır. Bu yakınma iğnelerin kullanılmaya başlandığı ilk aylarda daha fazla görülür. Bazı kadınlarda ise adet kanamalarının artmasına neden olabilir.

Doğum kontrol iğnelerinin kullanımı süreklilik arz ederse, yakınmalar bir yıl içinde azalarak kaybolur. Bazı kadınlarda da cilt yağlanması, kilo artışı, mide bulantısı, ciltte akne ve sivilce gibi sorunlarda görülebilir. 3 aylık doğum kontrol iğneleri kullanan kadınlarda ara kanama, adet düzensizliği, kilo alma gibi yan etkilerin daha sık olduğu gözlenmiştir.

Doğum kontrol iğnelerinden sonra üreme fonksiyonu ne zaman normalleşir?
Uzmanlar bu iğnelerin etkilerinin 2-3 ay kadar devam ettiğini belirtiler. Ancak iğnelerden kaynaklı gebeliğin önlenmesi her kadında farklı bir şekilde olur. Bazı kadınlarda iğnenin bırakılmasından birkaç gün sonra, bazen bir ay sonrasında, bazen de 3-6 ay içinde üreme fonksiyonu normale döner. Bu yüzden iğneleri bırakan kadınların gebe kalma konusunda sabırsız olmaması gerekir. Araştırmalar doğum kontrol iğnelerinin bırakılmasından sonra kadınların % 80 oranında bir yılda gebe kaldığını belirlemiştir.

Benzer Konular:

Deri Altı Çubukları Nedir? Nasıl Kullanılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.