Doğum Şekli Gebeliğin Kaçıncı Haftasında Belli Olur

Gebelikte Bebeklerin Gelişmeleri

Çocuk sahibi olmak her anne babanın en doğal hakkıdır. Bu adayların gebelik süreçleri boyunca da gerçekten büyük bir heyecan içerisinde oldukları dikkatleri çeken bir gerçektir. Her çocuk için bu durum aynı olurken bir yandan ilk çocuklar için daha çok dikkatleri çekmektedir. Durum böyle olunca da ebeveyn adayları gelişim süreçlerine daha çok dikkat ediyor olmaktadır. Bu yüzden de doğum şekilleri bebeklerin anne karınlarında ne zaman belirmeye başlıyor olduğu herkes tarafından büyük bir ilgi ile beklenmektedir.

Doğum Şekli Gebeliğin Kaçıncı Haftasında Belli Olur

Bebeklerin Doğum Şekilleri

Anne adayları için bebeklerin gelişim süreçleri bir hayli önemli olmaktadır. Tabi ki bu gelişim süreçleri içerisinde bir de bebeklerin nasıl doğacak olduğu dikkatleri çekmektedir. Bazı bebekler normal olarak meydana gelirken bazıları da sezaryen doğum ile meydana gelmektedir. Bu durum bebeklerin belirli haftaları içerisinde kendini belli etmektedir. Annelerin geçirecekleri doğum süreçleri bebeklerin nasıl bir doğum ile dünyaya geleceklerini belli etmektedir.

Normal Doğum İle Sezaryen Doğum

Anne adayları bebeklerini hamilelik süreçleri içerisinde geçirdikleri gelişim ile normal ya da sezaryen olarak meydana getirmektedir. Normal doğum şekilleri yüz yıllardır insanlık var olduğu andan beri bu yana gelen şekil olmaktadır. Pek çok anne bu durumu tercih ederken uzman olan doktorlar da bu düşüncenin yanında olmaktadır. Normal doğum ile bebeklerini dünyaya getirmeyi sağlayan anne adayları ortalama olarak bir ya da iki saat içerisinde doğumun etkisinden kurtularak ayağa kalkmayı başarmaktadır. Hatta sadece bu kadarı ile kalmak yerine bir de doğum üzerinden iki gün kadar bir süre geçmeden normal hayatlarına dönmeyi dahi başarabilirler. Durum böyle olunca normal doğum yöntemleri hem anne hem de bebek için gerçekten de daha rahat bir şekilde gerçekleşmektedir. En uygun doğum şekli olarak da bilinmektedir. Bazı anlarda anne ve baba adayları bebeklerin doğumları için özel bir istek de bulunarak doğumun sezaryen yöntemi ile geçmesini isteyerek normal doğum olmasını ret edebilirler. Bir de doğum sırasında aksi bir durum gerçekleşir ve doktorların müdahale etmek de zorluk çektiği bir an olur ise bu anlarda sezaryen yöntemi tercih edilir. Aksi anlarda en uygun yöntemin normal doğum olmasından dolayı anne ve babalar dahil uzman olan doktorlar da normal olan yöntemleri tercih etmektedir.

Her ne kadar normal olan doğum anne ve bebekler için daha uygun olsa bile bazı anlarda sezaryen ile olan doğumlar da tercih edilebilir. Bunun için farklı ya da çeşitli sorunların yaşanması söz konusu olabilir. Normal doğuma engel olan durumlar;

 • Anne karnında farklı durumların olmasından dolayı bebeklerin kalp atışlarında meydana gelen düzensizlikler
 • Doğum günün yaklaşmasına rağmen bebeklerin bir türlü gelmemesi
 • Annenin rahim kanallarında bebeklerin ilerlemek için doğum kanallarında zorluk çekmesi
 • Annenin doğum sırasında ya da hamilelik dönemleri içerisinde çeşitli sağlık sorunları çekmesi
 • Normal doğumun artık imkansız bir hale gelmesi

gibi durumlar anne adaylarının normal doğumu gerçekleştirmesine engel olur. Tamamen imkansız olmasa bile gerçekten oldukça zor bir hale gelebilir. Bu kadar zor olması normal doğumun tercih edildiği anda hem anne adaylarına hem de bebeklere sağlık açısından ya da hayatları ile ilgili sorunlar meydana gelebilir. Anne ve bebeklerin hayatlarını da riske atması söz konusu olmasından dolayı bu durum tercih edilmez. Hayatların riske atılmaması ya da gelişmesi mümkün olan sağlık sorunlarına engel olmak için normal doğum yerine daha çok sezaryen ile olan yöntemler tercih edilir. Son anlarda her ne kadar normal olan doğumlardan vazgeçilerek sezaryen ile olan doğuma dönülür. Bazı anlarda her ne kadar bu yöntem ilk başta tercih ediliyor olsa bile doğum sırasında meydana gelen anlardan dolayı sonradan karar verilmesi de söz konusu olabilir.

Bebeklerde Doğum Şekilleri Kaçıncı Hafta İçerisinde Belli Olur?

Anne adayları için bu hayatta en önemli şeylerden bir tanesi bebekleri olmaktadır. Bebeklerin bu kadar önemli olmasından dolayı anneler bebeklerin gelişim süreçleri içerisinde oldukça dikkatli olmaktadır. Bu yüzden bebeklerin ne zaman doğacak olduğu ya da ne gibi süreçler içerisinde olduğu da önemli bir rol oynamaktadır.

Tabi ki anneler için bebeklerinin nasıl dünyaya gelecekleri de oldukça önemli olmaktadır. Bazı anne adayları normal olanları tercih ederken bazıları da sezaryen ile olan yöntemleri daha çok tercih etmektedir. Bu durumun nasıl gerçekleşecek olduğu da anne karnında bebeklerin izledikleri durumlar ile belli olmaktadır. Anne adayları nasıl bir yol izler iseler doktorlar ve aile adayları bu süreç içerisinde ilerleyen zamanlar için ona göre bir plan çizebilirler. Eğer anne adayları hamilelik süreçlerini stabil yani olması gerektiği gibi ve sağlıklı bir şekilde gerçekleştirir ise normal doğum planı kurulması oldukça mantıklı bir adım olacaktır. Ancak bu durum 37. hafta içerisinden başlayarak 40. haftaya kadar bir değerlendirme yapılır. Bu değerlendirme sonucu ile hem annelerin hem de bebeklerin durumlarına dikkat edilerek farklı bir durum gelişmesi söz konusu olur ise değişiklik yapılması da dikkatleri çekebilir.

Bazı gelişmelerden dolayı bu süreç içerisinde yapılan değerlendirmeler ile her ne kadar kesin olan sonuçlara varmak mümkün olsa bile tabi ki her şeyin olması da söz konusu olmasından dolayı değişiklikler meydana gelebilir. Her zaman bu durumların mümkün olmamasından dolayı da karar aşamasına gelindiği an kararlar da değişiklik olması da dikkatleri çekecektir. Dolayısı ile belli bir hafta geçmesinin üzerinden normal doğum ya da sezaryen doğum olacağı sorusuna cevap vermek de mümkün olmayabilir.

Sezaryen Ne Zaman Uygulanır?

Anne ve bebeklerin gelişim süreçlerine göre nasıl bir doğum şekli izlenecek olduğu dikkatleri çeker. Her ne kadar bu durumlar önceden belirlenmesi mümkün olsa bile bazen son anlarda bile normal doğum seçeneklerinden vazgeçilerek sezaryen ile doğum olan seçeneklerine dönülebilir. Bunun için de bazı fonksiyonların gerçekleşmesi söz konusu olabilir. Tabi ki sezaryen ile olan doğum seçenekleri her zaman son dakikalarda meydana gelmez. Bu durum daha önceden de belli olabilir. Bunun için de bazı şartların olması gerekir. Bunlar için tabi ki de şartların olması gerekir. Sezaryen doğum seçeneği için;

 • Anne adayı daha önceden rahim ya da rahim yolları ile ilgili ameliyat geçirmiş olabilir.
 • Aynı anda yumurtalıkların birden fazla kere yani bebeklerin ikiz ya da üçüz olma ihtimalleri olabilir.
 • Bebekler hamilelik süreci içerisinde anne karnında çok fazla su ile yaşamış olabilir.
 • Bebekler anne karınlarında fazla gelişerek olması gerektiğinden fazla kiloya sahip olabilir.
 • Annelerin kondom düğümleri bağlanmış olabilir.
 • Beklenmedik anlarda kötü gelişimler bir anda meydana gelmiş olabilir.

Bu gibi durumların gerçekleşmesi ile anne adaylarına daha önceden sezaryen ile doğurma seçenekleri sunulmuş olabilir. Çünkü bu durumlarda annelerin normal doğum ile bebeklerini dünyaya getirmeleri pek de mümkün olan durumlardan değildir. Böyle anların gerçekleşmesi söz konusu olacağı için de annelerin ve bebeklerin sağlıklarını her an korumak için de doktor kontrollerinin ihmal edilmemesi gerekir. Kontrollerin sürekli ve düzgün bir şekilde gerçekleştirilmesi ile bebeklerin nasıl bir yöntem ile dünyaya gelecekleri de rahat bir şekilde belirlenmiş olacaktır.

Anne adaylarının illa bu nedenler ile sezaryen doğumunu yapması beklenmez. Bazı durumların olması da gerekebilir. Eğer anne adaylarının ilk doğumları değil ve daha önceki doğumlarını sezaryen yöntemi ile yaptılar ise de bu anlarda ikinci ve üçüncü olan doğumların da bu şekilde gerçekleşmesi söz konusu olabilir. Bu durumun ana nedeni ise anne adaylarının daha önceki doğumlarında alınan dikişleri olmaktadır. Her ne kadar annelerin dikişleri ve o anda yırtılan dokuları tam olarak iyileşmiş olsa bile anne adaylarının normal doğum yapma anlarında bunların tekrar yırtılması ya da dikişlerin açılması gibi durumlar da meydana gelebilir. Böyle durumların söz konusu olmasından dolayı daha çok yine aynı şekilde olan doğumları tercih ederler. Her ne kadar bunlar dikkatleri çekiyor olsa bile bazı anlarda annelerin ikinci ya da üçüncü doğumlarını sezaryenden sonra normal olarak gerçekleştirmeleri de söz konusu olabilir. Annelerin ve bebeklerin zarar görmeden kurtulabilmeleri için sezaryen doğumun ardından uzun bir süre geçmesi gerekir. Eğer gerekli süre geçti ise de annelere nasıl bir doğum alternatifi istedikleri sorulur. Anneler bu süreye göre istedikleri yöntemleri tercih edebilirler.

Bu konu hakkında özet geçecek olur isek bu durum anne adaylarının nasıl doğum yapacaklarının belirlenmesi için belirli bir süre geçmesi gerektiğidir. Ondan sonra hem annelerin hem de bebeklerin sağlıkları gözler önüne alınarak ona göre bir doğum seçeneği belirlenmesi söz konusu olmaktadır.

Benzer Konular:

Sezeryan Doğum Hamileliğin Kaçıncı Haftasında Yapılır?

Normal Doğum Yapanlara Öneriler

Doğum Gebelikte Kaçıncı Haftada Olur?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.