Doğum Sonrası Meme Bakımı

Meme Sağlığı İçin Sık Sık Emzirin

Doğum sonrasında annenin göğsünde doluluk hissi oluşabilmektedir. Bu bebeği sık aralıklarla emzirerek giderilebilir. Doluluk hissi meme uçlarının gerilmesine neden olur. Meme uçlarının gerilmemesi ve doluluk oranını azaltmak adına ılık bir duş alınabilir.

Doğum Sonrası Meme Bakımı

Anne adaylarının doğumdan sonra emzirme işleminin daha kaliteli olması için meme bakımı oldukça önemlidir. Annelerin doğum sonrası meme bakımlarına dikkat etmesi hem kendi sağlıkları hem de bebeklerinin sağlığı için oldukça önemlidir. Doğum sonrası meme bakımlarının düzgün yapılmaması anne ve bebeği bedenen ve ruhen olumsuz etkilemektedir. Bu yüzden meme bakımlarının nasıl yapılacağı ve nelere dikkat edileceği bilinmelidir.

Meme Sağlığı İçin Sık Sık Emzirin

Doğum sonrasında annenin göğsünde doluluk hissi oluşabilmektedir. Bu bebeği sık aralıklarla emzirerek giderilebilir. Doluluk hissi meme uçlarının gerilmesine neden olur. Meme uçlarının gerilmemesi ve doluluk oranını azaltmak adına ılık bir duş alınabilir.

Doğum Sonrası Göğüsler Temiz Tutulmalıdır

Bakım işlemlerinde anneler göğüs temizliğine dikkat etmelidir. Göğüsler kimyasallarla silinmemeli ve o bölgede yer alan yağlara zarar verilmemelidir. Temizleme işlemi ılık su ve temiz bir bez yardımıyla hafif şekilde yapılmalıdır. Göğüslere baskı yapılmamalı ve bezler yumuşak olmalıdır. Sabun gibi maddeler tahrişe neden olabileceği için tercih edilmemelidir.

Doğum Sonrası Meme Çatlakları İçin Merhem Kullan

Doğum sonrası meme uçlarında gerilme ve çatlaklar sık görülmektedir. Bu çatlakların bakımı için doğal yöntemler kullanılabilir. Bu yöntemlerden bir tanesi kuru yara iyileştirme metodudur. Doğal yollarla giderilemeyen çatlakların bakımı için doktorun yazdığı ve uygun gördüğü merhemler kullanılmalıdır. Düzenli şekilde göğüs ucuna kremler sürülebilir.

Meme İçin Doğru Sutyeni Kullanın

Doğru sutyen seçimi doğum sonrası anne adayının süt üretimini ve göğüslerinde meydana gelebilecek olumsuzlukları önlemek için kullanılmalıdır. Çok gergin sutyenler süt kanallarını tıkayabilir ve annede ağrılara ve acılara neden olabilir. Bu yüzden meme bakımı ve sağlığı için pamuklu ve yumuşak sutyenler tercih edilmelidir.

Doğum Sonrası Meme Ucu Temizliği Nasıl Olmalıdır?

Anne adaylarının doğum sonrası süt salımı için bazı hususlara dikkat etmesi gerekir. Bunlardan biri meme ucu temizliği ve temizlik sırasında dikkat edilmesi gerekilenlerdir.

Doğum sonrası bakım şu şekilde olmalıdır:

  • Hijyenik ve temiz ortam altında temizleme işlemi gerçekleştirilmelidir.
  • Elleri meme ucunu temizlemeden önce güzelce yıkanmalıdır.
  • Ilık su kullanılmalıdır.
  • Memeye kimyasal temas ettirilmemelidir. Genellikle karbonatlı su önerilmektedir.
  • Yumuşak bir bez yardımıyla karbonatlı su ile temizleme işlemi gerçekleştirilmelidir.
  • Meme ucu temizlenirken bez suya batırılmamalıdır. Şişeden üzerine dökülebilir.
  • Meme uçları temizleme işlemi sonrası çatlak oluşmaması için kurutulmalıdır.

Meme uçlarının temizliği ve hijyenik olması bebeğin daha sağlıklı beslenmesi ve hastalıklara karşı daha dirençli olması için oldukça önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.