DOĞUMDAN SONRA CİNSEL İLİŞKİ İÇİN NE KADAR BEKLEMELİYİM?

Doğum Sonrası Sekste Dikkat Edilmesi Gerekenler

Doğumdan ne kadar sonra seks yapılabileceği en merak edilen sorular arasında yer alıyor. Peki en uygun zaman ne? Nelere dikkat edilmeli?

DOĞUMDAN SONRA CİNSEL İLİŞKİ İÇİN NE KADAR BEKLEMELİYİM?

Doğum zorlu bir süreçtir. 9 ay boyunca bu olaya hazırlanan vücudun hemen eski haline dönmesi mümkün değil. Peki, doğumdan ne kadar sonra seks yapılabileceğiz en merak edilen soru!

Normal veya sezaryen olsun vücudun eski haline dönmesi zaman alacaktır. Çoğu uzman doğumdan sonraki 6 hafta cinsel ilişkiden uzak durmak gerektiğini söylenir. Bu süre içerisinde rahim kapanacak ve sonrası kanama duracak ve doğum esnasında meydana gelmiş yırtıklar iyileşecektir.

Doğumdan sonraki ilk cinsel ilişkinizde yavaş olmak önemli. Hormonal değişiklikler vajinanın kurumasına ve hassasiyetinin artmasına sebep olur. Bu nedenle kayganlaştırıcı ürünler de tercih edilebilir. Hamilelikten sonra eski uyumu yakalamak zaman alacaktır.

Sezaryenden ne kadar sonra cinsel ilişkiye girilir?

Normal doğum vajinal yolla gerçekleşir. Ancak sezaryen ile gerçekleştirilen doğum cerrahi bir müdahale olduğundan iyileşme süresi yara yerine bağlıdır. Her ne kadar sezaryen doğumlardan sonra cinsel ilişkiden kaçınılmasını gerektiren fizyolojik bir durum söz konusu olmasa da doktorunuzun yönlendirmeleri ile hareket ederek ortalama 40 gün sonra cinsel hayatınıza geri dönebilirsiniz. Bu noktada en önemlisi çiftlerin, özellikle de annenin, kendini hazır hissetmesidir ve bu da ortalama 4 ila 6 hafta gibi bir süreyi bulabilir. Bu süreyi geçirdikten sonra cinsel hayatınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Doğum sonrası sekste nelere dikkat edilmeli?

Hamilelik ve doğum sonrasında alıştığınız cinsel hayatınıza dönmeniz hemen gerçekleşmez. Bunun asıl nedeni oluşan hormonal değişiklikler. Bu hormonal değişimler loğusa bunalımı gibi psikolojik sonuçlar ve fizyolojik değişikliklere de neden olmaktadır. Emzirme hormonunun aktive olması ile kadınlardaki cinsel isteğin baskılanması bunlardan biridir. Bu durum ise yalnızca isteksizliğe değil, uyarılma güçlüğüne ve kuruluğa da neden olabilir.

Kuruluk, göğüs hassasiyeti ya da vücut imajındaki değişikliler nedeniyle anne olduktan sonra ilk seksinizi yaparken tedirginlik hissedebilirsiniz. Bunun için ilk olarak kendinizi rahat hissetmeniz gerekiyor. Sıcak bir duş gevşemenize yardımcı olacaktır. Öte yandan cinsel isteği arttırmak için açılacak hafif müzik, loş ve romantik bir ortam ya da içinde seksi hissettiğiniz bir kıyafet veya baştan çıkarıcı bir parfüm havanıza geri dönmenizi sağlar.

Her şeyin zamanla daha iyiye gideceğini ve eskiye döneceğini unutma. Dolayısıyla doğum sonrası ilk seksinizde, kendinize alışkın olduğunuz yüksek hedefleri koymak yerine keyif almaya bakın. Yavaş dokunuşlar, uzun ve kaliteli bir ön sevişme ve doğru pozisyonla cinsel hayatınıza yepyeni ve eşsiz bir deneyim katmanın tadını çıkarın yeter!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.