Dokunma ve Masaj Yoluyla Bebeği Sakinleştirme

Bebeği Sakinleştirme Yolları

Ebeveyn ve bebek etkileşimi dinamiği bir hayli önemli olmaktadır. Çocukların kendi haklarında, güven ve saygıya dair öğrendikleri her şey onlar için bir dayanaktır. Bu etkileşimin ardında bebek masajı ebeveynlerin, bebeklerine gösterdikleri sevgi ve güven içinde olduklarını hissettirecekleri en iyi yöntemdir. Bebekler güven ve sevgi içinde olduklarını bu şekilde daha rahat anladıkları için bebeklere en iyi sakinleştirme yollarından olacaktır.

Dokunma ve Masaj Yoluyla Bebeği Sakinleştirme

Bebek masajı, ebeveynler ve bebeklerle ömür boyu sürecek ilişkinin temelini oluşturacaktır. Tam dinamik bir etkileşim olmaktadır. Ebeveynler ve bebekler arasındaki dokunuşu geliştirmek için masaj yapılmaktadır. Dokunuşları geliştirmek masaj yapılan bebeklerin yanı sıra ailelerin de fizyolojik, zihin, beden ve ruh, sosyal ve duygusal olarak bağlantıların gelişmesini sağlamaktadır. Bir bebek için gerekli olan şeyler arasında yiyeceklerden mineral ve vitaminlere kadar birçok şeye ihtiyaçları bulunmaktadır. Fakat en az bunlar kadar gerekli olan durumlardan bir tanesi de bebeklere masaj yapmak olmaktadır. Bebeklere dokunarak yapılan masajlar onların beden olarak rahatlamasını sağlarken, ebeveynlere karşı olan güvenlerinin de artmasını sağlamaktadır. Bu sayede tabi ki bebekler bir hayli sakinleşeceklerdir.

Dokunmanın Etkisi

Bebeklerde dokunma etkisi gerçekten oldukça önemli olmaktadır. Dokunma, bebeklerde bağlanma davranışı gelişmesinin, küçük çocuğun erken dönemlerde sosyal gelişimde gerçekten hayati bir önem taşıdığı dikkatleri çekmektedir. Bu durum hem bebeklerin hem de ebeveynlerin karşılıklı olarak keyif içerisinde vakit geçirmelerini sağlar. Keyif içinde olan yöntemlerle bu davranışları ortaya çıkarma ve bunlara bebeklerin tepki verme kapasitesine de sahip olmasını geliştirir. Bu noktada asıl bebeklerin ve ebeveynlerin aralarında olan ilişki, gerçekten toplum içinde önemi bulunmaktadır. Gerçektende asıl bağlanma ile yakından alakalı bir durum olmasından dolayı buna dikkat edilmesi gerekir.

Bebek ve ailelerin arasında geliştiren ikili koşul, ebeveynlerin bebeklerinin ip uçlarını anlaması konusunda etkili olmaktadır. Bebeklerin de buna cevap verme konusunda duyarlı bir hale gelmesi, bebek ve ebeveyn arasında etkileşimlerin miktarları ve etki eden niteliği olmaktadır. Bebek masajı konusunda derin bir aşama olmasından dolayı bağlanma daha etkili olarak derinleşebilir.

Toplumsal etkileşim ebeveyn ve bebeklerin refahı konusunda etkili olmaktadır. Bebekler bu noktalarda aileleri ve başkaları ile oluşan etkileşimleri sayesinde ders çıkaran toplumsal canlılar olarak bulunmaktadır. Bebeklerde masaj bu durumun temelini atan noktalardan olmaktadır. Bebeklerin gelişimleri sırasında davranış repertuarını genişletmek noktasında onların dünyasını etkileyecek olan durumlardan, yaşam kalitesini ve ebeveynlerin yaşamlarını daha derin bir hale getirmek konusunda etkili olan noktalardandır.

Bebeklerde Masajların Etkili Rolü

Masaj, bireyler arasında amaçlı ve sıralı olarak uygulanan yapılan dokunmalı, kinetiksel yapıda olan uyarıları birleştiren etkili teknik olmaktadır. Bebeklerde uygulanan masaj teknikleri yetişkinlere uygulanan masajlardan oldukça farklı olarak gelişmektedir. Her ne kadar iletişimsel olan bir nokta olsa bile manipülatif de olmamaktadır. Böylesine farklı olan bir durum, ebeveynlerin çocukları ile karşılıklı olarak keyif verici etkileşimde olmalarına ek rahatlamalarını sağlayan bir teknik de olmaktadır.

Bebeklerde masajları yapan kişiler masaj eğitmeni ya da masaj terapisti olmadığı gibi onlara en iyi huzuru verecek olan ebeveynleri olmaktadır. Bebek masajı gerçekten de alanında ebeveynlerinin, bebeklerin gelişim ve yaşamı üzerinde birincil etkileşim kaynağı olarak da yerini almaktadır. Bebeklerde bulunan masaj dinamikleri, ebeveynlerin bebeklerine karşı becerikli yaklaşımları, bebekler ve ebeveynlerin etkileşimli olan yaklaşımları, ikili arasında olan bağlanma, ebeveynlerin bebekleri ile aralarında olan ip uçlarını okuma becerilerinin gerçekten de okunmasını kolaylaştırmaktadır.

Bebekler ve ebeveynler arasında olan pozitif ip uçları bebekler ve ebeveynlerin etkileşimlerinde şu noktalara değinilmektedir.

 • Göz teması etkili olacaktır.
 • Gülümseyerek bebekler ve ebeveynlerin karşılıklı etkileşimlerin teması oluşacaktır.
 • Gevezelik ve coo sesler çıkarması da ikilinin temellerinin güçlenmesini sağlar.
 • Kollar ve bacaklarda yapılmış olan masajlar hareketlerin daha düzgün olarak gelişmesini sağlar.
 • Bebeklerin anne ve babalarına karşı olan duygusal zeminin atılmasına katkı sağlar.

Bebeklerde yapılan masajların birçok farklı anlamda birleşmelerine de katkı sağlamaktadır. Olumsuz ip uçları olarak da bulunacak noktalar da yerini almaktadır.

 • Bebeklerin kollarında ya da bacaklarında çekme işlemleri olurken çıkmalar meydana gelebilir.
 • Kaşlarını çatma ya da ufalama durumları onların canlarının yanmasına neden olabilir.
 • İstememelerden dolayı bebekler ebeveynlerine karşı yüz çevirebilirler.
 • Ark atma
 • İstemsizlikten dolayı ya da can acımasından dolayı ağlama meydana gelebilir.
 • Kıvırmadan kollar ve bacaklardaki hareketleri içerirken yanlış yapılacak durumlarda olumsuz etki etmesine oluşmaktadır.

Bebek masajı gerçekten hem olumlu hem de olumsuz durumları ile sadece bebeklerde değil bir yandan da ebeveynleri ile aralarında olan etkileşimlerin olmasını sağlamaktadır.

Ağlarken Uygulanan Masajlar

Bebekler için ağlama durumlarında tutun birçok farklı durumlarına kadar sakinleştirmek için uygulanması gereken yöntemler bulunmaktadır. Sadece hasta ya da bir ağrısı olmasından dolayı değil bazen de huzursuz olan anları geçirmelerinden dolayı bebekler ağlar. Bu durumlara engel olmak için ebeveynler tarafından yapılan en etkili yöntem bebek masajı olmaktadır. Bebeklere dokunarak onların yanında olduğunuzu hissettirmenizden tutun, onlar için farklı sevgi aşıları vermenizde önemli olmaktadır. Bunlar sayesinde bebekler ile ikili etkileşimler gelişir. Bir ağlamanın ardından yapacak olduğunuz sırt sıvazlama gibi dokunarak yapılan işlemler sayesinde bebeklerin daha rahat uyumasına ya da ağlamalarının kesilmesine etki eden durumlar gelişmektedir.

İletişimin Temeli

Yeni doğan bebekler belirli dönemlere gelene kadar konuşma ve iletişim kurma becerilerine sahip değildir. Bundan dolayı da bebekler sadece bedenleri aracılığı ile ebeveynleri ile iletişim kurma becerisine sahip olmaktadır. Bebeklere masaj yapıldığı anlarda bebekleri hemen ardından dinlemeye başlayabilirsiniz. Onlar oldukça sakinleşecektir. Artık sakinleştikleri için bebekler sizler ile değişik sesler çıkararak ya da farklı hareketler yaparak bir şeyler anlatmaya başlayacaktır. Bu yüzden masajlar bebek ve ebeveynleri arasında iletişim kurma noktasında da önemli bir yere sahip olmaktadır. Bebeklerin masaj sırasında yaptıkları hareketleri izler, çıkardıkları sesleri dinler, onları kalpleriniz ile sonsuz hissedersiniz. Bebek masajı ve bu sırada yapılan dokunmatik işlemler bebekler ile ikili olan ilişkilerin gelişmesi noktasında oldukça önemli yere sahip olmaktadır. İlişkinin bir hayli beslenmesine katkı sağlarken temellerin atılmasını hızlandırır. Bebek masajı ile ebeveynler arasında;

 • Ebeveynleri dinleme
 • Ebeveynlerin bebeklerini tam anlamı ile dinlemesi
 • İzin isteme kuramı
 • İletişim kurmanın en ince noktaları
 • Hareketlerden çıkan değişik seslere kadar birçok şeyi yorumlama
 • Masaj sırasında gerçekleşen birçok farklı ip ucu noktasına uygun yanıtları verme
 • Vücut içerisinde olan farkındalıkları daha rahat bir şekilde arttırma
 • Benliklere karşı yapılacak olan saygılar
 • Dinlenme ve iletişim noktasında yapılan görüntülerin sağlamlaşmasına etki
 • Göz temasları
 • Gevşeme hareketleri
 • İkili arasında meydana gelen bağlanma
 • Birlikte gelişen eş zamanlılık
 • Sevgi aşılaması
 • Güven duygusunun oturması

gibi farklı durumların hem anne ve baba hem de bebekler tarafından gelişmesini sağlamaktadır. Bu durumların gerçekleşmesi sayesinde ikili olarak gelişen iletişim daha hızlı gelişecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.