Doula (Doğum Yardımcısı) Nedir?

Doula Nedir?

Doula açık anlamı ile doğum yardımcısı olarak bilinmektedir. Doğum destekçisi olarak da yerini alan doula anneler için doğuma kadar olan sırada hem fiziksel hem de psikolojik olarak desteğe veren kişi olmaktadır. Bu kişiler bu anlarda anne adaylarının eğitimleri verilir. Sadece doğum sırasında değil bir de doğumdan sonra olan süreç içerisinde de anne adaylarına yardım eder.

Doula (Doğum Yardımcısı) Nedir?

Her Konuda Anne Adayına Verilen Bilgi

Doula olarak hayatına devam eden kişilerin asıl amacı bilgi vermektedir. Anne adayları hem hamilelik hem de bunun sonrasında yeterince bilgilendiği için psikolojik olarak rahatlamayı sağlamış ve bundan dolayı doğuma normale oran ile daha rahat gider. Doula sayesinde kendilerini olduklarından daha güçlü hissedecekler ve doğuma kendilerini daha rahat hissedeceklerdir. Tabi ki de bu amaç için hayatlarına devam eden kişiler doğumu gerçekleştiren kişiler değildir. Asla bu aşamalarda yardım da bulunmazlar. Sadece duygusal ve psikolojik destek vermek ile yükümlü olan kişilerdir.

Doula oldukça yaygın bir hale gelmeye çalışan bir yöntem olsa bile ülkemizde şuan yeni bir kavram olmaktadır. Türkiye sınırlarında uzun süredir bulunmasa bile dünya içerisinde gerçekten de çok yaygın olmaktadır. Doğum konusu anne adayları için bir hayli önemli olan süreç olmasından dolayı yanlarında doğum ve doğum sırasına kadar bilgi veren tecrübeli kişilerin olması anne adayları için gerçekten de bir hayli faydalı olmaktadır. Bu kişiler her ne kadar normal doğuma destek verdikleri gibi bir de sezaryen ile olan doğum konusunda da katkıları bulunmaktadır.

Doğum Destekçilerinin Görevleri Nelerdir?

Doğum destekçisi olarak da bilinen bir terim olmaktadır. En temel görevleri ise doğum yapmak için hazırlanan kadınların bu anlarda ihtiyaç duydukları kutsal ve mahrem olarak isimlendirilen yeri korumak olmaktadır. DONA nın da tanımı ile daha profesyonel anlamlarda doğum destekçisi olarak görev alan kişiler hem doğumdan önce hem de doğumdan sonra yanlarında bulunur. Bu zaman zarfı içerisinde fiziksel psikolojik ve duygusal olarak bilgi desteklerini sağlarlar. Düzgün eğitim veren profesyonel kişiler olmaktadır. Bu konu için yurt dışında büyük araştırmalar yapılmaktadır. Doğumda destek amaçlı bulunan kişilerin bulunduğu anlarda hem kısa hem de daha az komplikasyonlara yol açılarak işlemler gerçekleştirilmektedir. Bu şekilde dünyaya gelmeyi başaran bebekler emme aşamalarını daha iyi atlatabildikleri gibi daha sağlıklı bir şekilde hayatlarına devam edebiliyorlar.

Doğum Destekçileri Kimdir?

Anne adayları tarafından oldukça merak edilen sorulardan bir tanesi de bu doğum destekçileri kimdir ve nasıl bulunur olmaktadır. Bu kişiler hakkında daha detay bilgi verilecek olur ise;

 • Anne adaylarının doğumları ile ilgili planların yapılması aşamalarında kişilerin seçenekleri hakkında bilgi verilmesini sağlarken seçimlerin desteklenmesini yapar.
 • Bu anlarda anneler ya da doktorlar hamilelik sürecinin başından doğuma kadar anne adaylarının başında olamayacağı için bu kişiler annelerin her an başlarında olacaklardır.
 • Doğum vakti yaklaştığı anlarda anne adaylarının hastane prosedürlerine ve bilinçli bir şekilde karar vermesine katkı sunar.
 • Doğum vakti gelene kadar anne adaylarının hem bedenen hem de psikolojik olarak rahatlaması gerekir. Bu yüzden annelere bedenen uygun egzersizler yapılmasının sağlanır.
 • Özel masajların yapılması, ev içerisinde uygun olan pozisyonların gösterilerek sağlanması, duşa girilmesi gibi noktalarda anne adaylarının yanlarında yer alınır.
 • Etrafınızda ne kadar çok kişi olur ise olsun her biri ile eşit derecede iletişim içerisinde olmayı sağlar. Annelerin ihtiyaç duydukları sükunetlere sahip olmasını sağlayacaklardır.
 • Anne adayları için hem zorlu hem de oldukça yoğun sükunetlerin yer aldığı süreç içerisinde yüklerin hafiflemesini sağlar. Kişilerin kendilerine olan güvenlerinin artmasını sağlarken o an hayatın her şeyi ile yolunda gideceğini de gösterecektir.
 • Doğum için yardım ettikleri eşlerinin her an yanlarında yer alarak daha çok anne adaylarının istediklerine uygun olan doğum deneyimlerinin katılmasını sunar.
 • O gün kişilerin annesi olmak için birçok deneyimi ve tecrübeyi aynı anda anne adaylarına aktarır.

Bunun gibi birçok farklı görevi ile anne adaylarının yanlarında yer alarak hayatlarına devam ederler. Doğum destekçisi olarak bulunan kişiler her ne kadar deneyimli ve tecrübeli olan insanlar olsa bile asla doktor hemşire ebe ya da sağlık çalışanı değildir. Onlar sadece bu alanlarda kendilerini eğiten anne adayları için bilinçli olan kişilerdir. Ülkemiz sınırlarında bu durumun tam olarak bilinmemesinden dolayı istemeden de olsa kargaşaların yaşanması söz konusu olabiliyor. Tabi ki de bu konularda en önemli şey her ne kadar bu kişiler sağlık kuruluşlarından mezun olan insanlar olmasa bile doğum fizyolojisi hakkında her şeye en ince ayrıntısına kadar hakim olmaktadırlar. Bu konuda gerçekten de tam anlamı ile bilgi almış kişiler olmaktadırlar. Doktorlar ile birlikte anne adaylarının yanlarında yer almak için birçok doğuma katılarak kendilerini rahat bir şekilde geliştirmeyi başarmışlardır.

Her ne kadar bu kişiler sağlık alanlarında kendilerini bir hayli geliştirmiş insanlar olsalar bile annelerin sağlık sorunlarını üstlenmeleri kesinlik ile doğru değillerdir. Bu görevler daha çok annelerin doktorlarına ve ebesine ait olmaktadır. Bu yüzden doktor ve ebelerin dışında kimseden yardım alınmasına gerek yoktur. Anne ve bebeklerin sağlık sorunlarını riske atması söz konusu olabilir.

Doğum destekçileri illa bu alanlarda kendilerini geliştirmiş yabancı kişiler olmasına gerek yoktur. Aileden biri ya da anne adaylarının eşleri dahi olabilir. Anne adayları bu anlarda daha çok kendilerini sakinleştirebilecek ya da onlar ile mutlu olabileceği kişileri tercih etmeleri gerekir. Bu kişilerin özen ile seçilmesi anne ve bebeklerin hamilelik süreçlerinin gelişimleri için de bir hayli önemli olmaktadır. Doğum yapılacak ortamların seçilmesinde o an orada olacak kişilerin katkılarının büyük olmasından dolayı buna dikkat etmek de her zaman fayda bulunmaktadır.

Doğum Destekçileri Nasıl Kişilerdir?

Hamilelik süreçleri içerisinde anne adaylarının yanlarında yer alan doğum destekçilerinin birçok farklı özelliklerinin de olması gerekir. Bu özellikler sayesinde anne adayları daha rahat ve sağlıklı bir hamilelik süreci geçirebilirler. İşte olması gereken özellikler;

 • Anne adaylarının bedenlerine doğumun da mahremiyetine oldukça saygılı olması gerekir.
 • Meditatiftir.
 • Oldukça rahat bir kişilik olmalarından dolayı anne adaylarının tüm varlıkları ile doğuma hazırlanmasını sağlarlar.
 • Objektif bir yapıya sahip olmaları gerekir. Kişilerin seçimlerine oldukça saygılıdır.
 • Bu görev ile üstlenen kişiler anne adaylarının tercihlerine oldukça saygı duyarak onların isteklerine göre hareket etmeyi tercih ederler.
 • Kendi enerjilerinin farkında olarak bu durumu doğum ortamlarında etkili bir şekilde kullanacak kadar bilgili olmaktadır.
 • Yargılama yapılması mümkün değilken kişilerin düşünceleri hakkında en ufak yargı yapmazlar.
 • Bu alanda kendilerini geliştirmek için içsel çalışmalarını yapmayı sağlamışlardır.
 • Annelerin doğumlarına getirilen barajların da tam olarak farkında olan kişilerdir.
 • Her alanda hassas bir şekilde davranıyor olmaları anne adayları ile bu kişilerin daha rahat bir şekilde iletişim kurmalarına katkı sağlamaktadır.

Bunun için özelliklerin bulunması yeterli olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.