Down Sendromu, Anne Karnında Kesin Olarak Tespit Edilebilir Mi?

Down Sendromu Nedir?

Sıklıkla duyulan ve oldukça özel bebeklerin doğmasına neden olan bir kromozom bozukluğudur. Hastalığın birbirinden farklı nedenleri olmakla birlikte temelde 46 tane olması gereken kromozom sayısının daha fazla olması sonucunda ortaya çıkar.

Down Sendromu, Anne Karnında Kesin Olarak Tespit Edilebilir Mi?

Genetik ve kromozomdan kaynaklanan hastalıkların artışı oldukça fazla olmaya başladığından dolayı bazı ön önlemler alınması konusunda adımlar atıldı. Down sendromu da bu hastalıkların arasında yer alıyor. Kromozom anomalisinden kaynaklanan bu tarz hastalıkların anne karnında tespit edilmesi ailelerin bu konuda daha çok tedbirli olmasına ve bilgi edinmesine neden olabiliyor. Bundan dolayı down sendromu ile alakalı bilinç durumu da artmaya başlıyor. Gerekli hallerde aileler gebelikle alakalı karar verme haklarını da kullanmayı düşünebiliyor. Konuyla alakalı en çok merak edilen durumların başında ise tahminlerin ne oranda doğruluk payının olduğudur.

Down Sendromu Nedir?

Sıklıkla duyulan ve oldukça özel bebeklerin doğmasına neden olan bir kromozom bozukluğudur. Hastalığın birbirinden farklı nedenleri olmakla birlikte temelde 46 tane olması gereken kromozom sayısının daha fazla olması sonucunda ortaya çıkar. Kromozom sayısının fazla olması gereken eşleşme ve gelişimlerin yaşanmasında bir takım eksiklikler olmasına neden olur. Bunun sonucunda ise down sendromu adı verilen rahatsızlık ortaya çıkar. Tedavi konusunda ise eğitim ve yönlendirmeler haricinde kesin bir yol yoktur.

Neden Olabilir?

Anne karnında tanısı konulabilen hastalıkla alakalı olarak farklı nedenler sayılabilir.

Kesin bir nedeni olduğunu düşünmek yanılgı olacaktır:

  • Stres,
  • Yetersiz beslenme,
  • Genetik yatkınlık,
  • İleri yaşta hamilelik gibi önemli etmenler ilk olarak öne sürülenlerdir.

Stres anne karnında bebeğin son derece kötü zamanlar yaşamasına ve sağlığına etki eder.Günlük stresler dışında daha ağır stres veya travmalar demek daha doğru olacaktır. İleri yaşlardaki gebeliklerde de oranın artış gösterdiğini belirten çalışmalar vardır.

Anne Karnında Tespiti Yapılır Mı?

Anne karnında yapılan değerlendirmeler sonucunda bir bebeğin down sendromlu olup olmadığı konusunda bir yorum yapma imkanı olabilir. Gebeliğin takibine uygun olarak alınan kan tahlili ve araştırmalar belli bir oran hesaplamasında bulunur. Annenin yaşı da bir başka kriter olarak hesaplamaya eklenir. Unutulmaması gereken yapılan işlemin olasılık hesaplamak olduğudur. Yapılan hesaplamalar olasılık belirlenmesinde kullanılır. Hesaplama sonucunda ne oranda anne karnındaki bebeğin down sendromlu olma ihtimali ortaya çıkarılmış olur.

Burun Kemiği Kıstası

Kesin olarak down sendromlu denilmesi mümkün olmasa da burun kemiği yapısına da bakılır. Down sendromlu insanların burun kemik yapısı daha küçük ve gelişimi geç tamamlanır. Bu kıstas da olasılığın yüksek olmasına neden olur. Bunun için olasılıkları değerlendirmek ve aileye bilgi vermek doktorun en önemli görevidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

#hamileykenben

Hamilelik fotoğraflarınızı İnstagram'da #hamileykenben hashtag’i ile paylaşın, anasayfamızda size ve bebeğinize yer verelim :) Fotoğraflarınız editör onayından sonra sitemizde yer almaktadır.

MAİL ABONELİĞİ
Bu site, sağlık hizmeti vermemektedir, sitedeki bilgiler tıbbi bir öneri yerine geçmez ve sadece bilgi amaçlıdır. Hastalıkların tanı ve tedavileri yalnızca uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilebilir.